آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 61765
تاریخ انتشار : 5 آبان 1393 12:14
تعداد بازدید : 845

رییس سازمان بورس در مراسم راه‌اندازی سامانه جدید:

سامانه پس از معاملات ورود سرمایه گذاران خارجی را تسهیل می کند

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه محدودیت های ورود سرمایه گذار خارجی با توسعه زیرساخت های فنی برطرف می شود گفت: سامانه پس از معاملات جدید محدودیت های قبلی را نداشته و امکانات و ابزارهای زیادی را فراهم کرده است.


خبرگزاری فارس - علی صالح آبادی در مراسم راه اندازی سامانه جدید پس از معاملات به صورت آزمایشگاهی که توسط سپرده گذاری مرکز اوراق بهادار و تسویه وجوه پیاده سازی شده است، گفت: در مورد راه اندازی این سامانه از سپرده گذاری مرکزی تشکر می کنم، چرا که زحمات بسیاری در این زمینه کشیده شده است.
وی افزود: قرار بود سامانه معاملات و پس از معاملات با هم راه اندازی شوند، اما سامانه پس از معاملات با تأخیر راه اندازی خواهد شد.
وی با بیان اینکه سامانه پس از معاملات با بررسی محاسبه سایر کشورها پیاده سازی شده است، گفت: در حوزه IT نیروی انسانی خلاق، کار بلد و مشتاق به انجام کار زیادی داریم و سرمایه های خوبی در این حوزه وجود دارد.
وی تأکید کرد: این سامانه بسیار ارزان تر از نمونه های خارجی در کشور تولید شد و به راحتی هم توسعه می یابد و محدودیت های قبلی را هم در این زمینه نخواهیم داشت.
به گفته رییس سازمان بورس و اوراق بهادار روند بین المللی شدن بازار سرمایه در گرو توسعه زیرساخت های فنی است و هم اکنون 70 درصد تعداد معاملات از بستر آنلاین انجام شود.
صالح آبادی با بیان اینکه علاوه بر استفاده از سامانه های داخلی برای تامین نیازهای بخش های مختلف از سامانه های خارجی هم استفاده خواهید کرد، گفت: سازمان بورس توسعه IT را یکی از اولویت های مهم کاری خود قرار داده است.
 افزایش قابل ملاحظه محرمانگی اطلاعات
وی با بیان اینکه با توجه به نیاز روز، در آینده معاملات الگوریتمی هم راه اندازی خواهد شد، گفت: برخی سرمایه گذاران امکان دارد، برای خرید یا فروش خود استراتژی تعیین کرده باشند که از این جهت سامانه ای برای معاملات الگوریتمی هم طراحی خواهد شد.
وی افزود: یکی از مباحث مهم در این نوع از معاملات، محرمانگی اطلاعات است و باید امنیت آن به طور کامل برطرف شود.
وی با بیان اینکه با رفع محدودیت با توافقات بین المللی ورود سرمایه گذار خارجی هموار خواهد شد، گفت: یکی از مهمترین زیرساختهای لازم برای ورود سرمایه گذار خارجی، راه اندازی سامانه جدید معاملاتی و پس از معاملات بود.
 امکان ارایه سهام عدالت در سامانه جدید
رییس سازمان بورس با بیان اینکه امکان ارایه خدمات به جامعه سهام عدالت با راه اندازی سامانه پس از معاملات فراهم شده است، گفت: این سامانه کاملاً بومی و در راستای توسعه و پیشرفت بازار سرمایه به طور آزمایشی افتتاح شد.
 وی با بیان اینکه سامانه معاملاتی بازار سرمایه ایران پس از گذشت 20 سال تغییر خواهد کرد، گفت: سامانه معاملاتی جدید محدودیت های گذشته را نخواهد داشت و تکنولوژی آن همراه با استانداردهای روز دنیاست.
صالح آبادی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه این سامانه چه خدمتی به جامعه سهامداران عدالت خواهد داد، گفت: پس از راه اندازی این سامانه معاملاتی جدید و ارایه خدمات به بیش از 50 میلیون سهامدار تسهیل می شود.
صالح آبادی گفت: این سامانه جدید مرتبط با بورس اوراق بهادار تهران، فرابورس، انرژی و در آینده هم بورس کالای ایران خواهد بود و دارایی سهامداران در این سامانه مدیریت خواهد شد.
 ارایه سرویس های جدید
حامد سلطانی نژاد مدیر عامل شرکت سپرده گذاری مرکزی نیز در مراسم رونمایی از سامانه جدید پس از معاملات گفت: در حوزه پس از معاملات، موسساتی به وجود آمده اند، که در این زمینه استاندارد وضع کرده و شرکت های سپرده گذاری را در جهان رتبه بندی می کنند.
وی با بیان اینکه این سامانه حافظه بازارسرمایه محسوب می شود، تصریح کرد: از ویژگی های خاص سامانه پس از معاملات، این است که با قوانین و قواعد آن کشور ارتباط تنگاتنگی دارد از همین رو، معمولا این سامانه ها را داخل همان کشور طراحی می کنند تا امکان پاسخگویی سریع به نیازها وجود داشته باشد.مدیرعامل شرکت سپرده گذاری اضافه کرد: بسیاری از مشکلات در حوزه تطابق اطلاعات رفع شده است و مدل هیبریدی برای نگهداری دارایی مورد استفاده قرار گرفته است. این سامانه از امنیت بالایی برخوردار بوده و محیط ساده و دوستانه ای دارد.
وی تاکید کرد: در این سامانه در عین اینکه، فرد می تواند چند کد سهامداری داشته باشد ، امکان مدیریت تحت کد ملی، متناظر شده تا بحث پولشویی از بین برود.
وی با یادآوری این نکته که سامانه شفاف خالص (NetClear) تسهیلات زیادی ایجاد و توانایی ها را افزایش داده است، گفت: به همین خاطر، توانستیم با سرعت عمل نسبت به اتفاقاتی که درباره سرمایه رخ می دهد، عکس العمل نشان دهیم. برای مثال هم اکنون امکان تسویه ارزی وجود دارد در حالی که حتی در بازار سرمایه چین هم این امکان وجود ندارد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :