آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 6249
تاریخ انتشار : 1 اسفند 1390 9:34
تعداد بازدید : 584

خرید تجهيزات 600 هزار پورت پرسرعت توسط مخابرات تهران

مخابرات استان تهران در راستاي نصب 600 هزار پورت پرسرعت تا پايان سال، به خريداري تجهيزات 600 هزار پورت اقدام كرده و درصدد نصب و راه اندازي آنهاست.

ایسنا- سميع‌الله صادقي آراني، معاون توسعه و مهندسي شركت مخابرات استان با بیان اينكه از حدود دو سال گذشته وارد حوزه ماموريت‌هاي پورت پرسرعت شده‌ايم، گفت: اينترنت پرسرعت (ADSL) يكي از معمول‌ترين نوع اتصال پورت پرسرعت، است اما تنها نوع آن نيست.
وي افزود: ‌در حال حاضر حدود 300 هزار پورت ADSL نصب شده است كه اين ميزان تا آخر سال به 500 تا 600 هزار پورت در استان تهران مي‌رسد و در حوزه‌ واگذاري خدمات پرسرعت نيز به عدد 200 هزار نزديك شده‌ايم.
او درباره تجهيزات مورد نياز اين مقدار پورت پرسرعت گفت: تجهيزات 600 هزار پورت خريداري شده است كه درصدد نصب و راه‌اندازي آنها هستيم.
وي درباره روند برنامه‌هاي در نظر گرفته شده در اين حوزه بیان كرد: برنامه يك پيش‌بيني است، اما بخش عظيمي از تحقق برنامه‌ها به استقبال و كشش مردم بستگي دارد، در حال حاضر اگر شخصي به دريافت خطوط پرسرعت اينترنت اقدام كند، جوابگوي تقاضاها خواهيم بود.
معاون توسعه مخابرات استان تهران درباره رقابت شركتي همچون مخابرات با سابقه‌ای دولتي بوده و بخش عظيمي از زيرساخت‌ها را در دست دارد، با بخش خصوصي و شركت‌هاي ندا، گفت: ‌زيرساخت هزينه‌هاي عمده‌ ما را دربرمي‌گيرد و بحث درآمدزايي هم برروي سرويس‌هاي زيرساختي اعمال مي‌شود و به‌ عنوان مثال اپراتوري همچون مخابرات از سرويس تلفن نه زیرساخت درآمد كسب مي‌كند  و همين موضوع براي ADSL هم تعميم داده مي‌شود.
وی درباره علت ارایه نشدن سرويس اينترنت پرسرعت در برخي نقاط استان تهران ابراز كرد:‌ ما در حال ارایه خدمات در كليه نقاط تهران هستيم، اما به دليل اين كه برخي خطوط PCM هستند، از ارایه اينترنت پرسرعت برروي آن معذوريم. اين موضوع شامل يك منطقه جغرافيايي خاص از استان تهران نمي‌شود مثلا اين طور نيست که خطوط بومهن كلا PCM باشد ولي ممكن است در يك محدوده، تعدادي ساختمان بر روي PCM باشند.
وي افزود: اينترنت پرسرعت در كل استان تهران واگذار مي‌شود. ممكن است در اين بازه تعدادي ساختمان با PCM وجود داشته باشد كه نتوانيم برروي آن ADSL ارایه كنيم. با اجراي پروژه GPON، هم سيم مسي كوتاه مي‌شود و هم PCMها به حد صفر مي‌رسند و تا نزديك خانه‌ها با فيبرنوري مي‌رويم. اين نزديكي مي‌تواند شامل فاصله صد و 200 متري و يا داخل خود ساختمان شود و همين مرزهاست كه FTTH، FTTB و FTTC را معنا مي‌بخشد.
صادقي درباره تكنولوژي PCM هم گفت: در گذشته برروي يك كابل، چند خط تلفن متمركز مي‌شد و با يك سيم در مقصد از يكديگر باز مي‌شد و اينترنت پر سرعت هم به دليل اين كه از ابتدا تا انتها يك سيم مي‌خواهد، برروي PCMها قابل ارايه نيست، چراكه PCM پهناي باند محدودي دارند.
معاون توسعه مخابرات استان تهران گفت: زماني مخابرات درصدد ارایه تعداد عظيمي از خطوط تلفن به مردم بود كه به همين منظور PCMها جوابگو بودند و روال واگذاري سريع خطوط تلفن را تسهيل بخشيدند و البته پورت پرسرعت هم در آن زمان معني نداشت و پيش‌بيني‌هايي درباره آن انجام نشده بود. در حال حاضر با توجه به پرهزینه بودن جمع‌آوري كابل‌ها، برای جلوگيري از دوباره كاري، كار با كمي تامل و با تكنولوژي FTTX انجام مي‌شود.
وي با تاكيد بر اين كه در آينده تكنولوژي در حوزه Voice به پایان می‌رسد، بیان كرد:‌ يكي از دلايلي كه مخابرات را به عنوان ارایه‌دهنده خدمات ADSL معرفي كرده‌اند، تنها بخش خصوصي و PAPها قادر به پاسخگويي حجم وسيع ظرفيت‌هاي خالي كشور در اين حوزه نبودند.
صادقي درباره اهداف مخابرات در اين راستا تاكيد كرد: ‌ما سه هدف را دنبال مي‌كنيم، نخست تجهیزات خودمان را به فيبر تبديل مي‌كنيم كه ظرف مدت يك برنامه پنج و شش ساله قابل اجراست. دوم، سرويس برمبناي IP و با تجهيزات پورت پرسرعت ارایه مي‌كنيم كه همه سرويس‌ها بتوانند بر بستر آن حركت كنند، سومين هدف نيز مشتري‌مداري برمبناي سرعت بالا در ارایه خدمات و پشتيباني از سرويس‌هاست.
معاون توسعه مخابرات استان تهران درباره دلايل محدوديت در پهناي باند خانگي 128 کیلو بایت نيز گفت: اين موضوع از جمله موضوعات اجتماعي و فرهنگي است چرا كه كشور ما در موقعيت خاص قرار گرفته است و ما انقلابي را در كشور شاهد بوديم كه دشمناني را در مقابل آن قرار داده و بخش عظيمي از محتواي حال حاضر دنياي مجازي هم در دست آنها قرار دارد. اگر تا ديروز از طريق ماهواره عليه كشور ما حركاتي انجام مي‌شد، امروز اين حركات از طريق اينترنت انجام می‌شود.
او گفت: براي رفع محدوديت‌هاي اين‌چنيني بايد خودمان توليدكننده اصلي محتوا و يا نظارت كاملي توسط شبكه داخلي برروي آنها داشته باشيم. براي اين امر مي‌توانيم شبكه ملي را ایجاد کنيم كه بتوانيم برمبناي نظارت يكپارچه گام برداريم كه يكي از نمونه‌هاي عرض باند ملي، تلويزيون اينترنتي است كه در استان تهران راه‌اندازي شده است و در حال حاضر مناطق دو و هشت را پوشش می‌دهد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :