آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 63068
تاریخ انتشار : 28 آبان 1393 10:48
تعداد بازدید : 797

اگر قصد خرید دارید، همین الان اقدام کنید

خیز بازار کامپیوتر برای افزایش قیمت ها در زمستان

اگر چه قیمت کالاهای کامپیوتری در ماه های اخیر افزایش یافته است و کارشناسان از رشد 10 تا 20 درصدی قیمت ها در سه ماه گذشته خبر می دهند، برخی از فعالان بازار و گروهی از کارشناسان از ثبات قیمت ها در بازار خبر داده و اعلام کرده اند که تا شب عید نیز روند قیمت ها تغییری نخواهد کرد.


مریم عسگری
بررسی های بازاری نیز گویای این امر است که در یک ماه اخیر به دلایل گوناگون قیمت انواع نوت بوک و تبلت در بازار در حدود 10 درصد و در سه ماه گذشته در حدود 20 درصد افزایش یافته است که نوسان نرخ دلار آزاد، کاهش موجودی و رشد هزینه های جانبی دلایل آن هستند.
به گفته کارشناسان اینطور که پیداست اعضای صنف آی تی از حالا در تدارک تامین موجودی برای بازار آینده هستند گویا همچنان در بازار امید به نتیجه مذاکرات هسته ای وجود ندارد و بازار خودش را برای رشد قیمت ها آماده می کند.
یکی از فعالان بازار کامپیوتر در این باره می گوید: تا پیش از این چشم امید خریداران به جریان مذاکرات هسته ای بود و به امید بهبود شرایط و کاهش قیمت ها از خرید خودداری می کردند؛ اما گویا با طولانی شدن این پروسه دیگر خریداران توجهی به این موضوع ندارند و از کاهش یافتن قیمت ها ناامید شده اند.
محمد شوقی، یکی از فعالان بازار کامپیوتر در این باره می گوید: اگر چه فعالان بازار بنا به دلایلی افزایش قیمت کالاهای کامپیوتری را کتمان می کنند، اما حقیقت این است که قیمت ها افزایش یافته است و در ماه های آتی نیز شاهد رشد بیشتر قیمت ها خواهیم بود. زیرا معمولا در سه ماه پایانی سال که به بازار شب عید منتهی می شود، شاهد رشد قیمت ها هستیم.
یکی دیگر از فعالان بازار هم با بیان این مطلب که پیش بینی رشد قیمت در بازار شب عید دور از ذهن نیست، می گوید: به خریداران توصیه می کنیم با وجود کاهش موجودی کالا در بازار از هم اکنون برای خرید محصولات مورد نظر اقدام کنند. زیرا تجربه سال های قبل نشان داده است که در بازار شب عید با رشد قیمت مواجه خواهیم شد و سال جدید هم به دلیل رشد نرخ تورم و افزایش هزینه های جانبی قیمت ها افزایش خواهد یافت.
این درحالی است که خبرگزاری فارس در گزارشی که از وضعیت بازار کامپیوتر منتشر کرده، وضعیت بازار را مساعد و آرام اعلام کرده است و از قول فعالان بازار گفته که در صورت حصول هر نتیجه ای در مذاکرات هسته ای، انتظار کاهش یا افزایش شدید قیمت ها و نوسان و بی ثباتی بازار انتظار نمی رود.
یک فعال بازار در گفت و گو با این خبرگزاری اعلام کرده است که مردم بدانند اگر توافقی حاصل شود یا نشود، نتیجه آن تا 24 ساعت، 48 ساعت و حتی یک ماه نیز در بازار مشاهده خواهد نشد.
در ادامه این گزارش آمده است که اکنون مردم در انتظار مشخص شدن نتیجه مذاکرات از خرید دست نگه داشته اند و بازار به شدت سرد است. زیرا انتظار عمومی این است که با حصول توافق قیمت ها کاهش و با عدم توافق قیمت ها افزایش می یابد. این درحالی است که بررسی های بازاری «فناوران» نشان می دهد که حجم تقاضا از بازار نسبت به سه ماه گذشته افزایش یافته و بسیاری از فعالان بازار از کاهش موجودی در بازار خبر داده و این بهانه قیمت ها را افزایش داده اند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :