آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 62896
تاریخ انتشار : 26 آبان 1393 11:19
تعداد بازدید : 970

عزم وزارت ارتباطات برای بازپس گیری فرکانس 700 مگاهرتز

نیمه مرداد ماه بود که در حاشیه برگزاری مراسم امضای موافقت نامه ارتقای پروانه ایرانسل به نسل های بالاتر روزنامه فناوران از محمود واعظی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در مورد باند فرکانسی 700 مگاهرتز که در اختیار صدا و سیما است سوال کرد و پرسید این فضای فرکانسی که به گفته کارشناسان بهترین فضا برای توسعه خدمات نسل سوم است، چه زمانی قرار است از صدا و سیما پس گرفته شود؟


م.ر.بهنام رئوف
واعظی در پاسخ به این سوال گفت: مذاکراتی با صدا و سیما انجام داده ایم و آنها اعلام می کنند که نتوانسته اند همه کانال ها را روی دیجیتال ببرند و هنوز برخی از کانال های تلویزونی روی باند 700 است. امیدواریم با مذاکرات در آینده موفق به تخلیه این باند شویم زیرا معتقدم خالی شدن باند 700 سرمایه گذاری اپراتورها در نسل 3 وبالاتر را کاهش می دهد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درست یک هفته پس از طرح سوال فناوران، در مراسم افتتاح پروژه های سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی گفت: در زمان جنگ تحمیلی برخی طیف های فرکانسی کشور در اختیار دستگاه های اجرایی مختلف کشور و صدا و سیما قرار گرفت که هنوز آنها را در اختیار دارند و می تواند توسط بخش های دیگر مورد استفاده قرار بگیرد.
محمود واعظی افزود: نگاه به استفاده از فرکانس و دستگاه های مختلف همان نگاه سنتی است و استفاده از فرکانس های در اختیار دیگران می تواند هزینه های سرمایه گذاری اپراتورهای مختلف برای خرید تجهیزات را تا ۵۰ درصد کاهش دهد.
وی گفت: اکنون ضریب بهره وری فرکانس در ایران ۱٫۶ و در خاورمیان ۱۰ است. اما این ضریب در برخی کشورهای غربی تا حدود ۴۰ یا ۵۰ هم پیش رفته است بر همین اساس ما باید حتما فضای فرکانسی خود را مورد استفاده بهینه قرار دهیم و به مدیریت فرکانس بپردازیم.
اکنون واعظی در گفت و گو با خبرگزاری تسنیم درباره اختلاف نظرها بین سازمان صداوسیما و وزارت ارتباطات بر سر باند فرکانسی 700-800 مگاهرتز می گوید: حدود 15 سال است که تمام کشورهای دنیا تصمیم گرفته اند با توجه به پخش دیجیتال شبکه های تلویزیونی، فضای فرکانسی مازاد را به اقدامات دیگری اختصاص دهند.
وی عنوان کرد: این موضوع در کنفرانس های اتحادیه جهانی مخابرات نیز مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفته است؛ زیرا تمام شبکه های تلویزیون دنیا به سمت دیجیتال شدن پیش می رود و از طرفی ارتباطات موبایلی هم توسعه می یابد.
اردیبهشت ماه گذشته در اولین همایش منطقه ای شبکه های تلویزیونی دیجیتال که با همکاری اتحادیه بین المللی ارتباطات، اتحادیه عرب و اتحادیه رادیوهای کشورهای عربی در دوبی برگزار شد، درباره پخش آنالوگ و دیجیتال برنامه های تلویزیونی، تنظیم فرکانس های رادیویی، عضویت در باند فرکانس و بررسی قابلیت های همکاری بحث شد و شرکت کنندگان الزامات فنی و اجرایی لازم برای هر گونه تغییر در طرح ژنو 2006 را در سرویس پخش دیجیتال برنامه های رادیویی و تلویزیونی بررسی کردند.
در این همایش عنوان شده بود که پخش آنالوگ از 17 ژوئن 2015 به بعد براساس تفاهم نامه ژنو 2006 دیگر تحت حمایت نخواهد بود و این درحالی است که صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران هنوز نتوانسته است برخی از مناطق کشور را به بخش دیجیتال مجهز کند.
وزیر ارتباطات با بیان اینکه فرکانس عنصری کمیاب در کشورهای دنیاست که به سرعت پایان می یابد، گفت: تنها چیزی که خلق نمی شود، فرکانس است.
واعظی افزود: بنا بر چنین ماهیتی، تصمیم گرفته شد فرکانسی که در گذشته به تلویزیون داده شده بود در تمام کشورهای دنیا آزاد  شود و در اختیار سرمایه گذاری های دیگر قرار گیرد.
با این حال اما هنو معلوم نیست که سازمان صدا و سیما فرکانس مورد نظر را بخواهد به صاحب اصلی اش باز گرداند. این در حالی است که در همین یکسال گذشته این سازمان توانست با کمک نمایندگان مجلس در کمیسیون تلفیق، سه هزار میلیارد ریال از محل بودجه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برای سیگنال رسانی به مناطق محروم کسب کند.
جالب آن که، بر اساس شنیده ها از منابع موثق سازمان صدا و سیما تاکنون حتی بدهی خود بابت استفاده از فرکانس و همچنین خدمات ارتباطی به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات را پرداخت نکرده و ظاهرا تمایلی به پرداخت بدهی خود به دولت ندارد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :