آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 62982
تاریخ انتشار : 27 آبان 1393 11:21
تعداد بازدید : 943

دفاع عضو کمیسیون تنظیم مقررات از تعرفه‌ اینترنت موبایل

معتمدی: قیمت کم همیشه به نفع مردم نیست!

عضو کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات گفت: سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی با استدلال هایی که بر سر تعرفه ۲.۵ ریالی دیتای آزاد موبایل آورد، قانع شدیم اما نمی دانم چرا اکنون عنوان شده که این نرخ بازبینی می شود.


خبرگزاری تسنیم - سید احمد معتمدی در ارتباط با اینکه نرخ 2.5 ریال برای دیتای آزاد موبایل که توسط کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات مصوب شد، به چه نحو پیشنهاد شد، گفت: این موضوع با کار کارشناسی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی پیشنهاد و البته نظرات اپراتورها هم در این رابطه اخذ شد.
وی عنوان کرد: با استدلال هایی که رگولاتوری در ارتباط با این تعرفه ارایه داد، انتظار می رفت که این رقم درستی باشد اما اینکه مجددا عنوان کردند باید بررسی مجدد شود، نمی دانم موضوع از چه قرار است.
او افزود: ممکن است در کار کارشناسی کمبودی وجود داشته که وزیر ارتباطات عنوان کرده اند که در جلسه بعدی کمیسیون این نرخ مجددا بررسی می شود.
عضو کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات با بیان اینکه قیمت کم همیشه به نفع مشترک و مردم نیست، اذعان کرد: اگر اعداد و ارقام پایین باشد، سرمایه گذاری صورت نمی گیرد و می شود حکایت حال و روز مخابرات که همچنان از سوئیچ های قدیمی استفاده می کند که در دنیا منسوخ شده است.
معتمدی بار دیگر با بیان اینکه اگر سود منطقی دیده نشود، نمی توان برنامه توسعه ای داشت، گفت: مخابرات هزینه جاری زیادی ندارد اما دوره استهلاک تجهیزات آن بسیار بالاست و هر 6-7 سال باید تجهیزات آن تعویض شود.
این عضو کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات در ارتباط با اینکه گمان می کنید به چه دلیل نرخ مصوب 2.5 ریال بار دیگر باید بررسی شود گفت: بنده یک عضو هستم و باید سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی دلایلش را از دفاع و همچنین اتفاقی که الان رد ارتباط با بررسی مجدد مطرح شده است، بیاورد.
وی در پاسخ به این سوال که گویا رایتل رقم 2.5 ریال را برای دیتای آزاد موبایل پیشنهاد کرده است، آیا چنین موضوعی صحت دارد، گفت: رایتل هنوز شبکه گسترده ای ندارد و در مجموع ضرر می دهد؛ به عبارتی این شرکت هنوز به نقطه سر به سر نرسیده است. او همچنین درباره اینکه چرا این شرکت به یکباره باید نرخ دیتای آزادش را از نیم به 2.5  ریال برساند، گفت: احتمالا یک بخش ضررده بودن رایتل به خاطر منطقی نبودن قیمت های آن درگذشته بوده است.
معتمدی با بیان اینکه نرخ آزاد می تواند مشوق مشترکان به استفاده از بسته های در نظر گرفته شده توسط اپراتورها باشد، گفت: نرخ دیتا در بسته های اینترنتی اپراتورها بسیار پایین است اما با این حال معتقدم که باید تناسبی بین دیتای آزاد و بسته ای وجود داشته باشد. او افزود: در مصوبه ای که تعرفه دیتای آزاد 2.5 ریال دیده شده، ما سقف تعرفه را لحاظ کرده ایم اما اپراتورها می توانند در جهت رقابت، نرخی پایین تر را اعمال کنند.
وی تعرفه گذاری ارتباطات در خارج از کشور را عکس ایران دانست و ابراز کرد: نرخ خدمات موبایل در آمریکا و اروپا 10 برابر کشور ماست و از این جهت اصلا قابل قیاس نیست اما آنها در تعیین تعرفه، کف قیمت ها را مشخص می کنند تا اپراتوری اقدام به دامپینگ نکند.
معتمدی همچنین به کف این مصوبه برای دیتای آزاد موبایل نیز اشاره کرد و گفت: رقم 0.1 ریال به عنوان کف تعرفه دیتای آزاد دیده شده که بسیار کم است و بعید است اپراتوری روی این نرخ خدمات دهی کند که منجر به دامپینگ شود.
   اینترنت ۲.۵ ریالی موبایل پیشنهاد رایتل بود
این درحالی است که کمیسیون تنظیم مقررات در حالی مصوبه دیتای آزاد ۲.۵ ریال موبایل را رو کرد که وزیر ارتباطات و رییس این کمیسیون سریعا نسبت به آن واکنش نشان داد و آن را در شان مردم ندانست.
پیش از تصویب چنین مصوبه ای، سخنگوی کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات گفته بود که نرخ دیتای آزاد بین 0.5 تا یک ریال است و به هیچ وجه بیشتر از این نمی شود اما خروجی کمیسیون نهایتا 2.5 ریال شد.
این نرخ به راحتی هزینه مشترکان دیتای آزاد را برای یکبار بازدید از یک سایت تا حدود 300 تومان می رسانید که به گفته وزیر ارتباطات در شان مردم نیست برای بازدید از یک سایت 300 تومان بپردازند و از این جهت، نرخ باید تغییر کند.
وزیر ارتباطات در پاسخ به این سوال که چرا نرخی را مصوب کردید که خودتان می گویید در شأن مردم نیست؟، گفت: این نرخ، رقم پیشنهادی اپراتورها بوده و از این جهت پیشنهاد بوده و هنوز مصوب نشده است.
ظاهرا همراه اول پیشنهادی درباره نرخ دیتای آزاد موبایل نداشته و این موضوع توسط سخنگوی مخابرات ایران نیز تایید شد ولی نکته حایز اهمیت این است که نرخ مصوب 2.5 ریال دقیقا پیشنهاد رایتل برای دیتای آزاد و ظاهرا بالاترین نرخ پیشنهادی بوده که نهایتا هم اعمال شده است. دیتای آزاد کنونی رایتل 0.5  ریال است و این پیشنهاد توسط مدیر قبلی این شرکت صورت گرفته بود.
این مصوبه چالشی که نرخ دیتای آزاد موبایل در نسل های جدید ارتباطی را به طرز چشم گیری افزایش داده بود، موقتی و قرار بوده تا شهریور ماه سال 94 لحاظ شود و بعد از آن با سنجش رفتار مشترکان، تعرفه بازبینی شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :