آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 6226
تاریخ انتشار : 30 بهمن 1390 9:24
تعداد بازدید : 1014

دادگاه رسیدگی به اختلاس بزرگ بانکی برگزار شد

پرداخت رشوه سه میلیون دلاری به خاوری

جلسه رسيدگي به پرونده «فساد عظيم بانكي» صبح دیروز در شعبه اول دادگاه انقلاب تهران به رياست قاضي «ناصر سراج» برگزار شد. اين پرونده در 12 هزار صفحه و 33 جلد به دادگاه رفته که براي 32 نفر از متهمان كيفرخواست صادر شده است.

ايسنا- در اين جلسه پس از قرائت بخش‌هايي از كيفرخواست توسط دادستان تهران و نماينده او، رييس شعبه به «مه‌آفريد اميرخسروي» ـ متهم رديف اول پرونده ـ تفهيم اتهام كرد و از او خواست از خودش دفاع كند.
متهم ردیف اول پرونده فساد مالی در جریان دادگاه رسیدگی به اتهاماتش از واریز رشوه سه میلیون و 109 هزار دلاری به حساب خاوری مدیر عامل سابق بانک ملی خبر داد و گفت: 900 میلیون تومان رشوه به آقای «الف» دادم تا سهمیه شمش ما را در فولاد خوزستان حفظ کند.
وی در دادگاه رسیدگی به پرونده فساد مالی اخیر پس از استماع متن کیفرخواست در پاسخ به پرسش قاضی مبنی بر اینکه آیا اتهامات وارده را قبول داری، گفت: برخی را قبول دارم برخی را قبول ندارم و قاضی گفت باید روشن پاسخ دهی آیا قبول دارید یا نه؟ که اعلام کرد قبول ندارم.
متهم ردیف اول پرونده در آغاز دفاعیات خود از ملت ایران، مقام معظم رهبری و خانواده شهدا عذرخواهی کرد و گفت: قبول دارم که بسیاری از این اقدامات خلاف قانون بوده است و از طریق دستورات من انجام می‌شده ولی کارمندان من بی‌اطلاع بوده و گناهی ندارند و قرار بود آنها آزاد شوند ولی متاسفانه برای کارمندانم قرارهای سنگینی اتخاذ شده است.
وی افزود: بنده 200 روز است که در انفرادی هستم و گزارشات را ندیده و نخوانده‌ام و تنها چند ساعت با وکیلم گفت‌وگو کردم.
قاضی از متهم پرسید آیا اخلال در نظام اقتصادی و فساد در سیستم بانکی را قبول دارید که آریا پاسخ داد: اینکه این گشایش‌ها در قالب ال سی مجوز نداشته در جریان نبودم. گروه ملی فولاد ایران و شعبه آن مجوزها را از تهران می‌گرفت و استان هم تایید می‌کرد و تمام تنزیل‌ها تاییدیه بانک‌ها را گرفته است. حتی بانک کیش هم تمام گزارش‌ها را تایید کرده است بنده هیچ شبکه و سازمانی ندارم.
متهم ردیف اول پرونده با اعلام اینکه قبول دارم برخی از این اقدامات و ال سی‌ها صوری بوده و کالایی معامله نشده است گفت: آن زمان که ما این کارها را انجام می‌دادیم هیچ کس در کشور نمی‌دانست ال سی یعنی چه؟ و خودم هم نمی‌دانستم حمل جنس صوری چیست. بروید و بررسی کنید من حتی یک مورد گشایش ارزی از خارج از کشور نداشتم و تمامی ال سی‌ها داخلی بوده است.
وی در پاسخ به این پرسش که آیا پرداخت رشوه به مسوولان فولاد را قبول دارید، گفت: 900 میلیون تومان رشوه به آقای «الف» دادم تا سهمیه شمش ما را در فولاد خوزستان حفظ کند. همچنین قرار بود دو میلیون دلار به حساب آقای خاوری، مدیر عامل فراری بانک ملی واریز کنم تا مجوز سقف اعتبار شرکت را در بانک ملی از طریق بانک مرکزی بالا ببرد که بعد فهمیدم پول واریزی سه میلیون و 109 هزار دلار بوده است. همچنین دو میلیارد و 450 میلیون تومان نیز به آقای «ک» برای یک امر خیر دادم.
مه آفرید خسروی گفت: در مزایده خط آهن شیراز - بندرعباس هیچکس در سه مزایده شرکت نکرد که برنامه ما تنها تولید بود و قصد خیانت به کشور نداشتیم اگر قصدمان خیانت بود پول‌ها را از کشور خارج می‌کردیم. حال اینکه برخی از پول‌ها به خارج منتقل شد دلیلش این است که تحریم‌ها موجب شد که نتوانیم گشایش اعتبار داشته باشیم.
وی افزود: مشاوری از سوی دستگاهی برای همکاری با ما معرفی شد و چهار میلیارد تومان به حساب مشاور ریختیم و این مشاور 700 میلیون تومان پورسانت به آقای «گ» که امور مالی ما بود داد، که این شخص پول را به شرکت برگرداند. همچنین این مشاور به سه نفر از مسوولان وزارت راه هم از این مبلغ پورسانت داد.
متهم ردیف اول اختلاس سه هزار میلیاردی گفت: فردی به نام «ر» قرار شد 400 میلیون تومان پول از ما بگیرد و به یکی از مسوولان سابق وزارت راه بدهد تا بتوانیم تفاهمنامه‌ای منعقد کنیم. پول را دادیم ولی خبری نشد.
قاضی از متهم پرسید در مورد کیف‌های پول صحبت کنید؛ که متهم گفت: ما به التفاوت سود شرکت فولاد در کیف‌های مشکی به صورت تراول، ارز، در بسته‌های 200 تا 300 میلیون تومانی جاسازی می‌شد که آقای «ن» برخی از کیف‌ها را درب خانه ما حضورا دریافت می‌کرد و برخی هم در مسیر راه به او می دادم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :