آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 61850
تاریخ انتشار : 7 آبان 1393 10:58
تعداد بازدید : 813

افزایش گرایش خریداران به تبلت‌های بزرگ اندازه‌

10 اینچی ها بازمی گردند

اگر چه از زمان عرضه تا همین سه ماه پیش، این تبلت های هفت اینچی بودند که بیشترین سهم محبوبیت و تقاضا را در بازارهای جهانی و بازار ایران به خود اختصاص داده بودند؛ اما حالا با گسترش زمینه های کاربری تبلت و همچنین افزایش عرضه تبلت های 8 اینچی به بالا، تقاضا برای تبلت های بزرگ تر افزایش یافته است.


مریم عسگری
بررسی های بازار گویای این امر است که موجودی و تنوع تبلت های با صفحات نمایش بزرگ تر از 8 اینچ، به ویژه 10 اینچی ها، نسبت به شش ماه قبل در حد چشمگیری افزایش یافته است.
فعالان بازار تبلت با تایید این موضوع می گویند: اگر چه تبلت های هفت اینچی همچنان مخاطبان بسیاری دارند، اما با عرضه تبلت هایی با قابلیت اتصال کیبورد و همچنین تبلت های با کانفیگ بالا، خریداران به این نتیجه رسیده اند که بهتر است از تبلت به عنوان مکمل نوت بوک استفاده نکنند و به جای حمل چندین کالا، تنها یک کالا با کاربردی چند منظوره در اختیار داشته باشند.
فرهاد مروت، یکی از فعالان بازار کامپیوتر پایتخت در این زمینه می گوید: تنوع مدل و برند در مورد تبلت های سایز بزرگ از دلایل رشد محبوبیت تبلت های 8 اینچی به بالاست. این فعال بازار می افزاید: نمونه های 10 اینچی مخاطبان بسیاری یافته اند. اکثر خریداران این تبلت ها دانشجویان، دانش آموزان و استادان دانشگاه ها هستند و می توان گفت که تبلت های 10 اینچی و حتی بزرگ تر کاربرد آموزشی یافته است.
یکی دیگر از فعالان بازار کامپیوتر هم با بیان اینکه رشد تقاضا برای تبلت های 10 اینچی به رونق بازار تجهیزات جانبی این تبلت ها نظیر کیبورد و کیف و کاور منجر شده است، می گوید: به غیر از دانشجویان و دانش آموزان، این تبلت ها از سوی کاربران تجاری مورد توجه قرار گرفته اند.
این فعال بازار می افزاید: در حال حاضر اکثر برندها نظیر دل، سونی، ایسر، لنوو، ایسوس و سایر برندها تبلت های سایز بزرگ به بازار عرضه کرده اند و می توان گفت که این تنوع برند و مدل و همچنین ایجاد رقابت قیمتی بین عرضه کنندگان منجر به رشد محبوبیت تبلت هایی با سایز بزرگ تر از 8 اینچ شده است.
فعالان بازار همچنین ورود تبلت های هیبریدی به بازار را در رونق بازار سایز بزرگ ها بی تاثیر نمی دانند و اعلام می کنند: از آنجا که تبلت های هیبریدی قیمت بالایی دارند، کاربران دریافته اند که می توانند یک تبلت 10 اینچی یا بزرگ تر خریداری کرده و با اتصال کیبورد از آن استفاده ای نظیر تبلت های گران قیمت هیبریدی داشته باشند؛ با این تفاوت که کاربران تبلت های سایز بزرگ در اکثر مواقع مبلغی کمتر از یک کاربر تبلت هیبریدی می پردازند.
البته تبلت های هیبریدی از لحاظ ویژگی های سخت افزاری و نرم افزاری تفاوت هایی با تبلت های سایز بزرگ معمولی دارند.
فعالان بازار می گویند: به نظر می رسد بازار تبلت های سایز بزرگ در سال آینده رونق بیشتری بگیرد و این احتمال وجود دارد که رونق بازار این تبلت ها تاثیر بیشتری بر بازار نوت بوک بگذارد. هر چند که همچنان بازار نوت بوک ایران مخاطبان پر و پا قرص خود را دارد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :