آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 6242
تاریخ انتشار : 1 اسفند 1390 9:16
تعداد بازدید : 1359

در مراسم بهره‌برداری از فازاول پورتال اتحادیه صنف فناوران رایانه تهران مطرح شد

جوازکسب فروشگاه های مجازی توسط اتحادیه صادر می شود

فاز اول پورتال اتحادیه فناوران رایانه تهران روز گذشته با حضور اعضای هیات مدیره اتحادیه، رییس سازمان نظام صنفی رایانه ای تهران، رییس سابق اتحادیه، رییس امور اصناف و تشکل های وزارت صنعت، معدن و تجارت و جمعی از همکاران به بهره برداری رسید.

فناوران- رییس اتحادیه صنف فناوران رایانه در مراسم رونمایی از پورتال اتحادیه با بیان اینکه نخستین گام هیات مدیره جدید اتحادیه، پاکسازی این تشکل صنفی از افراد فاسد بوده است، گفت: هیات مدیره هر روز در اتحادیه حاضر می‌شود و به بررسی مسایل و مشکلات صنف می‌پردازند. تکریم ارباب‌رجوع، دیتا کردن پرونده‌ها، از بین بردن رشوه‌خواری، دریافت قانونی وجوه از طریق حسابداری و غیره از جمله اقداماتی است که هیات مدیره طی این مدت انجام داده است.
سید مهدی میرمهدی افزود: هیات مدیره اتحادیه همچنین برنامه‌هایی در دست اقدام دارند که شامل تعامل با گمرکات و سازمان امور مالیاتی، قوی کردن کمیسیون‌ها، کوتاه کردن مدت ارایه جواز کسب از هشت ماه به یک‌ماه، منظم کردن سیستم حسابداری، فعال کردن دبیرخانه و حذف دبیرخانه‌های اضافی، تغییر در سیستم بایگانی و غیره می‌شود.
وی با اشاره به رونمایی از فاز اول پورتال اتحادیه گفت: برنامه‌ریزی برای پورتال اتحادیه یکی از موارد مهم در دستور کار هیات مدیره بود که امروز فاز اول آن به بهره‌برداری رسید. اگر دلسوزی و همکاری اعضای هیات مدیره نبود نمی‌توانستیم در این مدت زمان کوتاه به این مهم دست یابیم.
هر عضو یک ایمیل اختصاصی
پس از سخنرانی میرمهدی پورتال اتحادیه توسط مراتی رییس سابق اتحادیه و پیشکسوت صنف فناوری اطلاعات به بهره‌برداری رسید و مدیر عامل شرکت پایگاه داده‌ها توضیحاتی درمورد پورتال ارایه داد.
مجری پورتال اتحادیه با بیان اینکه در این پورتال به هر عضو یک ایمیل اختصاصی داده می‌شود،گفت: این پورتال با هدف مکانیزه کردن فرایندهای داخل اتحادیه و بالا بردن رضایت اعضا و مراجعه کنندگان طراحی شده است.
سید مهدی میرنقی افزود: ظرف 10 روز آینده ارتباط با اعضای برقرار می‌شود و آخرین آدرس‌ها و مشخصات عمومی آنها را به روز خواهیم کرد و امیدواریم آخرین فاز پورتال تا اردیبهشت ماه سال آینده به پایان برسد.
وی در مورد خدماتی که این پورتال به اعضای اتحادیه ارایه می‌دهد،گفت: اطلاع رسانی به اعضا ارایه خدمات غیرحضوری، ایجاد گردش صحیح اطلاعات و غیره از جمله خدمات این
پورتال است.
پرداخت حق عضویت به صورت الکترونیکی
یکی از مهم‌ترین خدماتی که در فاز دوم پورتال اتحادیه بهره‌برداری خواهد شد، این است که اعضا حق عضویت خود را به صورت الکترونیکی پرداخت خواهند کرد و دیگر نیازی به رجوع آنها به اتحادیه نیست.
رییس اتحادیه صنف فناوران رایانه با بیان مطلب فوق گفت: در فاز دوم پورتال که اواخر اسفند ماه به بهره‌برداری می‌رسد  نه تنها پرداخت‌ها الکترونیکی می‌شوند بلکه مراحل صدور جواز کسب نیز الکترونیکی خواهد شد. تمام مراحل آزمایش‌ها، سوءپیشینه، مراجعات دارایی و غیره الکترونیکی می‌شود و متقاضی برای کمیسیون فنی و امضا و دریافت جواز کسب به اتحادیه می‌آید.
سیدمهدی میرنقی مجری پورتال اتحادیه در این خصوص گفت: تا امروزچهارهزارو 200 نفر در اتحادیه صنف فناوران رایانه عضو شده‌اند که هزارو 900 نفر به عنوان عضو فعال محسوب می‌شوند و 75 درصد از اعضا حق عضویت خود را پرداخت نکرده‌اند.
وی افزود: گذاشتن وقت وهزینه رفت و آمد برای اعضا باعث شده است که کمتر به این امر توجه کنند و با الکترونیکی شدن پرداخت‌ها قطعا این مشکل حل خواهد شد.
صدور جواز کسب برای فروشگاه‌های اینترنتی
میرمهدی در بخشی دیگر از سخنان خود به صدور جواز فروشگاه‌های اینترنتی اشاره کرد و گفت: جواز فروشگاه‌های مجازی توسط اتحادیه صادر می‌شود و در حال حاضر 510 نفر برای گرفتن جواز کسب مجازی ثبت‌نام کرده‌اند.
وی افزود: فعلا ارایه جواز برای فروشگاه‌های اینترنتی مقدور نیست زیرا وزارت صنعت، معدن وتجارت هنوز کد لازم را به اتحادیه نداده است. اما به زودی این خدمت را ارایه خواهیم کرد.
فضل علی، رییس امور اصناف و تشکل‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز در مورد فعالیت فروشگاه‌های اینترنتی گفت: فروشگاه‌های مجازی دغدغه تهیه کالا برای مصرف‌کنندگان را از بین می‌برند. اما وقتی می‌خواهیم از اینترنت خرید کنیم باید اطمینان کامل داشته باشیم که فعالیت فروشگاه مجازی قانونی است یا خیر.
وی افزود: درواقع فروشگاه‌های مجازی باید مستندات قانونی برای فعالیت خود داشته باشند.
اتحادیه‌های دیگر باید الگوبرداری کنند
رییس امور اصناف و تشکل‌های وزارت صنعت،معدن وتجارت  همچنین با بیان اینکه اتحادیه صنف فناوران رایانه یکی از پویاترین اتحادیه‌هاست، گفت: سایر اتحادیه‌ها نیز باید از اتحادیه صنف فناوران رایانه الگوبرداری کرده وخدمات صدور پروانه کسب را الکترونیکی کنند تا تردد متقاضیان برای گرفتن جواز کسب کاهش یابد.
فضل علی افزود: تلاش می‌کنیم سایر اتحادیه‌ها نیز به این جرگه بپیوندند. زیرا معتقدیم اتحادیه‌ها باید به آخرین تکنولوژی‌های روز م
سلط باشند.
وی همچنین با اشاره به دولت الکترونیکی گفت: دولت‌ها امروزه در حال الکترونیکی کردن فعالیت‌ها هستند و در ایران نیز بسیاری از کارها از طریق سامانه‌ها انجام می‌شود.
در ادامه اعضای هیات مدیره مشکلات صنف در رابطه با افزایش نرخ ارز و کارت‌های متعدد گارانتی را مطرح کردند و از رییس امور اصناف و تشکل‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت  برای حل این معضلات کمک خواستند.
فضل علی در مورد نوسان نرخ ارز و مشکل شرکت‌ها گفت: این دغدغه اکنون وجود دارد و ما هم از این جریان متاسفیم. اما خوشبختانه در اتحادیه ظرفیت‌های قانونی وجود دارد که می‌توانند با دسترسی به مسوولان مشکل را حل کنند.
در این مراسم همچنین مدیر گروه بین المللی ارتباط هزاره سوم وساسکو به ارایه توضیحاتی در مورد کتاب IT پرداخت  وگفت: این کتاب طی برگزاری همایشی به زودی رونمایی خواهد شد.
مجید حاج محمدی افزود: نخستین گام برای تهیه این کتاب پنج ماه پیش برداشته شد و نام و مشخصات تمام شرکت‌های معتبر حوزه فناوری اطلاعات در تمامی حوزه‌ها به صورت تفکیک رسته‌ای و استانی در این کتاب موجود است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :