آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 61739
تاریخ انتشار : 5 آبان 1393 11:6
تعداد بازدید : 1016

با همکاری مرکز ملی فضای مجازی، بانک مرکزی و بورس

تدوین مقررات پول مجازی دوباره به جریان افتاد

معاونت تنظیم مقررات مرکز ملی فضای مجازی سیاست ها و برنامه های راهبردی کشور را در خصوص مواجهه با پول های مجازی تدوین می کند.


فناوران- مرکز ملی فضای مجازی از برگزاری جلساتی از سوی معاونت تنظیم مقررات این مرکز به منظور تدوین سیاست ها و برنامه های راهبردی کشور درخصوص پول های مجازی و بررسی مواجهه کشورهای مختلف با این موضوع با حضور نمایندگان نهادهای مرتبط از جمله بانک مرکزی، سازمان بورس و سازمان فناوری اطلاعات خبر داد.
بر همین اساس، این سیاست ها و برنامه های راهبردی پس از تصویب در کمیسیون عالی تنظیم مقررات مرکز ملی فضای مجازی در جلسه شورای عالی فضای مجازی برای تصویب نهایی و ابلاغ به دستگاه های اجرایی و نهادهای مربوطه ارایه خواهد شد.
بنابراین گزارش، معاونت تنظیم مقررات مرکز ملی فضای مجازی کشور کمیته ای را با توجه به رواج چند سال اخیر پول های مجازی در دنیا و به دنبال آن در ایران که می تواند به صورت بالقوه اثرات مثبت و منفی بسیاری از جنبه های مختلف در پی داشته باشد، تشکیل داده است.
آنطور که وزارت اقتصاد می گوید: پول های مجازی (bitcoin) امکان معاملات غیرمتمرکز، ناشناس و بدون کنترل را فراهم کرده و به هیچ بانکی وابسته نیست، بنابراین یک تشکیلات مرکزی ثبت شده با مشخصات و آدرس شما در آن وجود ندارد و مبادلات پولی در این شبکه کاملا مخفیانه و بدون دانستن هویت کاربران انجام می شود. بدیهی است این امر پولشویی و سایر تخلفات مالی را در آن به راحتی امکان پذیر کرده و اقتصاد دنیای واقعی را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد. موضوعی که امکان کنترل بانک مرکزی و حاکمیتی کشور را تضعیف می کند.

 مقررات بیت کوین همچنان در کما
در حالی که در بسیاری از کشورها، مدت نسبتا زیادی است مقررات و سیاست گذاری هایی در مورد بیت کوین تدوین شده است، همچنان مرکز ملی فضای مجازی، خبر از در دست بررسی بودن این موضوع می دهد.
مرکز ملی فضای مجازی از سال 92 و پیش از آن که بانک مرکزی به فکر تدوین مقرراتی در حوزه بیت کوین بیفتد، وعده تدوین مقررات در مورد پول مجازی را داده بود اما هیچ خروجی مشخصی از آن زمان تاکنون منتشر نشده است. در حالی که در کشورهای دیگر، این بانک مرکزی بوده است که مسوولیت نظارت بر پول مجازی را برعهده گرفت.
برای نمونه در چین معاملات با بیت کوین ممنوع شده است. مقامات ناظر بر فعالیت های بانکی در اروپا نیز از نهادهای مالی اروپایی خواسته اند با بیت کوین، به معامله نپردازند. با این حال در اروپا معاملات بیت کوین ممنوع نیست.
هر چند در برخی کشورها مانند سوئد و امارات، خودپرداز بیت کوین نصب شده است، اما در برخی کشورها نیز بیت کوین را به عنوان واحد پولی نمی پذیرند و معاملات آن را تنها در صورتی مجاز می دانند که به عنوان کالا فرض شود.

 نظر مقامات پولی
تنها اظهار نظر مشخص بانک مرکزی در مورد بیت کوین به اسفند سال گذشته باز می گردد. ناصر حکیمی معاون فناور یاطلاعات بانک مرکزی در آن زمان گفت: از آنجا که ما به طور رسمی تسویه بین المللی نداریم، فعالیت بیت کوین در ایران، فعالیتی زیرزمینی محسوب می شود. چارچوب و مقرراتی نیز در این زمینه دیده نشده است. از سوی دیگر، ما تاکنون تهدیدی جدی در این خصوص در کشور نداشتیم که بانک مرکزی بخواهد به عنوان ناظر پولی وارد جریان شود، اما اگر قرار باشد روند به گونه ای پیش رود که اهمیت قضیه بیشتر شود، در این قضیه سیاست گذاری های لازم صورت خواهد گرفت.
با این حال وزارت امور اقتصادی و دارایی، نتیجه مطالعات خود را در روز پایانی تیرماه منتشر کرد و پول مجازی را عامل پولشویی دانست. در آن گزارش آمده بود: «اگر استفاده از بیت کوین رواج پیدا کند، کشف جرایمی مثل دزدی هویت، بسیار مشکل تر خواهد شد، چون تراکنش ها توسط سرور منتشر کننده قابل ردیابی نیستند، اما در عین حال جرایم دیگر مثل فرار از مقررات حاکم بر جریان بین المللی سرمایه ساده تر خواهد بود.
همچنین بیت کوین برخلاف سایر وجوه رایج توسط یک نهاد مشخص ایجاد و نظارت نمی شود. به عبارت دیگر؛ بدون وجود مقام پولی عمل می کند و بسط آن توسط الگوریتم های هوشمندانه کنترل می شود.
متمرکز نبودن بیت کوین و وابستگی آن به شبکه غیرمتمرکز امکان نظارت و کنترل روی آن را بسیار دشوار می کند و قابلیت اطمینان این پول را برای کسانی که می خواهند از آن استفاده کنند به شدت بالا می برد. از این نظر بیت کوین و سایر پول های مجازی به عنوان یک شیوه پرداخت عمدتا به منظور تبادلات مالی و معاملات غیرقانونی و مجرمانه نظیر مواد مخدر و قاچاق و فرار از پرداخت مالیات و پولشویی مورد استفاده قرار می گیرد.»

 بیت کوین چیست؟
بیتکوین یک نوآوری اینترنتی با کارکردهای مشابه «پول بی پشتوانه» یا پول حکومتی است. نوآور بودن بیت کوین به این معناست که خالقان آن توانسته اند آن را در مدت کوتاهی از یک ایده به یک واقعیت اثرگذار بر دنیای اقتصاد و مراکز سیاست پژوهی مبدل کنند. زیرا در چندسال گذشته ارزش بیتکوین در بازارهای جهانی از چند صدم دلار به صدها دلار افزایش یافته است.
کسانی که از سیستم استفاده می کنند باید دارای یک کیف پول دیجیتال باشند. این کیف پول می تواند روی کامپیوتر خود شخص و توسط نرم افزار بیت کوین مدیریت شود یا روی یک سایت مستقل.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :