آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 63000
تاریخ انتشار : 27 آبان 1393 11:56
تعداد بازدید : 811

هر قدر هم که ارزان باشد نمی ارزد

باتری و آداپتور کارکرده نخرید

در پی افزایش قیمت کالاهای کامپیوتری که طی ماه های گذشته شاهد آن بودیم و همچنین کاهش موجودی برخی از کالاهای کامپیوتری و دیجیتالی، بازار خرید و فروش تجهیزات و لوازم جانبی کالاهای کامپیوتری رونق گرفته است.

مریم عسگری
به گفته فعالان بازار این رونق نسبی در بازار لوازم جانبی نوت بوک و تبلت محسوس تر است تا سایر کالاها و علت هم رشد قیمت این کالاها در ماه های گذشته است.
محمد فرزانه یکی از فعالان بازار کامپیوتر پایتخت با اشاره به افزایش 10 تا 15 درصدی قیمت نوت بوک و رشد 20 درصدی قیمت تبلت در سه ماه گذشته گفت: هر گاه در بازار قیمت کالاهای کامپیوتری افزایش می یابد،  قیمت لوازم یدکی نظیر شارژر و باتری نوت بوک، باتری یدکی و ابزارهای محافظتی نظیر کیف و کاور و قاب یدکی رونق می گیرد.
به گفته این فعال بازار، حالا با افزایش قیمت ها و همچنین کاهش موجودی نمونه های آکبند در بازار و همچنین رشد قیمت دستگاه های کارکرده بازار لوازم جانبی رونق گرفته است.
یکی دیگر از فعالان بازار هم با تایید این موضوع می گوید: در میان کالا و تجهیزات جانبی، باتری و آداپتور نوت بوک از آن دسته ای است که مخاطبان بیشتری دارد و به دلیل اینکه عمر متوسط باتری و آداپتورنوت بوک در حدود 2 سال است، پای اکثر کاربران این کالای پرمخاطب و محبوب به بازار فروشندگان تجهیزات و کالاهای جانبی حداقل یکی دوبار باز می شود.
این فعال بازار می افزاید: در حال حاضر انواع باتری نوت بوک بر حسب برند و نوع نوت بوک قیمتی در حدود 100 تا 400 هزار تومان دارد که باتری های ارزان قیمت متعلق به نوت بوک هایی با میانگین قیمت یک تا 3 میلیون تومان هستند و نوت بوک گران قیمت نیز دارای باتری ای گران قیمت تری هستند.
فعالان بازار با اشاره به این موضوع که باتری های همراه که طی یکی دو سال اخیر بسیار  محبوب شده اند در مورد نوت بوک ها چاره ساز نیستند می گویند: اگر چه ورود این باتری های یدکی تاثیر زیادی بر بازار فروشندگان باتری های یدکی موبایل و تبلت گذاشته است، اما از انجا که این باتری ها در مورد نوت بوک ها کارآمد نیستند، کاربران نوت بوک همچنان نیازمند بازار تجیهزات جانبی فروش ها هستند.
محمد فلاحی یکی از فعلان بازار کامپیوتر اما می گوید: این اواخر شارژر هی یدکی که مناسب نوت بوک هستند نیز به بازار عرضه شده اند که قیمت گرانی دارند و به همین دلیل به نظر می رسد خرید یک باتری و آداپتور جدید برای نوت بوک گزینه بهتری باشد تا خرید یک شارژر همراه با قیمتی حدود 400 هزار تومان.
این فعال بازار همچنین به رشد عرضه باتری و آداپتورهای کارکرده به بازار اشاره کرد و گفت: با توجه به این موضوع که تقاضا برای انواع باتری و آداپتور افزایش یافته است، گروهی از افراد سودجو نمونه های کارکرده را که طول عمری کوتاه تر از دو تا سه ماه دارند را به اسم باتری آکبند در قاب و بسته بندی آکبند به خریدار ارایه می کنند و از آنجا که اکثرا این کالاها بدون گارانتی به فروش می رسند در صورت بروز مشکل برای باتری و آداپتور دست خریدار به هیچ کجا نمی رسد.
وی می افزاید: اکثر باتری و آداپتورهای کارکرده بخشی از نوت بوک هایی هستند که انقدر مشکلشان حاد است که اوراق شده و از قطعات انها برای تعمیر سایر دستگاه ها استفاده شده است. به این ترتیب به خوبی واضح است که باتری و آداپتورهای کارکرده چندان قابل اعتماد نیستند.
به گفته وی، این اواخر بسیار مشاهده شده است که برخی باتری و آداپتورهای کارکرده را با قیمت گران به فروش می رسانند و به خریدار نیز در مورد کارکرده بودن باتری اطلاع رسانی می کنند، اما در مورد طول عمر باتری سخنی به میان نمی آورند و خریدار مبلغی حدود 50 هزار تومان بابت باتری که تنها یک ماه کار می کند می پردازد.
این فعال بازار به خریداران باتری و تجهیزات جانبی توصیه کرد به هیچ عنوان زیر بار خرید اجناس کارکرده نروند. زیرا خرید این تجهیزات و به ویژه باتری کارکرده خریدار را به دردسر می اندازد.نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :