آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 61794
تاریخ انتشار : 6 آبان 1393 10:49
تعداد بازدید : 827

مورد عجیب پارازیت ها

موضوع پارازیت ها و اثر آن بر سلامت انسان، مدت هاست که به یکی از موضوعات داغ در کشورمان بدل شده است. نکته قابل توجه در مورد پارازیت ها این است که با وجود برخی ادعاها، سازمان محیط زیست همچنان اعلام می کند که نمی تواند در مورد اثرات آن، نظر قطعی دهد.


علی اصلان شهلا
با وجود حساسیت زیاد سازمان محیط زیست، همچنان ارسال پارازیت ها ادامه دارد. این موضوع ما را به یاد اصل برائت یا فرض برائت می اندازد. براساس این اصل، فرد بی گناه است، مگر آنکه جرمش اثبات شود.
هرچند این اصل کاربرد زیادی دارد،  اما زمانی که در مورد زندگی و سلامت انسان بحث می شود، دیگر نمی توان اصل را بر برائت گذاشت و قاعدتا تا زمانی که حفظ جان انسان ها تضمین نشده، نباید طرحی انجام شود. به همین دلیل هم فراورده های خوراکی و دارویی و بسیاری از وسایل مورد استفاده، تا زمانی که مورد تایید وزارت بهداشت و سازمان استاندارد قرار نگیرند، اجازه فروش نخواهند
داشت.
در مورد پارازیت ها هم این انتظار از دولت وجود دارد که اصل را بر برائت (سلامت) پارازیت ها نگذارد و تا زمانی که نمی تواند در مورد خطرناک نبودن آنها اطمینانی بدهد، از ارسال آن خودداری کند.
دولت در مورد بنزین های آلوده تولید پتروشیمی های داخل به خوبی عمل کرد و توانست با وجود مخالفت های فراوان، هوای سالم را تا حد زیادی به کلان شهرها باز گرداند. دولت همچنان هم در مقابل بنزین های تولید داخل پاسخگوست و در مقابل فشار تندروها کوتاه نیامد، اما عجیب است در مورد پارازیت ها، شاید چون دیده نمی شوند و اثرات آن هنوز مشهود نشده، با حساسیت کافی وارد نمی شود. این در حالی است که اگر برخی ادعاها و گمانه زنی ها در مورد پارازیت ها درست باشد، خطر آن کمتر از آلودگی هوا نخواهد بود.
اگر براثر پارازیت ها، با موج گسترده ای از سرطان ها و یا ناباروری روبرو شویم، چه کسی پاسخگو خواهد بود؟


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :