آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 6204
تاریخ انتشار : 30 بهمن 1390 8:35
تعداد بازدید : 469

مجمع جهانی اقتصاد فناوری های در حال ظهور سال2012 را لیست کرد

یکی از دستورات جلسه مجمع جهانی اقتصاد هر ساله بررسی و معرفی تکنولوژی های آینده و زمینه های مستعد سرمایه گذاری برای یک سال پیش رو است که امسال نیز با تحلیل داده های موجود این مجمع 10 تکنولوژی در حال رشد و جذاب برای سرمایه ها را معرفی کرده است. این فهرست البته چیزی بیشتر از یک پیشگویی اقتصادی است و در زمینه های سیاسی و اجتماعی و آموزشی بسیار حایز اهمیت است. به عنوان مثال موسسات آموزشی از این براورد برای ارتقا سطح آموزش های خود و تربیت نیروهای کارآمد در عرصه های مختلف استفاده می کنند و دولت ها در برنامه ریزی ها و سیاست گذاری های خود برای بخش های مختلف از آن بهره می گیرند. فهرست ارایه شده همچنین بیانگر تکنولوژی هایی است که در سال جاری احتمالا بیشترین تاثیرات اجتماعی، اقتصادی و زیست محیطی را بر جامعه بشری خواهند داشت.

ترجمه: محمدرضا احمدی‌نیا
منبع: Gizmag

فهرست زیر بخشی از لیستی است که در وبلاگ مجمع جهانی اقتصاد به عنوان 10 تکنولوژی مهم سال جاری به ترتیب از کم اهمیت به بیشترین اهمیت آورده شده و قرار است این تکنولوژی‌ها براساس برآوردها بیشترین تاثیر را بر چالش‌های پیش روی جهان داشته باشند:
1- قیمت‌گذاری خودکار روی اطلاعات
حجم موجود اطلاعات شخصی و بانک‌های اطلاعات موجود در دنیا به بالاترین میزان خود از زمان حیات بشر رسیده است و یکی از مسایلی که استفاده از این حجم بالای اطلاعات موجود را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد ارزش و بهای آن است. لزوم نوآوری‌‌ها در جمع‌آوری اطلاعات و دسته‌بندی آنها و پردازش این توده داده‌ها، امری بسیار حیاتی برای استفاده و تحلیل مناسب از این داده‌هاست تا بتوان با استفاده از آنها چالش‌های آینده را مورد ارزیابی و چاره اندیشی قرار داد.
2- زیست‌شناسی سامانه‌ها و مدل‌سازی تحلیلگر، شبیه‌سازی سیستم‌های شیمیایی و بیولوژیک
شبیه‌سازی زیستی و شیمیایی از اصلی‌ترین دغدغه‌های علوم آینده خواهد بود، چرا که دروازه‌ای به تولید داروهای خاص و بسیار موثر و درنتیجه امید به ارتقا بسیار زیاد سلامت انسان‌هاست. در دانش بررسی زیست سیستم‌ها می‌توان با حداقل آسیب ممکن به سلامت و محیط زیست به راه حل‌هایی برای مشکلات سلامتی دست‌یافت که تا به امروز برای ما آرزو بوده‌اند.
3- استفاده از دی‌اکسیدکربن به عنوان مواد اولیه
کربن هسته مرکزی حیات روی کره زمین است و دی اکسید کربن بزرگ‌ترین مشکل اقتصاد و سیاست و محیط زیست امروز ماست. امروز با نوآوری‌هایی که در عرصه نانو تکنولوژی منجر به تولید فیلترهای تازه‌ای شده امیدواری برای تبدیل دی‌اکسیدکربن به هیدروکربن‌های مفید برای مواد اولیه صنایع دیگر ایجاد شده است و به نظر می‌رسد به لطف این نوآوری‌ها شاید دی‌اکسیدکربن دیگر دغدغه نسل بعدی ما نباشد.
4- برق بی‌سیم
جوامع کنونی اتکای زیادی به ابزارهای برقی دارند. از همین رو، توسعه و سودمندی ابزارها به دلیل نیاز به شبکه برق از طریق کابل یا سیم، چه به صورت دایم و چه به صورت وقتی در باتری‌های قابل شارژ، با محدودیت قابل توجهی مواجه است. دستاوردهای نوظهور در زمینه انتقال برق به صورت بی‌سیم، ابزارها را از اتصال فیزیکی به برق بی‌نیاز کرده است و این دستاوردها روی وسایل الکترونیکی شخصی با قابلیت اتصال به اینترنت بی‌سیم، تاثیر بسزایی خواهد داشت.
5- فناوری آموزشی تقویت شده
راهبردهای جدید نیاز به روبه‌رو شدن با چالش‌های آموزشی رو به رشد جمعیت جوان و فراهم آوردن مهارت‌هایی دارد که برای اقتصاد دانش‌محور ضروری هستند. این امر به ویژه در زندگی امروزی ضرورتی به نظر می‌رسد که با رشد بیشتری پیشرفت می‌کند و جامعه جهانی شده فرا متصل است. رویکرد فناوری اطلاعات و ارتباطات شخصی‌سازی شده‌ای برای آموزش در حال ظهور است که به محصلان امکان تفکر انتقادی و خلاقیت را می‌دهد. توسعه سریع در شبکه‌های اجتماعی،‌ نرم‌افزارهای آموزشی باز و دسترسی فراگیر به اینترنت کمک شایانی به آموزش خارج از کلاس درس و آموزش متداوم کرده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :