آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 63010
تاریخ انتشار : 27 آبان 1393 12:9
تعداد بازدید : 813

ادعای تکراری دولت آمریکا؛ دنبال متخلفان هستیم

جنجال شنود مکالمات موبایل شهروندان آمریکا با هواپیما

در حالی که از چند روز پیش اخباری مبنی بر جمع آوری اطلاعات و شنود مکالمات تلفنی کاربران آمریکایی توسط نهادهای اطلاعاتی و جاسوسی آمریکا با استفاده از هواپیماهای کوچک ملخی منتشر شده، یکی از مقامات وزارت دادگستری آمریکا از برنامه جمع آوری داده های تماس های موبایلی مردم با استفاده از این هواپیماهای ویژه دفاع کرد.

فناوران- اسنادی که توسط رسانه ها منتشر شده، حاکی از آن است که دولت آمریکا برای جاسوسی از تماس های تلفن همراه شهروندان و داده های رد و بدل شده از این طریق از هواپیماهای کوچک ملخی مجهز به ابزار جاسوسی و جمع آوری اطلاعات استفاده کرده است. گزارش ها حاکی است این هواپیماها عملکردی مشابه دکل های مخابراتی دارند و می توانند تبادل اطلاعات میان مشترکان را در آسمان سرقت و جمع آوری کنند.
به دنبال اعتراضات گسترده به این نوع جاسوسی، وزارت دادگستری آمریکا در بیانات خود ضمن مشروع دانستن جاسوسی هایی از این دست، اعلام کرده که
U.S. Marshals Service به عنوان نهاد متولی این جاسوسی، اطلاعات کابران موبایل در آمریکا را به شکل یک پایگاه داده جمع آوری و نگهداری نمی کند.
بر اساس گزارش وال استریت ژورنال، این نهاد همچنین مدعی شده که جمع آوری اطلاعات به این شکل صرفا به منظور برخورد با مظنونین تروریستی و با هدف شناسایی تروریست ها و افراد متخلف صورت می گیرد. اما اخبار منتشر شده حاکی از آن است که برای جمع آوری داده های شخصی کاربران هیچ منعی وجود ندارد و این هواپیماها تقریبا کل کاربران موبایل در آمریکا را تحت نظر قرار می دهند.
بر این اساس کمیسیون فدرال مخابرات آمریکا به عنوان رگولاتوری مخابراتی و ارتباطی این کشور از چنین اقدام جاسوسی اظهار بی اطلاعی کرده است.
در پی این اقدامات، نمایندگان دموکرات سنای آمریکا نیز در این زمینه واکنش نشان داده اند. ادوارد مارکی سناتور دموکرات از ایالت ماساچوست در این باره اعلام کرده که جمع آوری اطلاعات گوشی های تلفن همراه به این شکل باعث ناراحتی و آزردگی خاطر مردم آمریکا شده است.
وی افزوده: اگر چه ممکن است دسترسی به این داده ها ابزاری مهم برای نیروهای پلیس در جهت شناسایی و دستگیری مجرمان و تروریست ها باشد، اما حفظ حریم شخصی آمریکایی ها نیز حایز اهمیت است. جمع آوری اطلاعات شخصی مردم، نگرانی های در زمینه حقوقی و حریم شخصی به خصوص برای افرادی که جرمی مرتکب نشده اند را در پی دارد.
ال فرانکن، سناتور دموکرات ایالت مینوسوتا هم اعلام کرده که گزارش های اخیر در مورد جمع آوری این نوع اطلاعات که در نهایت در اختیار وزارت دادگستری قرار می گیرد وی را نگران کرده و ما باید اطلاعات بیشتری در مورد جزییات این برنامه کسب کنیم. وی ردگیری مجرمان خطرناک توسط نهادهای انتظامی را لازم دانسته، اما تاکید کرده که این اقدام نباید به بهای به خطر افتادن حریم شخصی کاربران بی گناه تمام شود.
بر اساس گزارش وال استریت ژورنال، وزارت دادگستری آمریکا از تایید یا رد وجود چنین برنامه ای خودداری کرده و در توجیه این رویه اعلام کرده چنین کاری به مجرمان امکان می دهد تا راحت تر خود را از دست نیروهای انتظامی مخفی کنند.
این وزارتخانه یکی دانستن برنامه مذکور و برنامه جمع آوری سوابق تماس های تلفنی مردم توسط آژانس امنیت ملی آمریکا را نیز اقدامی اشتباه دانسته و افزوده که اطلاعات مردم نگهداری نمی شود و تمامی اقدامات انجام شده قانونی و مبتنی بر تایید دادگاه است.
اگر چه حامیان این برنامه آن را روشی موثر برای شناسایی و دستگیری مظنونان به قتل و فروش مواد مخدر می دانند، اما هیچ شواهد و آماری در این زمینه ارایه نکرده اند. برخی وکلا و سازمان های مدافع حقوق مدنی در مورد پیامدهای اجرای این نوع برنامه ها برای آزادی مردم و حریم شخصی آنها هشدار می دهند. آنان معتقدند دولت و اپراتورهای تلفن همراه برای حفاظت از شهروندان در برابر چنین اقداماتی مسوول هستند. برخی کارشناسان هم می گویند اتکا به چنین روش هایی برای جاسوسی از شهروندان از نظر فنی نیز مضر بوده و به شبکه های تلفن همراه آسیب جدی وارد می کند و باعث می شود دسترسی مردم به خدمات مختلف دچار اختلال شود.
این برنامه از طریق فرودگاه های دست کم 5 شهر بزرگ آمریکا و برای جاسوسی از همه مردم اجرا شده و لذا مشکلات ناشی از آن کل شهروندان آمریکایی را در بر می گیرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :