آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 6185
تاریخ انتشار : 29 بهمن 1390 11:21
تعداد بازدید : 427

نتایج نظرسنجی بانک مرکزی درباره اصلاح پول ملی نشان داد:

استفاده از ابزارهای الکترونیکی، اولویت تنها ۳۰ درصد خانواده ها

نتایج نظرسنجی»طرح اصلاح پول ملی» از طریق مراجعه حضوری به خانوارها و اصناف منتشر شد.بر اساس این نظرسنجی تنها 7/29 درصد خانوارها عنوان کرده اند که استفاده از ابزارهای الکترونیکی در اولیوت کانال های پرداخت آنهاست و 67 درصد اسکناس و مسکوک را بر دیگر ابزارهای پرداخت ترجیح می دهند.

فناوران- بر اساس این نظر سنجی اولویت تنها 30 درصد خانواده‌ها برای پرداخت‌های روزانه‌شان  استفاده از ابزارهای الکترونیکی عنوان شد. این نسبت درواقع با نسبت استفاده مردم از خودپرداز نسبت به پایانه فروشگاهی نیز تقریبا برابر است. به این شکل که در پایان آبان ماه نسبت استفاده از خودپرداز به پایانه فروشگاهی، عددی معادل 69 به 31 درصد بود.

تحلیل نتایج نظرسنجی حضوری
برای 3/57 درصد شرکت‌کنندگان در نظرسنجی، اسکناس و مسکوک، برای 38 درصد، ابزارهای الکترونیکی و تنها برای 3/4 درصد، چک شخصی اولین اولویت را در انتخابات بازارهای پرداخت به خود اختصاص داده است.
اولویت بالای استفاده از اسکناس و مسکوک در نتایج کلی طرح به دلیل اهمیت آن نزد خانوارها بوده که 74 درصد جمعیت پرسش شنودگان را تشکیل داده است. البته با توجه به ترکیب این گروه از نظر سن و شغل و تحصیلات، سهم بالای اسکناس و مسکوک به عنوان اولین اولویت در پرداخت‌های روزانه دور از انتظار نیست؛ چرا که به نوعی نشان دهنده استفاده از اسکناس و مسکوک در مبادلات خرد روزمره است.
در تحلیل نتایج نظرسنجی به تفکیک گروه‌های سنی مشخص می‌شود که گروه سنی 35-26 سال بیشترین سهم (7/47 درصد) را در استفاده از ابزار الکترونیکی به عنوان اولویت اول دارا هستند و بیشترین سهم (7/57 درصد) برای گروه سنی بالای 55 سال در اولویت استفاده از ابزارهای پرداخت مربوط به اسکناس و مسکوک است.
تحلیل نتیجه این سوال به تفکیک مشاغل نیز این واقعیت است که در میان مشاغل، کارکنان بانک‌ها و موسسات مالی بیشترین سهم (2/80 درصد) را در استفاده از ابزار الکترونیکی به عنوان اولویت اول دارا بوده و ترجیح بیکاران (64 درصد) در استفاده از اسکناس و مسکوک می‌باشد.
نکته حایز اهمیت آن که در میان استان‌های کشور، پرسش شوندگان از استان کهگیلویه و بویراحمد در استفاده از ابزار الکترونیکی حایز مقام اول (3/61 درصد) و پس از آن ایلام با (2/54 درصد) در مقام دوم قرار دارند. این نسبت در استان تهران (3/45) درصد، اصفهان (8/31 درصد)، فارس (5/35 درصد) و کل کشور (38 درصد) است.در مورد درصد استفاده از بانکداری الکترونیکی، چک شخصی و چک بین بانکی در مبادلات پولی، اکثر افراد (4/46 درصد) اعلام کردند کمتر از 10 درصد مبادلات پولی خود را با ابزارهای الکترونیکی انجام می‌دهند. درصد افرادی که بیش از 30 درصد مبادلات را از طریق بانکداری الکترونیکی انجام داده‌اند 4/28 درصد بوده است. درصد افرادی که دسته چک نداشته یا در صورت دارا بودن کمتر از 10 درصد مبادلات خود را با چک شخصی انجام می‌دهند  (7/80 درصد ) است.
این نظرسنجی نشان می دهد در بین اقشاری که مورد پرسش واقع شده‌اند، ابزار الکترونیکی سهم کمی در پرداخت‌ها دارد. این واقعیت به همراه فاقد دسته چک بودن (5/54 درصد) از افراد جامعه آماری، بیانگر تمایل آنان به استفاده از پول نقد است که هماهنگ با نتایج سوال قبلی است.

بخش خانوار
در بخش خانوار 56 درصد گفته‌‌اند از بانکداری الکترونیکی استفاده نکرده و یا استفاده آنها کمتر از 10 درصد بوده و 20 درصد بیش از 30 درصد مبادلات پولی خود را از طریق بانکداری الکترونیکی انجام داده‌اند.
9/52 درصد پاسخ دهندگان بخش اصناف اعلام کرده‌اند بیش از 30 درصد مبادلات پولی خود را از طریق بانکداری الکترونیکی انجام می‌دهند. 6/18 درصد از این شیوه استفاده نکرده و یا سهم آن کمتر از 10 درصد بوده است.
پاسخ‌های ارایه شده به این سوال نیز همانند سوال قبل بسیار تحت تاثیر کیفیت و حجم مبادلات خانوار و اصناف بوده و نشان دهنده تفاوت دیدگاه‌ها و مواردی است که آنان ناچار به استفاده از ابزارهای مختلف پرداخت به منظور تسویه مبادلات خود می‌شوند.
میزان متوسط روزانه وجه نقد همراه طی هفت روز گذشته 34/6 درصد از افراد بین 50 هزار تا 200 هزار ریال بوده است. ارزان‌ترین کالا یا خدمت خریداری شده طی هفته گذشته، 1/34 درصد افراد در دامنه قیمتی یکهزار تا 5 هزار ریال و 9/22 درصد در دامنه قیمتی 501 تا هزار ریال قرار داشته است.
در حوزه خانوار، 1/58 درصد افراد طی هفت روز قبل از پرسش، متوسط پول نقد روزانه همراه خود را کمتر از 200 هزار ریال اعلام کرده و ارزان‌ترین کالای خریداری شده 4/36 درصد از افراد در حوزه خانوار بین هزار تا 5 هزار ریال بود.
در بخش اصناف، حدود 50 درصد افراد طی هفت روز گذشته متوسط پول نقد روزانه‌ای که به همراه داشتند کمتر از 500 هزار ریال و ارزان‌ترین کالای خریداری شده 5/27 درصد از افراد در حوزه اصناف بین هزار تا 5 هزار ریال بوده است. در این حوزه نتایج کلی طرح متاثر از الگوی خرید خانوارها به دلیل سهم بالای این گروه است.
برخی از کالاهایی که قیمت آنها کمتر از 500 هزار ریال بوده و بیشترین فراوانی را در نتایج کلی داشته عبارت بودند از: آدامس، کبریت، بلیت اتوبوس، یک نخ سیگار، آب نبات و شکلات، چسب زخم، پاکت نامه، یک برگ کاغذ کپی، پیچ و واشر، لیوان یک بار مصرف، مداد، تلفن سکه‌ای و بادکنک.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :