آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 6246
تاریخ انتشار : 1 اسفند 1390 9:29
تعداد بازدید : 779

سفر خبرنگاران CNN به کارخانه پرهیاهو

کارگر چینی: زن ها در فاکسکان مثل مردها و مردها مثل حیوان کار می کنند

چند وقتی است که جنجال بزرگی بر سر وضعیت وخیم فاکسکان، کارخانه چینی تولید کننده آیفون و آی پد برای اپل به پا شده است. گزارش ها حاکی است که وضعیت کارگران این کارخانه بسیار اسفبار است و تعدادی از آنها حتی دست به خودکشی زده اند. اپل در پاسخ به این جنجال ها اعلام کرد که بازرسان انجمن نیروهای کاری می توانند از کارخانه های این شرکت در چین بازدید کرده و خودشان وضعیت کارگران را بسنجند.
به هر حال به نظر می رسد که کمتر کسی از وضعیت واقعی کارگران این کارخانه اطلاع دارد و آنچه در مورد این کارخانه منتشر شده، فقط مطالبی است که شنیده شده، اما کسی با چشم خود ندیده است. اما خبرنگاران CNN خود پا به این سیاره پر جمعیت و کاری چین زده اند تا با چشم خود این وضعیت را دیده و آن را شرح دهند که در ادامه می خوانید:

گزارش: نسترن صائبی
منابع: CNN و رویترز

ما او را به طور شانسی در خیابان پیدا کردیم. خیلی شبیه به کارگران کارخانه چینی بود: جوان، چالاک و خسته. همانند بومی‌های روستا نشین فقیر، لباس پوشیده بود. جلو رفتیم و از او پرسیدیم: در فاکسکان کار می‌کنی؟ و جواب داد: بله!
وقتی متوجه شد که می‌خواهیم درباره شرایط کاری‌اش در فاکسکان صحبت کنیم، کمی نگران شد و گفت که نمی‌خواهد کارش را از دست بدهد. ما نیز در پاسخ گفتیم که نامی از وی نمی‌بریم و برای اینکه او را از چشم‌های کنجکاوی که نگاهش می‌کردند، نجات دهیم به جای دیگری رفتیم. از نگاه‌ کردن به اطرافش، فهمیدیم که خیلی حرف برای زدن دارد. از آنجا که نمی‌خواهیم نامش فاش شود، اجازه دهید که او را خانم چن بنامیم.
او یکی از یک میلیون کارگر چینی مشغول در فاکسکان است؛ کارخانه‌ای که وسایل الکترونیکی برای چندین برند بزرگ جهان، به ویژه اپل تولید می‌کند. همین امر باعث شده که اپل مورد انتقادات شدیدی واقع شود و گروه‌های مربوط به حقوق کارگران این شرکت را به دلیل وضعیت نامناسب محیط کاری و حقوق بسیار پایین کارگران متهم کرده‌‌اند. البته فاکسکان و اپل از حق خود دفاع کرده‌اند و فاکسکان ادعا کرده که وضعیت این کارخانه بهتر از بسیاری از کارخانه‌های چینی است و در این کارخانه امکانات رفاهی همچون استخر، مراکز درمانی و مشاور وجود دارد. اپل نیز هفته پیش اعلام کرد: ما مراقب تک تک کارگران در زنجیره تامین خود در سرتاسر جهان هستیم و تایید می‌کنیم که کارگران‌مان در شرایط امنی کار می‌کنند. ما برای آنها احترام خاصی قائلیم.
چن در این مورد گفت: اپل باید مراقب کارگران باشد، اما من تا به حال چنین چیزی ندیده‌ام.
چن افزود: علاوه بر کار زیاد در این کارخانه، مثل یک حیوان با ما رفتار می‌شود. غذای خیلی بد، حقوق کم و استرس زیاد کار واقعا ما را اذیت می‌کند. به کارگرانی که از این وضعیت شکایت می‌کنند، می‌گویند «اگر اینجا را دوست ندارید از اینجا بروید». چون می‌دانند در چین آنقدر نیروی کار زیاد هست که اگر کسی برود، بلافاصله جای او را پر می‌کنند. چن همچنین گفت: در فاکسکان، زن‌ها پا به پای مردها و مثل ماشین کار می‌کنند. بهتر است بگویم که زن‌ها مثل مردها کار می‌کنند و مردها مثل حیوانات.
وی افزود: زندگی من اینگونه تعریف می‌شود: کار، کار، کار. من به طور منظم 60 ساعت در هفته کار می‌کنم و این مدت خیلی بیشتر از حقوقی است که دریافت می‌کنم. به گفته چن، حقوق ماهانه وی حدود 200 دلار است.
چن درباره کارش می‌گوید: کار بسیار ملال‌آوری است و دیگر تحمل این همه کار را ندارم. هر روز یک کار را انجام می‌دهم: پیاده از سر کار برمی‌گردم و بلافاصله می‌خوابم. صبح زود بیدار می‌شوم و به سرکار می‌روم. اینها کارهای روتین روزمره‌ام است و احساس می‌کنم که مثل حیوان زندگی می‌کنم.  «حیوان» واژه‌ای است که چن در حرف‌هایش چندین مرتبه از آن استفاده کرد. فاکسکان باغ وحش نیست، اما می‌خواهد بیش از حد روی کارگران کنترل داشته باشد. چن همچنین ساختمان خوابگاه کارگران و مسیر خوابگاه تا فاکسکان را به ما نشان داد. این مسیر توسط نیروهای امنیتی حفاظت می‌شد و کارگران در حال عوض کردن شیفت‌ کاری‌شان بودند و زمانی که خودروی ما را می‌دیدند،‌ از آنجا فرار می‌کردند. زمانی که در حال فیلمبرداری از آن مکان بودیم، متوجه شدیم که یک خودروی سفید رنگ مرموز هر جا که می‌رفتیم ما را تعقیب می‌کرد. به همین دلیل سعی کردیم طوری برانیم تا به آن برسیم. زمانی که به آن خودرو رسیدیم و از راننده آن پرسیدیم که چرا ما را تعقیب می‌کند، جوابی نداد. بعدا فهمیدیم که این خودروی امنیتی چین بوده که ما را به دلیل فیلمبرداری از فاکسکان تعقیب می‌کرده است. گویا این کار در چین به دلیل شورش‌های چین و سخت‌گیری رسانه‌های دولتی مرسوم شده است.
ناگفته نماند که این تعقیب و گریزها تا فرودگاه چنگدو ادامه داشت و در فرودگاه نیز ساعت‌ها مورد بازخواست قرار گرفتیم و نهایتا فیلمی که از آن مکان گرفته بودیم را توقیف کردند.

اعتراض کارگران فاکسکان
ادامه وضعیت اسفبار و سخت در فاکسکان باعث شده کارگران این کارخانه نیز دست به اعتراض بزنند. سوءاستفاده از کارگران چینی شرکت اپل باعث شده حتی زمزمه لزوم تحریم محصولات این شرکت در برخی رسانه‌ها مطرح شود. کارگران در این کارخانه ساعت‌های زیادی را مشغول به کار هستند و در حالی که پاهایشان به شدت باد کرده، در دالان‌هایی با شرایط بد کار می‌کنند. در تازه‌ترین حادثه در این کارخانه ۱۳۷ کارگر به علت استفاده از یک ماده شیمیایی سمی برای تمیز کردن نمایشگر گوشی آیفون مجروح یا بیمار شده‌اند. اپل چندی پیش اعلام کرد که «انجمن نیروی انسانی» وظیفه سرکشی به کارخانه‌های فاکسکان، شن‌زن و چنگدو در چین را به عهده گرفته است. کارگران این کارخانه‌ها در اولین روز بازرسی این گروه دست به اعتراض زده و اعلام کردند که محصولات اپل به ارزش جان کارگران کم سن و سال این کارخانه‌ها تمام می‌شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :