آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 62895
تاریخ انتشار : 26 آبان 1393 11:17
تعداد بازدید : 997

تشدید معضلات وارداتی و افزایش هزینه‌های جانبی در پی داشت

رشد قاچاق در بازار کامپیوتر

اگر چه شرکت های واردکننده کالاهای کامپیوتری از کاهش شدید حجم واردات کالاهای کامپیوتری نظیر نوت بوک و تبلت به بازار خبر می دهند؛ اما انواع گوناگون این کالا در بازار موجود است و با وجود ادعای برخی از فروشندگان در مورد کمیاب و یا حتی نایاب بودن برخی از مدل های تبلت و نوت بوک، با پرداخت مبلغی بیشتر یا اندکی جستجوی بیشتر می توان کالای مورد نظر را یافت.


مریم عسگری
البته فعالان صنفی با اصرار بر این موضوع که روند واردات برخی از کالاها نظیر تبلت کند و سخت شده است می گویند، حجم کالاها در بازار به شدت کمیاب است و کسبه تمام سرمایه خود را در بازار ریخته اند.
این درحالیست که گروهی از کارشناسان نظر دیگری دارند و می گویند، موجودی بازار کامپیوتر امروز را محصولات قاچاق تامین کرده و در حال حاضر بخش بزرگی از کالاهای کامپیوتری موجود در بازار  از طریق قاچاق وارد بازار شده اند.
این موضوع گزارش امروز ماست. اگر در این مورد کنجکاو هستید این گزارش را بخوانید.

  جولان تبلت های قاچاقی در بازار
فعالان بازار کامپیوتر زیر بار قاچاقی بودن کالاها در بازار نمی ورند و اعلام کرده اند که کالاهای موجود در بازار را با پرداخت هزینه های هنگفت از گمرکات کشور ترخیص کرده اند؛ اما رییس اتحادیه صنف رایانه می گوید، در زمینه تبلت گمرک اجازه ترخیص به واردکنندگان نداده است و در حال حاضر بیش از 60 درصد از نیاز بازار تبلت را نمونه های قاچاق تامین می کنند.
محمدرضا فلاحی یک فعال بازار که دستی در زمینه واردات تبلت و نوت بوک دارد نیز با تایید این موضوع که مشکل ترخیص تبلت ها از گمرک رفع نشده است می گوید، از آنجا که تبلت وزن و حجم کمی دارد به راحتی قاچاق می شود و به همین دلیل سخت گیری هایی که در مسیر واردات این کالا صورت گرفته است به رشد قاچاق در بازار این کالا منجر شده است.
یکی دیگر از واردکنندگان کالاهای کامپیوتری در این باره می گوید، در حال حاضر محموله های وارداتی برخی از واردکنندگان در انبارهای گمرک مانده است و بازار نیز با افزایش حجم تقاضا مواجه شده است. به گفته این فعال صنفی، در هر حال بازار باید نیاز خود را از طریقی تامین کند که در حال حاضر راه حل بازار پناه بردن به محصولات قاچاق است.
این واردکننده می گوید، در صورت تداوم این امر وضعیت بازار تبلت وخیم تر از قبل می شود و هر روز باید شاهد رشد بیشتر محصولات قاچاق در بازار باشیم.
یک کارشناس بازار نیز با بیان این مطلب که به نظر می رسد سرنوشت بازار تبلت بی شباهت به سرنوشت بازار گوشی موبایل نخواهد بود می گوید، در صورتی که مشکلات وارداتی در این زمینه برطرف نشود وضعیت بازار تبلت هر روز بدتر از قبل خواهد شد.

  بازار نوت بوک در آستانه جنجال
رشد هزینه های حمل و نقل و واردات نیز موضوعی است که ماههاست فعالان بازار نوت بوک را گله مند کرده است.
این موضوع که در برهه هایی از زمان به کاهش موجودی نوت بوک در بازار منجر شد، حالا به رشد پله کانی قیمت ها در بازار تبدیل شده است و در ماه های گذشته شاهد رشد قیمت این کالای پرمخاطب به دلایل گوناگون و از جمله کاهش موجودی به دلیل افزایش هزینه های جانبی بوده ایم.
فعالان بازار نوت بوک می گویند، کاهش موجودی در مورد نوت بوک ها نیز مشاهده می شود و در صورت تداوم وضعیت فعلی و ادامه نوسانات نرخ دلار و رشد هر روزه قیمت حواله های ارزی وضعیت بازار نوت بوک وخیم تر از قبل خواهد شد.
البته فعالان بازار زیر بار ورود نوت بوک های قاچاق به بازار نمی روند، اما کارشناسان می گویند، در حال حاضر بیش از 50 درصد از نوت بوک های موجود در بازار نیز از طریق قاچاق وارد بازار شده اند.
فعالان بازار نوت بوک با اشاره به این موضوع که بازار نوت بوک به تازگی می رفت تا وارد مرحله رونق شود می گویند، با توجه به عدم ثبات نرخ دلار و افزایش هزینه های واردات و رشد هزینه های جانبی نظیر اجاره بها و هزینه برق و آب و حقوق و دستمزد و سایر هزینه ها، افزایش قیمت چندان غیر منطقی نیست. ولی تداوم مشکلات وارداتی و افزایش هزینه های حمل و نقل در آینده نزدیک می تواند بازار نوت بوک را وارد مرحله ای جدید از بحران کند.
فعالان بازار و کارشناسان پیش بینی کردند با توجه به شرایط فعلی بازار ممکن است بازار ماه های آینده را نیز از دست داده و حتی بازار شب عید را که فعالان بازار به آن امید بسته اند را نیز از دست بدهیم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :