آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 6202
تاریخ انتشار : 30 بهمن 1390 8:26
تعداد بازدید : 397

بررسی تاثیر استفاده از تلفن‌همراه روی رفتارهای اجتماعی

مشترک مورد نظر خودخواه و بی تفاوت است

خیلی جای تعجب نیست زمانی که به افراد فقیری که کنار خیابان و زیر باران ایستاده اند کمک نمی کنیم، چون ما هنگام عبور از خیابان در حال مکالمه با تلفن های همراه مان هستیم و متوجه اطراف نمی شویم.

تحقیقات نشان داده است، افراد هنگام استفاده از گوشی تلفن همراه خودخواه می‌شوند.
مطالعات در زمینه تاثیر تلفن‌های همراه بر رفتار اجتماعی کاربران به تازگی نشان می‌دهد، افراد در هنگام استفاده از تلفن‌های همراه برای پیشبرد کارهای خود، از دیگران سوءاستفاده می‌کنند و به حقوق افراد دیگر احترام نمی‌گذارند.
در مطالعاتی که توسط محققان مدرسه روبرت اسمیت در مریلند انجام شد، از دانشجویان خواسته شد که در فعالیت‌های اجتماعی شرکت کنند، افراد دارای تلفن همراه نسبت به افرادی که از این دستگاه‌ها استفاده نمی‌کردند، کمتر برای فعالیت‌های خدمات اجتماعی داوطلب شدند.
در آزمایش دیگری از دانشجویان خواسته شد که معماهای یک کلمه‌ای را حل کنند و در عوض به آنها به ازای هر پاسخ درست، پولی به عنوان هدیه داده شود، خرج امور خیریه می‌شود. بر این اساس کسانی که تلفن‌ همراه داشتند نسبت به افراد دیگر تمایل کمتری برای حل این معماها نشان دادند.
به گزارش آناستازیا پوچپسووا و روزلینا فرارو، از استادان مدرسه روبرت اسمیت، در تحقیقات تاثیر استفاده از تلفن همراه بر رفتار اجتماعی کاربران، این روزها تلفن‌های همراه به یکی از نیاز‌های اولیه و اساسی مردم تبدیل شده است و آن را یکی از متعلقات به خود می‌دانند. البته اگرچه  این دستگاه‌ها مستقیما احساسی از ارتباط با دیگران را تداعی می‌کنند، اما به تازگی تلفن‌های همراه نیاز به تعامل و ارتباط با افراد دیگر به منظور همدردی یا تعاملات اجتماعی را کاهش داده است.
 به طوری که در زندگی روزمره خیلی بیشتر با این قضایا سروکار داریم و این مشکلات روزبه‌روز بزرگ‌تر هم می‌شود و می‌توان به وضوح دید که مردم هنگام استفاده از این دستگاه‌ها خودخواه می‌شوند.
بارها دیده شده است، هنگامی که افراد در حال مکالمه با تلفن همراه خود هستند جای پارک افراد دیگر را می‌گیرند، پشت چراغ قرمز توقف نمی‌کنند، با سرعت بیش از حد مجاز رانندگی می‌کنند، جلوی بیمارستان‌ها بدون بهانه بوق می‌زنند، در محیط‌های عمومی با صدای بلند حرف می‌زنند، می‌خندند، عصبانی‌ می‌شوند و داد می‌زنند بی‌آنکه به حقوق دیگران توجهی داشته باشند.
در موارد دیگر، حتی پدر و مادرها از فرزندان خود غافل می‌شوند زیرا آنها مشغول حرف زدن با تلفن همراه‌شان هستند.
بسیاری از افراد به استفاده از این دستگاه‌ها معتاد شده‌اند و هنگامی که صدای زنگ آن را می‌شنوند نمی‌توانند آن را نادیده بگیرند، حتی زمانی که داخل پارک با کودکان خود مشغول بازی هستند.
این مطالعات همچنین نشان داده است، استفاده از تلفن‌های همراه حتی در مواردی باعث جدایی زوجین شده و بنیاد خانواده‌ها را سست کرده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :