آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 6228
تاریخ انتشار : 30 بهمن 1390 9:26
تعداد بازدید : 371

رییس کل بانک مرکزی:

افزایش نرخ سود بانکی به داد نقدینگی سرگردان رسید

رییس کل بانک مرکزی با اشاره به کاهش نرخ رشد نقدینگی در ماه های پایانی سال گفت: میزان نقدینگی در 30 دی ماه 90 معادل سه هزارو260 میلیارد ریال شده که نسبت به یک سال قبل 323 هزار میلیارد ریال رشد داشته است.

فارس- محمود بهمنی اظهار داشت: نقدینگی بالای جامعه، در ترکیب با نرخ سود پایین، مثل قند خون بالا بود که یک روز به چشم، یک روز به کبد و هر روز به نقطه‌ای از بدن آسیب می‌رساند ولی آزادسازی نرخ سود سپرده‌های بانکی این وضعیت را ساماندهی کرد.
وی در همین ارتباط به آزادسازی نرخ سود سپرده‌ها اشاره کرد و افزود: با آزادسازی نرخ سود سپرده‌ها در همین سه هفته اخیر، آمارها نشان می‌دهد که نقدینگی به سمت بانک‌ها رفته است و الان بانک‌ها وضعیت مناسبی به لحاظ مالی پیدا کرده‌اند.
رییس کل بانک مرکزی ادامه داد: ضمن اینکه در همین دو تا سه هفته، آزاد شدن نرخ سود، باعث رونق شدید فروش اوراق مشارکت برای پروژه‌های سرمایه‌گذاری شده است.
افزایش نرخ ارز شمشیر دو لبه برای اقتصاد
بهمنی در ادامه در مورد نوسانات نرخ ارز، بیان کرد: افزایش نرخ ارز باعث افزایش رونق صادرات می‌شود و من کاملا این مساله را قبول دارم؛ اما باید توجه کنیم که 80 درصد واردات ما، مربوط به کالاهای سرمایه‌ای و مواد اولیه تولیدات داخلی است.
وی تصریح کرد: بنابراین افزایش نرخ ارز، باعث افزایش هزینه‌های تولید و در نتیجه افزایش تورم می‌شود.
رییس کل بانک مرکزی اضافه کرد: افزایش نرخ ارز، یک شمشیر دولبه است که از یک طرف می‌تواند رقابت‌پذیری بین‌المللی صنایع داخلی را افزایش دهد و از طرف دیگر می‌تواند تورم را افزایش دهد.بهمنی ادامه داد: در مجموع، در کوتاه‌مدت می‌توان بحث کنترل تورم را در سیاست‌گذاری برای نرخ ارز اولویت داد، اما در بلندمدت باید به سمت افزایش رقابت‌پذیری صنایع کشور برویم.وی با اعلام اینکه هم اکنون کشور ما به لحاظ ذخایر ارزی در وضعیت خوبی قرار دارد، گفت: هم اکنون اگر واردات رسمی سالیانه را (صرف نظر از واردات قاچاق) حدود 70 میلیارد دلار در نظر بگیریم، صادرات نفت سالیانه ما 90 میلیارد دلار است.رییس کل بانک مرکزی اظهار داشت: علاوه بر مورد مذکور، درآمد حاصل از صادرات غیرنفتی را داریم؛ یعنی در کل وضعیت ذخیره ارزی کشور مناسب است و به همین دلیل ما به بانک‌ها اعلام کرده‌ایم که به واردکننده‌ای «ارز» بفروشند که مجوز رسمی واردات داشته باشد.
بهمنی در ادامه با تاکید بر اینکه به خاطر تحریم‌ها در شرایط خاصی قرار داریم، بیان کرد: تصور می‌کنیم که واردات هر نوع کالایی در این شرایط خوب نیست. بانک مرکزی در حال حاضر تحریم است و لذا برای نقل و انتقال دارایی‌های ارزی در کشورهای مختلف، دارای مشکلاتی هستیم که این مساله باعث تاخیر در ارایه ارز به واردکنندگان شده است و در حال حاضر پیگیر حل این مشکل هستیم.
کنترل هجوم برای خرید سکه با افزایش نرخ سود بانکی
 بهمنی ادامه داد: کارآمدی افزایش نرخ سود بانکی بر کاهش هجوم سرمایه‌گذاران به بازار طلا، کاملا محسوس است. برای مثال روزی بود که یک میلیون و 625 هزار سکه پیش‌فروش کردیم اما الان هر روز حدود 30 هزار سکه پیش‌فروش و بیش از این میزان فیش پیش‌فروش باطل می‌شود که نشانه استقبال شدید مردم از سپرده‌گذاری در بانک‌هاست.
وی افزود: هم اکنون نرخ رشد نقدینگی ما، 11 درصد است که یکی از دلایل کاهش نرخ رشد نقدینگی، جمع‌آوری بخشی از نقدینگی از طریق فروش طلا به مردم بوده است.
رییس کل بانک مرکزی با بیان اینکه رشد اقتصادی سال گذشته 5/5 درصد است، گفت: برای اطلاع عموم باید جزییات موجود را اطلاع‌رسانی کنیم.بهمنی تصریح کرد: سهم بخش کشاورزی 2/10 درصد، 5/7 درصد صنعت و معدن، 9/1 درصد نفت و 8/3 خدمات است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :