آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 62898
تاریخ انتشار : 26 آبان 1393 11:38
تعداد بازدید : 970

دولتی سازی، حتما شکست می خورد

مسایل مرتبط با فضای مجازی و نحوه حضور مردم در این شبکه ها به ویژه جوانان، مورد توجه و نگرانی نهادهای مختلف قرار گرفته است. روزی نیست که در سایت های خبری، مسوولی اظهار نگرانی نکند و یا طرح و پیشنهاد و وعده ای برای «ساماندهی» ارایه نکند.


علی اصلان شهلا
راهکارها هم متفاوت است، برخی می گویند باید در را از بیخ به روی سایت ها و  شبکه ها بست، همان طور که روی فیسبوک و توییتر این در بسته شده و البته این عقیده افراطی، همچنان در فیلتر کردن اینستاگرام و وایبر و مواردی از این دست ناکام مانده است.
بسیاری هم به دنبال فیلترینگ هوشمند هستند تا فقط محتواهایی که «غیرمجاز» شناخته می شوند، حذف شده و پس از آن با خیال راحت سرعت اینترنت را برای مردم افزایش دهند.
در این میان عده ای دیگر تب دولتی سازی شان داغ است و اولین راهکاری که در مقابل یک اتفاق مضر به ذهن شان خطور می کند، راه اندازی یک نمونه موازی دولتی است.
آخرین نمونه از این راه کارها را معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان ارایه کرده است که برای مقابله با سایت های همسریابی، اعلام کرده است «دفتر ازدواج و تعالی خانواده وزارت ورزش و جوانان به عنوان یکی از متولیان حوزه جوان برای مقابله با اینگونه سایت ها و توقف فعالیت آنها در نظر دارد سایت همسان گزینی را با همکاری سایت تبیان و با اتصال به مراکز مشاوره ازدواج راه اندازی کند».
وی افزوده است: « این سایت صرفا به معرفی افراد به یکدیگر بسنده نمی کند و به مراکز مجاز مشاوره ازدواج ارتباط داده می شوند تا بتوانند تا مرحله ازدواج آنها را همراهی کنند و البته حضور خانواده ها در کنار جوانان از جمله مواردی است که در این سایت ها به آن توجه می شود.»
براساس بسیاری از تجربه های داخلی و خارجی گذشته، اصولا دولت نمی تواند بهتر از بخش خصوصی به ارایه خدمات بپردازد، چه برسد به این که با وجود بسیاری از محدودیت ها، سایتی برای همسان گزینی بالا بیاورد که بتواند با 300 سایت غیر مجاز رقابت کرده و آنها را به تعطیلی بکشاند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :