آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 6248
تاریخ انتشار : 1 اسفند 1390 9:31
تعداد بازدید : 866

مدیر عامل اپراتور سوم قول داد:

واگذاری سیم کارت های رایتل فروردین 91 به روز می شود

روز گذشته در سالن همایش های صدا و سیما نخستین سیم کارت های رایتل در مراسمی با حضور وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی، معاون پارلمانی وزیر ارتباطات و مدیران اپراتور اول و دوم به تعدادی از خانواده های شهدا به صورت نمادین واگذار شد تا 29 بهمن ماه سرآغازی جدید در عرصه ارایه خدمات نوین ارتباطی در کشور باشد. در ادامه گزارش این مراسم را می خوانید.

عمده علت تاخیر اپراتور سوم ممانعت از ورود تجهیزات نسل 3 بود
وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی در خصوص علت تاخیر در آغاز به کار رایتل، گفت: با مشکلاتی از جمله تحریم کشورهای اروپایی و امریکایی و ممانعت از ورود تجهزات نسل سوم به کشور مواجه بودیم که پر کردن این نقیصه نیاز به کار و صرف زمان بیشتر داشت.
شیخ‌الاسلامی در حاشیه مراسم افتتاح شبکه سومین اپراتور تلفن همراه کشور در تهران در جمع خبرنگاران، در پاسخ به این سوال که طبق پروانه اپراتور سوم باید تاکنون 8 شهر بزرگ را تحت پوشش قرار می‌داد، اما هم اکنون شبکه خود را دو شهر راه‌اندازی کرده است، گفت: سعی می‌کنیم، تا پیش از شهریور سال 91، این 8 شهر بزرگ را به طور کامل تحت پوشش قرار دهیم.وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی در خصوص علت تاخیر در آغاز به کار رایتل، گفت: بحث اپراتور سوم حدود چهار سال پیش در کشور مطرح و حدود دو سال پیش نیز پروانه به تامین تلکام اعطا شد که عمده کار این اپراتور طی شش ماه اخیر انجام شده است.
وی ادامه داد: در این زمینه با مشکلاتی از جمله تحریم کشورهای اروپایی و آمریکایی و ممانعت از ورود تجهیزات نسل سوم به کشور مواجه بودیم که پرکردن این نقیصه نیاز به کار بیشتر و صرف زمان بیشتر داشت. وی در خصوص میزان آنتن دهی کنونی رایتل، گفت: هم اکنون شبکه اپراتور سوم در تمام فضای باز تهران قابل سرویس دهی است و در فضای رو بسته نیز هر چه از فضای باز دور شویم، پوشش کمتری خواهد شد. وی ادامه داد: در حال حاضر امکان سرویس‌دهی رایتل در محیط‌های در بسته محدود است؛ اما امیدواریم بتوانیم ظرف چند ماه آینده مانند سایر اپراتورها، پوشش حداکثری را ایجاد کنیم. وی در مورد روند كند واگذاری سیم‌كارت‌های اپراتور سوم گفت: محدودیت‌هایی در واگذاری سیم‌كارت‌ها داریم، دلیل آن هم این است كه نخست باید شبكه را راه‌اندازی و سپس معایب آن را شناسایی کنیم.
وزير تعاون، ‌كار و رفاه اجتماعي با بيان اينكه راه‌اندازي اپراتور سوم تلفن همراه در ارتقاي سطح كيفيت خدمات به مردم و استفاده از خدمات و تكنولوژي‌هاي جديد گام مهمي برداشته است. شيخ‌الاسلامي با اشاره به اينكه خوشبختانه رايتل با وجود تحريم‌ها توانست كار را پيش ببرد بیان كرد: اميدواريم اين كار به سرعت در كشور توسعه يابد تا مردم بتوانند از اين خدمات بهره‌مند شوند. وي گفت: امروز روز خوب و به يادماندني براي همه مردم كشور است زيرا در عصر ارتباطات يكي از پيشرفته‌ترين و با كيفيت‌ترين خدمات در حوزه ارتباطات در اختيار مردم كشور قرار مي‌گيرد و گشايش فراواني در زندگي مردم ایجاد می‌کند.
شيخ‌الاسلامي گفت: يكي از موضوعات مهمي كه اين است كه كشور ما جوانان خلاق و مبتكر زيادي دارد كه متاسفانه به دليل نبود زيرساخت و نبود بستر مناسب براي رشد و شكوفايي و بهره‌وري مناسب از اين سرمايه‌ها، امكان بالندگي در اين بخش براي‌شان خيلي مهيا نيست و حاصل كار آنها در اختيار ديگران و كشورهاي بيگانه قرار مي‌گيرد. اما وجود اپراتور سوم اين بستر را مهيا مي‌كند كه همين جوانان و دانشجويان بتوانند خدمات گسترده را فراهم کنند و از حاصل فكر و تلاش خود بهره‌مند شوند كه با تحرک این موتور، ما شاهد تحول بزرگي در اين عرصه خواهيم بود و فكر مي‌كنم استفاده جوانان از حاصل كار و تلاش خود فتح بابی خواهد بود. او بیان كرد: مردم با استفاده از خدمات و تسهيلات مربوط به شبكه اپراتور سوم مي‌توانند از رفاه بيشتري بهره‌مند شوند و با افزايش بهره‌وري، در ايجاد ارزش افزوده سهمي مهمي داشته باشند. وي گفت: سهم فنا‌وري اطلاعات و ارتباطات در توليد ناخالص ملي، دو درصد تعيين شده است كه فكر مي‌كنيم نيمي از آن را رايتل به تنهايي بتواند تامين كند.
شيخ‌الاسلامي عنوان كرد:‌ اميدواريم با پيوستن رايتل به خانواده اپراتورهاي تلفن همراه، ما هم بتوانيم در اين بخش گام بلندي برداريم. ضمن اينكه رايتل مي‌تواند در ايجاد رونق و كسب و كارهاي موجود و فرصت شغلي، تاثير بسيار زياد و مفيدي داشته باشد.
وزير تعاون،‌ كار و رفاه اجتماعي با بيان اينكه با ورود رايتل طبعا سطح توقعات مردم نيز افزايش يافته است، گفت: در مرحله اول مردم خواهان اين هستند كه سيم‌كارت‌ها را داشته باشند و پس از آن نياز به خدمات مناسب اين اپراتور خواهد داشت. با توجه به اينكه سطح توقع مردم بالا رفته و انتظارات‌شان افزايش يافته است، بايد به‌گونه‌اي ظاهر شويم كه توقعات مردم برآورد و رضايت‌مندي مشتركان فراهم شود. وي ادامه داد: طبيعي است شروع کار اپراتور اختلالات و مشكلاتي دارد كه قابل درك است مردم نيز متوجه هستند. ما چند ماه فرصت می‌خواهيم كه بتوانيم آن را در سطح قابل قبولي ارایه دهيم و انتظار دارم به وعده‌هاي داده شده پيش از اين به موقع عمل شود. شيخ‌الاسلامي در ادامه به مديرعامل رايتل پيشنهاد داد كه براي نوروز برنامه ويژه‌اي به مردم به ويژه تهراني‌ها داده شود و با همكاري دستگاه‌هاي مختلف كه انشاءالله آنها هم از اين همكاري دريغ نكنند، اين خدمات با ارزش افزوده به نتيجه مناسبي رسانده شوند. وزير تعاون،‌ كار و رفاه اجتماعي گفت: ‌به رغم تلاش‌هاي صورت گرفته تاكيد مي‌كنم كه اين فناوري جديد كه وارد كشور مي‌شود، نبايد فارغ و بركنار از موضوعات و مسایل فرهنگي باشد؛ بايد همراه با خدماتي كه در كشور ارایه مي‌شوند، ملاحظات فرهنگي مناسبي نيز ارایه شود و به موضوعات فرهنگي مرتبط با اين مباحث بسيار توجه شود.
وي گفت: پيشنهاد مي‌دهم ساير اپراتورها نيز برنامه‌ جامعي در اين زمينه ببينند و با هم برنامه‌هاي مشتركي داشته باشند و در اين حوزه سهم قابل توجهي را به موضوعات فرهنگي اختصاص دهند. اميدواريم به سرعت اين موضوع در سطح شهرستان‌ها هم توسعه يافته و امكانات لازم تدارك ديده شود.

پوشش هشت کلان شهر در نیمه اول سال آینده
حميد فرنگ، مديرعامل رايتل،  نیز در مراسم واگذاري سيم‌كارت‌هاي رايتل در تهران گفت: شروع بحث نسل سوم تلفن همراه در كشور تقريبا در سال 87 بود كه بحث آن در حاكميت آغاز شد؛ در شبكه نسل سوم تلفن همراه، سرويس‌هايي با پهناي باندي بيشتري خواهيم داشت و بر همين اساس تكنولوژي برمبناي IP خواهد بود.
فرنگ با بيان اين‌كه شبكه كرج را در نوزدهم دي‌ماه راه‌اندازي كرديم، تاكيد كرد: امروز نيز سيم‌كارت‌هاي رايتل در تهران و در ابتدا به خانواده شهدا واگذار مي‌شود و به مرور و تا پيش از عيد نوروز، به كساني كه پيش ثبت‌نام را انجام داده‌اند، سیم‌کارت واگذار خواهد شد.
مديرعامل رايتل گفت: برنامه رايتل براي شش ماهه اول سال 91، پوشش كامل شهرهاي بزرگي است كه در پروانه به آن اشاره شده و اين كار به مرور انجام خواهد شد.
او عنوان کرد: طبيعي است كه شبكه در ابتداي راه قرار دارد و توزيع و اعطاي سيم‌كارت‌ها و توسعه شبكه به مرور انجام مي‌شود و اميدواريم نيمه دوم فروردين‌ماه سال جديد، اعطاي سيم‌كارت‌هاي رايتل به‌صورت به روز انجام شود. فرنگ با اشاره به تاثيرات فرهنگي و اجتماعي خدمات نسل سوم ارتباطات گفت: تغيير شيوه و بهبود زندگي مردم، كاهش نياز به رفت‌وآمدهاي غير ضروري، كاهش شكاف ديجيتالي، افزايش عدالت اجتماعي، از جمله تاثيرات فرهنگي و اجتماعي اين خدمات است و در راستاي تاثيرات و تبعات فرهنگي حضور اپراتور سوم تلفن همراه در كشور كارگروه‌هايي در رايتل ايجاد كرديم كه در اين زمينه فعاليت مي‌كنند.
وي با اشاره به مهم‌ترين خدمات محتوا و ارزش افزوده مبني بر نسل سوم تلفن همراه تاكيد كرد: خدمات مبتني بر مكان، خدمات ماشين به ماشين، خدمات درماني، تجارت الكترونيكي و آموزش از راه دور از جمله اين خدمات هستند و در حوزه سرويس‌هاي ارزش افزوده، سياست‌گذاري‌هايي در رايتل انجام شده است و از مجموعه‌هاي خارج از رايتل و بخش خصوصي دعوت مي‌كنيم كه با ما در حوزه سرويس‌هاي خدمات ارزش افزوده همكاري كنند. مديرعامل اپراتور سوم تلفن همراه كشور همچنين در ادامه مراسم درباره چالش‌هاي پيش روي نسل چهارم صحبت كرد.

واگذاری به روز سیم‌کارت اپراتور سوم از فروردین ماه
مدیرعامل سومین اپراتور تلفن همراه گفت: ظرفیت کنونی شبکه اپراتور سوم 14هزار سیم کارت است که هم اکنون هفت تا هشت هزار سیم کارت دایمی از سوی این اپراتور واگذار شده است.  فرنگ در حاشیه مراسم آغاز به کار شبکه سومین اپراتور تلفن همراه کشور در تهران، در جمع خبرنگاران گفت: تعرفه‌های نهایی اپراتور سوم به کمیسیون تنظیم مقررات ارسال شده است که هنوز نهایی نشده و فعلا رایتل با تعرفه‌های تشویقی کار می‌کند.
مدیرعامل سومین اپراتور تلفن همراه افزود: هم‌اکنون با واگذاری هفت تا هشت هزار سیم‌کارت دایمی اپراتور سوم پیش‌بینی می‌شود تا عید واگذاری سیم‌کارت توسط این اپراتور به روز شود. فرنگ گفت: همچنین در حال حاضر ظرفیت کنونی شبکه اپراتور سوم 14 هزار سیم کارت است.

90 درصد سرویس‌های تلفن همراه، متنی است
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز در این مراسم گفت: تاکنون و پیش از راه اندازی اپراتور سوم، 90 درصد سرویس‌های تلفن همراه سرویس‌های متنی بوده است.
علی اصغر عمیدیان افزود: بر اساس بند الف ماده 46 قانون برنامه پنجم، دولت باید با کمک بخش خصوصی و بخش تعاونی، بستر لازم را برای ارایه پهنای باند حداقل دو مگابیت بر ثانیه به خانه‌ها یا روی موبایل، در دو سال نخست برنامه پنجم را فراهم کند.
معاون پارلمانی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: براساس تکلیف اصل 44 قانون اساسی، وزارت ارتباطات باید خدمات و سرویس‌ها را به بخش خصوصی، عمومی و تعاونی واگذار کند. عمیدیان ادامه داد: در این راستا سعی خواهیم کرد که  برای بخش‌ خصوصی پشتیبان باشیم و مشکلات آنها را حل کنیم.
معاون پارلمانی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود:‌ بنابراین باید همکاری مسالمت‌آمیزی میان ارایه‌کنندگان شبکه و تامین‌کنندگان محتوا برای ایجاد شبکه‌ای هوشمند برقرار شود. وی ادامه داد: این شبکه باید به صورت هوشمند میان شبکه‌ اینترنت و شبکه‌های سیار، پلی برقرار کند که با راه‌اندازی اپراتور سوم تلفن همراه، این اتفاق خواهد افتاد. عمیدیان عنوان کرد: تاکنون و پیش از راه‌اندازی اپراتور سوم، 90 درصد سرویس‌های تلفن همراه سرویس‌های متنی بود؛ این در حالی است که در موضوعاتی از جمله تجارت الکترونیکی به سرعت بالا در انتقال دیتای فراوان نیاز است.
وی گفت: آغاز به کار اپراتور سوم تلفن همراه در کشور، امکان ارایه طیف گسترده‌ای از خدمات جدید را فراهم کرده که لازم است با برنامه‌ریزی، بستر فعالیت جوانان مبتکر در حوزه تولید نرم‌افزار و سرویس‌‌های ارزش افزوده فراهم شود.

نخستين سيم‌كارت‌هاي رايتل در تهران به خانواده‌هاي معظم شهدا تقديم شد و در ادامه ارتباط تصويري از طريق سيم‌كارت‌هاي رايتل با وزير فناوری اطلاعات و ارتباطات برقرار شد.
رضا تقي‌پور در اين ارتباط، با عذرخواهي از اينكه به دليل پيش‌آمدن جلسه ناخواسته‌ نتوانسته است در اين مراسم حضور داشته باشد، گفت: با آغاز به كار اين اپراتور در تهران و واگذاري سيم‌كارت‌هايش، كاربران مي‌توانند از خدمات متفاوت و متنوع نسل سوم تلفن همراه و به خصوص خدمات ارزش افزوده براي بسياري از فعاليت‌هاي علمي كه به پهناي باندي بيش‌تري نياز دارند، استفاده كنند و اميدوارم اين آغاز
خوبي باشد.
وي افزود: اميدوارم اين اپراتور بتواند جايگاه خود را مثل دو اپراتور ديگر تلفن همراه ميان مردم پيدا كند؛ ارایه اين سيم‌كارت‌ها به خانواده شهدا اقدامي بجا و بسيار پسنديده است كه از سوي رايتل انجام شده است؛ ياد و خاطره شهدا را گرامي مي‌داريم و معتقديم هر پيشرفتي در كشور حاصل خون شهداي بزرگ
 كشورمان است.
رایتل نام تجاری اپراتور سوم تلفن همراه است كه معنی آن تلفن هوشمند و خردمند است، این واژه از لغت فارسی 'رای' به معنی خرد گرفته شده و پسوند تل آن نیز به معنی تلفن است.
با سیم‌كارت‌های نسل سوم تلفن همراه علاوه بر مبادله صدا و پیام از طریق تلفن همراه، امكان ارسال تصویر و استفاده از اینترنت روی تلفن میسر می‌شود.
شركت تامین تلكام وابسته به سازمان تامین اجتماعی مجری اپراتور سوم تلفن همراه كشور است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :