آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 62897
تاریخ انتشار : 26 آبان 1393 11:20
تعداد بازدید : 1051

با دستور رییس جمهور انجام می‌شود

مشارکت بخش خصوصی در تولید محتوای شبکه ملی اطلاعات

دومین جلسه پیاپی شورای عالی فضای مجازی پس از 5 ماه توقف، به بررسی موضوع شبکه ملی اطلاعات و فیلترینگ هوشمند گذشت.


فناوران- رییس جمهور عصر شنبه در جلسه شورای عالی فضای مجازی کشور، توسعه و پیشرفت شبکه ملی اطلاعات را حرکتی خوب و ارزشمند توصیف کرد و گفت: اجرایی و عملیاتی شدن شبکه ملی اطلاعات نیاز کشور است و باید با برطرف کردن نواقص، امکانات این شبکه را هر چه سریع تر در اختیار مردم قرار داد.
حسن روحانی بر ضرورت صیانت از فرهنگ و حفاظت از شبکه ملی اطلاعات تاکید کرد و از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات خواست تا در هر مرحله از اجرای شبکه ملی اطلاعات، گزارشی به اعضا به منظور نظارت ارایه کند.
وی با تاکید بر اینکه شبکه ملی اطلاعات علاوه بر درآمدزا بودن می تواند در کشور ایجاد اشتغال کند گفت: بخش های دولتی و خصوصی باید در تولید محتوا برای شبکه ملی اطلاعات سهیم باشند.
رییس شورای عالی فضای مجازی گفت: شبکه ملی اطلاعات باید علاوه بر دسترسی سریع و قیمت رقابتی، دارای جاذبه به منظور برآورده کردن نیازهای زندگی روزمره و درخواست های کاربران در حوزه های علمی و فرهنگی
 باشد.
روحانی همچنین پس از استماع گزارش مسوولان در خصوص فیلترینگ هوشمند، اقدامات انجام شده در این خصوص را بزرگ و قابل توجه ارزیابی کرد و خواستار ادامه راه و رفع نواقص به منظور تکمیل طرح ها در صیانت از محتوای فضای مجازی شد.
در این جلسه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در گزارشی از پیشرفت شبکه ملی اطلاعات در کشور، از دو برابر شدن خطوط پرظرفیت کشور از ابتدای دولت یازدهم خبر داد و اظهار امیدواری کرد که تا پایان برنامه پنجم توسعه ایران بتواند به جایگاه ترسیم شده در منطقه خاورمیانه به لحاظ ضریب برخورداری از اطلاعات دست یابد.
براساس این گزارش برای استفاده از موقعیت جغرافیایی ایران به عنوان مسیر ترافیکی اطلاعات ابزار علاقه شده اس که استفاده از این امکان علاوه بر فراهم کردن فرصت برای کشور، ارزش اقتصادی و سیاسی بی نظیری به دنبال خواهد
 داشت.
مسایل امنیتی، حقوقی و فرهنگی شبکه ملی اطلاعات، توسعه دولت الکترونیکی، حمایت از محتوا و ایجاد موتور جستجوگر داخلی، توسعه رسانه های اجتماعی در سطح ملی، پست ملی و بومی سازی نرم افزارهای داخلی از دیگر مباحث مطرح شده در این جلسه بود.
 روایت دبیر شورا
دبیر شورای عالی فضای مجازی روز گذشته در گفت وگو با اخبار ساعت 14 شبکه یک سیما گفت: نرم افزارهای قدیمی که در حوزه فیلترینگ بودند عمدتا در رابطه با آن بخشی که نامناسب تشخیص می دادند کل سایت و یا کل آدرس سایت را مسدود می کردند اما سیستم فیلترینگ هوشمند که توسط وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات پیشنهاد شده عبارتست از نرم افزاری که فقط آن بخش نامطلوب را مورد بررسی قرار داده و حذف می کند تا مابقی سایت که مفید است مورد استفاده کاربران قرار گیرد. به این ترتیب کاربران به همه اطلاعات مفیدی که مورد نیازشان است دسترسی پیدا می کنند و راندمان بهره برداری در این فضا فوق العاده بالا می رود.
وی گفت: در حال حاضر نرم افزارهای مدرنی وجود دارد که در کشورهم چند مرکز هستند که بر روی آن کار می کنند.
وی همچنین در گفت وگو با واحد مرکزی خبر گفت: شبکه ملی اطلاعات زیرساخت فضای مجازی کشور است و تمام ابعاد اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی کشور در فضای مجازی روی شبکه ملی اطلاعات پیاده خواهد شد.
انتظاری با بیان اینکه جلسه شورای عالی فضای مجازی با حضور اکثریت مطلق اعضا تشکیل شد، درباره گزارش های ارایه شده در این جلسه گفت: گزارش اول راجع به پیشرفت شبکه ملی اطلاعات بود که وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ارایه کرد.
وی با بیان اینکه این طرح از طرح های مهم کشور است و اعضا درباره مراحل پیشرفت و نظارت بر اجرای آن مشارکت فعال داشتند و به ارائه نظر پرداختند، افزود: شبکه ملی اطلاعات زیرساخت فضای مجازی کشور است و تمام ابعاد اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی کشور در فضای مجازی روی شبکه ملی اطلاعات پیاده خواهد شد.
انتظاری گفت: به علت اهمیت این مساله و تاکیدهای رییس شورای عالی فضای مجازی درباره اینکه این شبکه باید جذاب، پرسرعت و امن باشد و نیازهای مردم را برطرف کند، اعضا بر اینکه مرکز ملی فضای مجازی در مراحل مختلف گزارش نظارتی از پیشرفت طرح تهیه و در شورا ارایه کند تاکید کردند.
وی گفت: قرار شد گزارش مراحل مختلف طرح و انطباق آن با مصوبه شورای عالی فضای مجازی توسط مرکز ملی فضای مجازی تهیه و به شورا ارایه شود.
دبیر شورای عالی فضای مجازی ارایه گزارش صیانت اجتماعی (فیلترینگ هوشمند) توسط وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات را گزارش دوم جلسه عنوان کرد و گفت: از آنجا که اعضا درباره این موضوع در حوزه اینترنت دغدغه و توجه جدی به این گزارش داشتند، ابعاد مختلف طرح به اعضا ارایه و بررسی بیشتر در رابطه با طرح پالایش و موارد اجرایی آن مطرح و بررسی مراحل بعدی آن به جلسات بعد موکول شد.

 پیامک های انبوه چه شد؟
در حالی بیستمین جلسه شورای عالی فضای مجازی به ارایه گزارش در مورد شبکه ملی اطلاعات و فیلترینگ هوشمند اختصاص یافت که براساس اعلام قبلی، قرار بود این جلسه به بررسی پیامک های انبوه اختصاص یابد. موضوعی که در جلسه نوزدهم شورا مطرح و کلیات آن تصویب شد و پایگاه اطلاع ر سانی ریاست جمهوری اعلام کرد بررسی جزییات این بحث به جلسه آینده موکول می شود.
به نظر می رسد موضوع نه چندان فوری پیامک های انبوه، تنهای مبحثی بوده که همه اعضای حاضر در جلسه موافق مطرح شدن آن در نخستین جلسه شورای عالی فضای مجازی پس از 5 ماه تعطیلی بودند و قاعدتا با روی غلطک افتادن جلسات، ادامه موضوع پیامک های هوشمند از دور خارج شده است.
نکته دیگر، نحوه برگزاری جلسه است. آنچه از خبر منتشر شده توسط پایگاه اطلاع رسانی رییس جمهور برداشت می شود این است که جلسه بیستم نیز بدون دستور جلسه مشخص برگزار شده است. رییس جمهور جلسه را شروع می کند و از وزیر ارتباطات می خواهد برای کاهش نگرانی اعضا از عملکرد دولت، در مورد شبکه ملی اطلاعات و فیلترینگ هوشمند گزارش دهد.
در ادامه جلسه و پس از گزارش وزیر، برای آن که خیال اعضا راحت شود، قرار می شود وزیر ارتباطات به طور مرتب پیشرفت این دو پروژه را گزارش کند و شورای عالی فضای مجازی نیز  نظارت بیشتری روی آن داشته باشد.

 حاشیه سازی در نحوه اطلاع رسانی
در خبر منتشر شده در پایگاه اطلاع رسانی رییس جمهور، به جای استفاده از عبارت «شبکه ملی اطلاعات» از عبارت «شبکه ملی ارتباطات (اینترانت)» استفاده شد که با واکنش برخی رسانه ها از جمله تسنیم، فارس و مهر مواجه شد.
مهر در این مورد نوشت: « حال با گذشت بیش از 9 سال از تعریف پروژه ای که به موازی شبکه اینترنت بتواند نیاز کشور به محتوای داخلی را تامین کند هنوز نه تنها بر سر تعاریف اولیه و برنامه زمان بندی آن اجماع واحدی وجود ندارد بلکه هنوز هم نام مشخص و ویژگی های کاربردی آن مشخص نیست.»
خبرگزاری فارس نیز نوشت: «ضعف اطلاع رسانی دبیرخانه شورای عالی فضای مجازی باعث شد تا خبر جلسه این شورا، با اشتباه بزرگ شبکه ملی ارتباطات (اینترانت) اعلام شود در حالی که سال هاست کارشناسان و مسوولان درتلاشند تا سوءبرداشت از تعریف شبکه ملی اطلاعات به معنی اینترانت و قطع اینترنت را برطرف کنند.»


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :