آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 63020
تاریخ انتشار : 27 آبان 1393 12:26
تعداد بازدید : 925

برای توسعه یادگیری ماشین

بالمر 60 میلیون دلار در هاروارد سرمایه گذاری می کند

استیو بالمر، مدیر اجرایی سابق مایکروسافت که بعد از بازنشستگی از این شرکت به کارهای متحیرالعقولی چون خرید یک تیم بسکتبال با نام LA Clippers دست زده، هم اکنون برای توسعه دپارتمان علوم کامیپوتر دانشگاه هاروارد ۶۰ میلیون دلار کمک کرده است. زیرا نگرش وی از آینده صنعت کامپیوتر، ماشین هایی است که توانایی یادگیری دارند و در همین راستا نیز به تازگی دست به اقداماتی اینچنینی زده است.

Mashable- استیو بالمر که از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۴، مدیریت اجرایی مایکروسافت را بر عهده داشت، امیدوار است که دانشگاه هاروارد را به یکی از قطب های علوم کامپیوتر تبدیل کند و برای این کار 12 نفر از پروفسورهای مطرح جهان را به استخدام درآورده است. این در حالی است که در حال حاضر این دانشگاه حتی در 10 رده برتر این رشته نیز وجود ندارد.  بالمر، هیجان انگیزترین حوزه در علوم کامپیوتر را یادگیری ماشین می داند. یادگیری ماشین، توسعه الگوریتم هایی هوشمندی است که کامپیوترها با استفاده از آنها و در اختیار گرفتن منابع عظیم پایگاه داده ، به شناسایی   پیرامون خود خواهند پرداخت.  وی با اعلام کمک ۶۰ میلیون دلاری به دپارتمان علوم کامپیوتر دانشگاه هاروارد، علاقه خود به بحث یادگیری ماشین را نشان داد. کمک استیو بالمر این امکان را در اختیار دانشگاه هاروارد قرار می دهد تا فعالیت های خود را در زمینه علوم کامپیوتر، ۵۰ درصد گسترش دهد. وی دروسی چون Introduction to Computer Science را در دانشگاه هاروارد از جمله محبوب ترین دروس می خواند. براساس آمارهای منتشر شده بیش از ۱۲ درصد دانشجویان هاروارد، در این کلاس حضور می یابند. بالمر از هدف خود برای تبدیل هاروارد به دانشگاهی هم تراز با سایر دانشگاه های پیشرو در زمینه فناوری، چون برکلی، ماساچوست و کارنگی ملون سخن گفت. وی معتقد است که برای این کار باید هاروارد روی حوزه یادگیری ماشین متمرکز شود. بالمر در اینباره گفت: این موضوع را نمی توان مشابه سیستم هایی دانست که تنها با آماده کردن ورودی مورد نیاز، بتوان خروجی را دریافت کرد. یادگیری ماشین همیشه در حال تحول و تغییر است. یادگیری ماشین به یکی از علوم بنیادی تبدیل خواهد شد.
یادگیری ماشین رابطه نزدیکی با هوش مصنوعی دارد. توسعه یادگیری ماشین همراه با ایجاد قابلیت هایی در کامپیوترها است که به صورت ذاتی انسان ها از آن بهره مند هستند. از جمله این قابلیت ها می توان به تصمیم گیری و همچنین درک مفاهیم تصویری اشاره کرد.
گفتنی است که به تازگی مدیران غول های فناوری نظرات متفاوتی را درباره هوش مصنوعی و یادگیری ماشین ارایه کرده اند. به طور مثال اولن ماسک، مدیرعامل شرکت تسلا موتورز توسعه بدون کنترل هوش مصنوعی را دعوت از شیطان خوانده بود. اما با این حال، بالمر توسعه هوش مصنوعی و یادگیری ماشین را مشکلی برای بشریت نمی بیند. وی پیشرفت هوش مصنوعی را در کنار پیشرفت در سایر زمینه ها می داند که می توانند حریم خصوصی و امنیت سایبری کاربران را حفظ کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :