آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 6179
تاریخ انتشار : 29 بهمن 1390 11:10
تعداد بازدید : 421

نگاهی به نمایشگر های ClearBlack نوکیا

یکی از مسایلی که همیشه تحولات زیادی را در خود داشته و طی 10 سال اخیر تلاش هایی را به خود اختصاص داده، توانایی پاسخ دادن به ایمیل ها و دسترسی به برنامه های سرگرم کننده در تلفن های همراه در زمانی است که در بیرون از منزل و در فضای آزاد هستید. اما وقتی خورشید درست روی صفحه نمایش بتابد و نور آن منعکس شود، آن وقت است که همه چیز خراب می شود و نمی توان چیزی مشاهده کرد. در حقیقت، این مشکل در سال های اخیر یعنی از زمانی که تمایلات به طور گسترده ای به سمت گوشی های لمسی و تمام صفحه جهت یافته بسیار حادتر شده است.

تولید صفحه‌نمایش‌های روشن‌تر بخشی از آن راهکارهاست. بنابراین، ما تصمیم گرفتیم راهکارهای صفحه‌نمایش را برای برخوداری از چند نیت بیشتر (nitواحد روشنایی)  بهبود دهیم.
اما روشن‌تر کردن صفحه‌نمایش هم برای خود موانع بزرگی دارد. صفحه‌های بزرگ و مدرن امروزی نسبت به صفحه‌نمایش‌های 5/1 اینچ سیاه و سفیدی که در گوشی‌هایی نظیر 3310 نوکیا بود، نیروی بیشتری استفاده می‌کنند. زمانی می‌رسد که کاربران مجبورند برای اینکه چند ساعت بیشتر از تلفن‌ همراه استفاده کنند، صفحه‌نمایش را تیره‌تر یا نور آن را کمتر کنند.
بنابراین باید تدبیر دیگری برای بهبود قابلیت استفاده در فضای بیرون اتخاذ می‌شد؛ تدبیری که بر کاهش بازتاب صفحه‌نمایش تمرکز داشته باشد. پوشش‌های ضدانعکاس معرفی شدند. اما اینها هم کافی نبودند.
به همین خاطر نوکیا صفحه‌نمایش CBD یا ClearBlack display را خلق کرد.
گوشی‌هایی که از فناوری ClearBlack display برخوردارند، از چندین لایه پُلارایز (قطبی) برای حذف انعکاس‌ها بهره می‌گیرند.
احتمالا تا کنون خیلی‌ها عینک‌های آفتابی پلارایز را امتحان کرده‌اند و تقریبا می‌دانند که چگونه کار می‌کنند. اگر با استفاده از عینک‌های پلارایز به یک پنجره یا سطح آب نگاه کنیم، بیشتر فرانما می‌شوند- به همین خاطر این عینک‌ها مخصوصا برای ماهیگیرها مناسب هستند. پلارایزر (قطبنده) بازتاب یا انعکاس نور را از بین می‌برد.
لایه‌های پلارایزری که در راهکارهای صفحه‌نمایش استفاده می‌شوند، کمی پیچیده‌تر از عینک‌های آفتابی هستند. در واقع، اشعه نور بارها به صفحه‌نمایش گوشی شما وارد و از آن خارج می‌شود.
 بین سطح گوشی شما و صفحه‌نمایش هم پلارایزر طولی (linear polarizer) و هم لایه‌های تاخیر (retardation layers) وجود دارد. وقتی نور به صفحه‌نمایش برخورد می‌کند، این اتفاقات می‌افتد.
نور با قطبنده طولی برخورد می‌کند و به صورت عمودی قطبیده یا پلارایز می‌شود. (قطبش*به طور کلی، یعنی در یک ردیف قرار دادن ارتعاش موج در یک مسیر خاص). سپس با قطبنده مدور لایه تاخیر برخورد می‌کند. این لایه نور را معکوس می‌کند و قطبش چرخشی راست انجام می‌دهد. سپس به صفحه‌نمایش برخورد می‌کند و کمانه می‌کند یا برمی‌گردد و جهت چرخش نور را چپ‌گرا می‌کند. نور از لایه تاخیر یا دیرکرد برمی‌گردد. وقتی این کار انجام شد، به صورت افقی قطبیده می‌شود. سرانجام، با قطبنده طولی برخورد می‌کند، از آنجا که نور اکنون به صورت افقی قطبیده شده، می‌تواند کاملا توسط این راهکار نوری مسدود شود.
پس دلیل اینکه نور صفحه‌نمایش گوشی مسدود نمی‌شود این است که تنها نیمه دوم این سفر را انجام می‌دهد؛ بنابراین زمانی که به فیلتر نهایی برخورد می‌کند، نور غیرقطبی شده و از آن عبور می‌کند.
قطبش یا پلاریزاسیونیک ویژگی امواج عرضی است که جهت نوسان را در صفحه عمود بر انتشار موج نشان می‌دهد. امواج طولی مانند صوت قطبش ندارند، ولی در امواج عرضی مانند نور جهت نوسان میدان الکتریکی یکتا نیست و با قطبش تعیین می‌شود.قطبش عمود بر مسیر حرکت موج است. در این حالت میدان الکتریکی در یک جهت هدایت می‌شود (قطبش خطی) یا ممکن است که آن به حالت چرخشی درآید مثل حرکت موج (قطبش چرخشی یا فشرده) در حالت‌های دیگر نوسان‌ها می‌توانند در حرکت به طرف راست یا چپ بچرخند. طبق اینکه کدام چرخش در یک موج مشخص نشان داده شود به آن گردش چپ یا راست می‌گویند. چیزی که باعث قطبش می‌شود، پلارایزر یا قطبنده است و چیزی که مورد قطبش قرار می‌گیرد، قطبیده یا پلارایزد می‌گویند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :