آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 63003
تاریخ انتشار : 27 آبان 1393 11:58
تعداد بازدید : 673

رییس اتاق بازرگانی :

بخش تولید دسترسی به منابع مالی ندارد

رییس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن ایران تاکید کرد: دسترسی به منابع مالی در صدر مشکلات واحد های تولیدی قرار دارد.


ایسنا- غلامحسین شافعی گفت: آماری که بانک مرکزی اعلام کرده نشان می دهد روند اعطای تسهیلات به بخش های غیردولتی سیر کاهشی و به بخش های دولتی سیر افزایشی داشته است.
وی در بخشی از سخنان خود با بیان این که نرخ های سپرده و تسهیلاتی که شورای پول و اعتبار تعیین کرده فقط بر روی کاغذ بوده و در عمل رعایت نمی شود، تاکید کرد: به عنوان مثال قرارداد هایی که نرخ سود آنها 22 درصد مکتوب شده ولی در عمل سود
دریافتی بیش از 27 درصد است و این موضوع یکی از مواردی است که باید به آن توجه کرد.
شافعی با بیان این که چرا با وجود رشد نقدینگی و رشد بی رویه بانک ها و موسسات اعتباری بخش تولیدمان همچنان در دسترسی به منابع مالی در تنگنا قرار دارد، گفت: با ادامه این روند ورشستگی ها ادامه می یابد و تولید ضربه جبران ناپذیری می بیند که دلیل آن هم بزرگ شدن بخش های غیرمولد و فعالیت های سوداگران است.
رییس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن ایران در عین حال تاکید کرد: وجود ریسک در تولید موجب شده بانک ها به سمت بخش هایی با ریسک پایین و تسهیلات با دوره بازپرداخت کوتاه تر تشویق شوند.
وی در بخشی از سخنان خود گفت: در بند پنجم سیاست های پولی بسته خروج غیرتورمی از رکود که دولت ارائه کرده یکسان سازی و کاهش تدریجی نسبت سپرده بانک ها متناسب با تغییرات نرخ تورم مورد توجه قرار گرفته، اما نگرانی این است اگر چنین اتفاقی بیفتد چه تضمینی وجود دارد منابع مورد نظر دوباره به بخش های غیرمولد سوق داده نشود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :