آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 6205
تاریخ انتشار : 30 بهمن 1390 8:41
تعداد بازدید : 834

وزير ارتباطات:

ذات فناوري اطلاعات ضدامنيتي است بايد كنترل شود

وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات درباره اهميت اطلاعات در عصر جديد گفت: بايد در كنار توسعه در بحث اطلاعات و ارتباطات بحث امنيت و تدابير دفاعي را نيز به طور جدي پيگيري كنيم تا از آسيب هاي ناشي از اين فناوري ها جلوگيري شود.

ایسنا - رضا تقي‌پور در همايش دفاع سايبري به سرعت گسترش اينترنت اشاره کرد و گفت: اكنون پنج ميليون ترابايت اطلاعات در اينترنت وجود دارد كه معادل كتابخانه‌اي با 50 هزار ميليارد كتاب است و همچنين 555 ميليون دامنه، 200 ميليون وبلاگ و دو ميليارد كاربر كه در سال 2020 به 5 ميليارد نفر افزايش مي‌يابد.
وي افزود: اينترنت همچنين كاربردها و نتايج اقتصادي قابل توجهي دارد و در بسياري از كشورها همانند كره، چين و هند از اين فناوري استفاده مي‌كنند و رشد اقتصادي بالايي دارد.
ايران بيشترين كاربر اينترنت را داراست
تقي‌پور در ادامه با بيان اين‌كه ايران بيشترين كاربر اينترنت را داراست، گفت: اينترنت داراي فرصت‌هاي علمي، سياسي، حاكميتي‌ و بين‌المللي است، لذا مي‌تواند در مباحث مختلف عليه ما مورد استفاده قرار گيرد اما فرصت‌هاي بسياري را نيز - با توجه به اين‌كه ما معارف عميق و غني داريم- براي‌مان فراهم كند.
وي با اشاره به تحت تاثير قرار گرفتن همه ابعاد زندگي بشر از راه اينترنت گفت: با وجود اينكه اينترنت تهديدات بسياري دارد، اما فرصت‌هاي فراواني نيز فراهم مي‌كند كه اگر ما بتوانيم تهديدات را كنترل كنيم اين تهديدات به فرصت تبديل خواهند شد.
تهديدات راهبردي اينترنتي
وي تهديدات راهبردي اينترنتي را تهديداتي ناشي از جهاني شدن، ماهيت فناوري، غيرقومي و وابسته بودن و تهديدات ناشي از تحريم‌ها و نيز تهديدات ناشي از زيرساخت‌ها عنوان كرد و گفت: از طريق اين تهديدات جنگ رواني گسترده‌اي عليه كشورهاي مختلف ایجاد شده است.
تهديدات غير راهبردي اینترنت
وي سرقت اطلاعات، اختلال، شنود، مراقبت و شناسايي، هدايت و كنترل و تخريب اطلاعات را از تهديدات غير راهبردي عنوان کرد وگفت: حوزه‌ تهديدات سايبر شامل سخت‌افزار، نرم افزار، محتوا، استانداردها و محيط، مديريت و پشتيباني مي‌شوند. اگرچه ما فعاليت در اين عرصه را دير شروع كرده‌ايم، اما راه مشخصي در پيش داريم و اهداف معين است، امنيت براي استمرار خدمات عمومي، پايداري زير ساخت‌هاي ملي، صيانت از اسرار كشور، حفظ فرهنگ و هويت اسلامي ايراني حراست از حريم خصوصي و آزادي‌هاي مشروع، از جمله اين اهداف است.
وي گفت: صيانت از اسرار كشور مساله‌اي بسيار مهم است و بسياري از آسيب‌هاي از اين موضوع ناشي مي‌شود كه اسرار در بخش‌هاي دولتي نيز وجود دارد و بايد كنترل شود.
وي در مورد حفظ فرهنگ و هويت اسلامي ايراني نيز گفت: لبه تيز حملات دشمن به اين موضوع معطوف است و به دليل اهميت مباحث فرهنگي در كشور ما به عنوان يكي از موضوعات اساسي در حوزه سايبر مد نظر قرار گرفته است و شايد تفاوت ما با بسياري از كشورهاي ديگر در اين موضوع است.
وي بر اهميت امنيت و بومي بودن فناوري تاكيد كرد، گفت: ما در زمينه‌ فناوري‌هاي بومي حرف جدي داريم. امنيت مي‌تواند وارداتي باشد؛ نمي‌توان اعتماد كرد كه كشور ديگري براي ما امنيت برقرار كند يا به ما بياموزد. در صورت وجود چنین الگویی تنها براي كوتاه مدت و با حفظ حسن نيت ظاهري مفید است و در دراز مدت براي ما سم خواهد بود، يكپارچگي در امنيت يكي ديگر از اصول مهم است كه بايد مورد توجه قرار گيرد.
تقي‌پور با تاكيد بر بومي كردن فناوري اطلاعات گفت: نبايد اجازه داد كه دشمن اشراف اطلاعاتي پيدا كند ولي خود بايد تلاش كنيم كه اشراف اطلاعاتي داشته باشيم.
وي در ادامه به اقدامات دولت در بحث فناوري اطلاعات اشاره كرد و گفت: ايجاد آزمايشگاه‌هايي در ارتباط با حمايت از صنعت داخلي، حمايت از شركت‌هاي دانش‌بنيان، تجهيز آزمايشگاه‌هاي مختلف، جايگزيني محصولات مختلف، ايمن سازي زيرساخت‌ها با تدابير پدافند غيرعامل، عدم خريد محصولات خارجي بدون كنترل و ايجاد مراكزي براي رصد اتفاقات امنيتي از جمله اقداماتي است كه در دولت دهم صورت گرفته است. هر چند اين اقدامات در مقابل آنچه در دنيا در حال رخ دادن است، كم و ناكافي است.
وي گفت: به عنوان متولي در توسعه زيرساخت‌هاي ارتباطي و اطلاعاتي آ‌مادگي كامل داريم و ايجاد امنيت را جزو وظايف خود مي‌دانيم، اما سازمان‌ها نيز بايد برای امنيت هر چه بيشتر خود تلاش كند.
وي درباره شبكه‌ ملي اطاعات گفت: در خرداد 91 اولين مرحله‌ شبكه ملي اطلاعات واگذار مي‌شود، اما بايد گفت در بحث‌هاي امنيت و دفاع بيشتر از «گفتن» بايد عمل كرد و حتي بسیاري از مسایل را نبايد گفت. در سطح كلي همين كه دشمن متوجه توانايي‌هاي ما شود، كافي است.
وي با تاكيد بر تلاش دستگاه‌هاي مختلف در بالا بردن امنيت اطلاعاتي خود به ايجاد سامانه امنيتي isms اشاره کرد و گفت: حتي هر سازماني بايد آمادگي مواجهه امنيتي را داشته باشد.
وي در پايان بر اهميت وحدت و يكپارچگي در اجراي امنيت تاكيد كرد و افزود: فناوري اطلاعات در ذات خود ضد امنيتي بودن را دارد و بدون كنترل، آسيب‌هاي آن بيشتر از فوايد آن خواهد بود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :