آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 6181
تاریخ انتشار : 29 بهمن 1390 11:14
تعداد بازدید : 466

ATM (بخش هجدهم)

افزايش استفاده از ATM در شرايط بحران اعتباري

مازیار نیک نژاد

درشرايطي که نارضايتي فروشندگان و خريداران از نرخ بالاي بهره کارت‌هاي اعتباري روزبه روز افزايش يافته،  منزلت کارت‌هاي اعتباري رو به زوال بوده است و امکان دسترسي به خطوط اعتباري به صورت مستمر تقليل مي يابد، خريداران تمايل بيشتري به استفاده از وجه نقد در معاملات خود داشته و بنابراين فروشندگاني که پذيراي وجه نقد از مشتريان باشند، از شانس بيشتري برای جلب مشتري، ارتقاي رضايت مشتريان  و سود بالاتري برخوردار خواهند بود.آمارها نشان می‌دهند که بيش از 25 درصد از وجوه برداشت شده از دستگاه ATM مستقر در مراکز خريد، مجددا در فروشگاه‌هاي مستقر در آن مرکز خرج مي‌شود.
بنا به گفته آقاي Sam Ditzion مدير ارشد اجرايي گروه مشاوره استراتژيک  Tremont Capital  مستقر در ايالت بوستون آمريکا:" در شرايط جاري بحران اقتصادي، تهديد مشکلات اعتباري  به يک فرصت براي دستگاه‌هاي خودپرداز تبديل شده است. علاوه بر نرخ پایين بهره و ثبات در قيمت حامل‌هاي انرژي باعث کاهش هزينه‌هاي پول‌رساني و در نتيجه افزايش سودآوري صنعت ATM شده است. در حال حاضر پول نقد مهم‌ترين ابزار پرداخت در ايالات متحده بوده و انتظار مي‌رود محبوبيت خود را حفظ کند. زوال کارت‌هاي اعتباري منجر به تبديل پول نقد به ابزار ملموس و قابل اعتمادي است که مردم در پرداخت‌هاي خود مي‌توانند به آن تکيه کنند.
سلطه پول نقد
بنا به گفته آقاي Sam Ditzion: "درطول پنج سال گذشته حجم پول نقد در گردش در کشور ايالات متحده در حدود 22/4 درصد رشد يافته است. در حالي که اين نرخ رشد نرخ بالایي نيست، به ويژه در مقايسه با نرخ تورم و نرخ رشد جمعيت، با اين وجود پول نقد مهم‌ترين ابزار پرداخت در ايالات متحده باقي مانده است."
نتايج حاصل از يک بررسي تحليلي در خصوص آينده پول نقد که توسط آقاي Mike Lee (مدير انجمن صنعت ATM ) صورت پذيرفته نشان داده است که اين ابزار پرداخت با تخصيص بيش از 70 درصد از تراکنش‌هاي بيش از 7/1 ميليون دستگاه ATM در سراسر گيتي به تراکنش‌هاي برداشت پول نقد، همچنان مهم‌ترين عامل بقاي ATM خواهد بود. بنا به گفته ايشان: "حرفه اداره وجوه نقد که چگونگي ذخيره سازي و توزيع پول نقد را مديريت مي‌کند، در نتيجه رشد روزافزون تقاضا، توسعه چشمگيري را تجربه مي‌کند." بنا به اظهارات وي: "Scan Coin که يک گروه بين‌المللي مديريت وجوه نقد است، رشدي برابر با دو تا 10 درصد دراغلب کشورهاي پيشرفته و نيز رشد بالاتري را در ساير کشورها در زمينه اداره وجوه نقد پيش‌بيني کرده است."
بر اساس آمارانجمن بانکداران آمريکا روند تعداد تراکنش‌هاي ATM اين کشور در طي ساليان گذشته اندکي نزولي بوده است. ليکن بر اساس برآورد تحليل‌گر ارشد کسب و کار الکترونيکی Forrester Research of Atlanta  آقاي Ed Kountz، در سال‌هاي آينده به دليل تکيه بيشتر بر پول نقد اين روند معکوس شده است و رشد قابل توجهي را ملاحظه خواهد کرد. آقاي Kountz اضافه کرده است: "در جامعه‌اي که به سوي استفاده بيشتر از پول نقد گام بر مي‌دارد، فروشندگاني سود خواهند برد که در اين زمينه تسهيلات بيشتري را در اختيار مشتريان قرار مي‌دهند. از جنبه يک فروشنده دراختيار قراردادن راه دسترسي به پول نقد براي مشتري، باعث افزايش تعداد مشتريان و ميزان خريد آنها خواهد شد.در صورت وجود ATM در مجاورت اينگونه مراکز خريد شلوغ، علاوه بر برخورداري از بخشي از درآمدهاي حاصل از تراکنش‌هاي دستگاه، از وجود اين دستگاه به عنوان جاذب مشتريان نيز سود مي‌برند."
کاهش هزينه‌ها و ارتقاي خدمات، عامل بقاي ATM
در گذشته به دليل هزينه‌هاي بالاي ATM، بهره‌برداري از اين دستگاه در نقاطي به غير از بانک‌ها امکان‌پذير نبود. ليکن در حال حاضر با ورود شرکت‌هاي خصوصي و مستقل بهره‌بردار و نيز پایين آمدن هزينه‌ها، صنوف متعددي مايل به نصب و برخورداري از مزاياي اين دستگاه در محل خود شده‌اند.
در حالي که بحران اعتباري ادامه مي‌يابد، پول نقد نقش بسيار مهمي را در جامعه امروزي ايفا مي‌کند. دستگاه‌هاي ATM براي افراد Unbanked، Under banked و نيز اشخاصي قابل استفاده است که براي استفاده از کارت‌هاي اعتباري تمايلي ندارند. صنوفي که مجهز به اين دستگاه مي‌باشند و علاوه بر ارایه خدمت مورد نياز مشتريان، از محل کارمزد حاصل از برداشت پول و  نيز صرف وجوهي که از ATM ايشان برداشت مي‌شود، در محل کسب خودشان سود خو اهند برد.
ماخذ: Lorna Pappas,Contributing writer,ATMmarketplace.com
ادامه اين مطلب را مي توانيد در همين ستون، هفته آينده دنبال کنید.
*مدير عامل وریيس هيات مديره
 شرکت رايان نيک


ATM
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :