آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 61738
تاریخ انتشار : 5 آبان 1393 11:3
تعداد بازدید : 2442

اختلال عجیب درفعال سازی iMessage اپل در ایران

شماره تلفن هایی که نیمه راه تغییر می کند

کاربران محصولات اپل با اشتیاق منتظر انتشار نسخه جدید سیستم عامل این شرکت با نام Mac OS X Yosemite بودند تا از یکی از قابلیت های جذاب این نسخه به نام Continuity استفاده کنند. این قابلیت به کاربران اجازه می دهد که تماس های تلفنی و پیامک های دریافتی روی آیفون خود را روی کامپیوتر مک و دیگر iDeviceهای خود پاسخ دهند، استفاده کنند. اما به لطف رفتار عجیب اپراتورهای موبایل در ایران تا این لحظه حداقل استفاده از این امکان برای ارسال و دریافت پیامک امکان پذیر نبوده است.


مهدی تقی زاده
 ماجرا چیست؟
استفاده از امکان Continuity مستلزم این است که iMessage  را که یک سرویس پیام رسان مختص اپل است، روی تلفن خود فعال کنید. فرآیند فعال سازی این سرویس به این صورت است که با درخواست فعال سازی، آیفون به صورت خودکار یک پیامک به شماره تلفنی در ایالات متحده ارسال می کند و بعد از دریافت پیامک در مقصد، پاسخ آن به تلفن شما ارسال می شود. بعد از این رفت و برگشت اپل اطمینان حاصل می کند که شماره اعلام شده واقعا متعلق به شماست و سرویس iMessage را برای آن شماره فعال می کند. همین فرایند در مورد سایر ابزارهای پیام رسان مثل وایبر و تلگرام نیز طی می شود.اما مشکل کجاست؟ اپراتورهای تلفن همراه در ایران روش هایی برای ارسال پیامک به شماره های خارج از ایران در پیش گرفته اند که فرآیند ارسال و دریافت پیامک را با مشکل روبه رو کرده و مانع فعال سازی سرویس iMessage برای مشترکان خود می شود.
نگارنده شخصا با سیم کارت های سه اپراتور اصلی یعنی همراه اول، ایرانسل و رایتل این فرآیند را آزمایش کرده و در هر سه مورد فعال سازی انجام نگرفت. برای اطمینان از اینکه ارسال پیامک به شماره ای در ایالات متحده دقیقا به چه صورت توسط هر اپراتور انجام می شود، آزمایشی به این صورت انجام گرفت که از سیم کارت هر یک از این اپراتورها یک پیامک به یک شماره در ایالات متحده که امکان چک کردن آن از طریق Google Voice در ایران وجود داشت ارسال شد و نتیجه حاصل به این صورت بود:
پیامک همراه اول به کلی روی شماره مزبور در امریکا دریافت نشد.
پیامک رایتل روی شماره مزبور دریافت شد، اما نه از شماره رایتل، بلکه از یک شماره دیگر در امریکا (آیا رایتل از سرویس های مانند SIP Number استفاده می کند؟)
پیامک ایرانسل با شماره اصلی فرستنده روی شماره مزبور دریافت شد. اما کماکان امکان فعال سازی iMessage  روی سیم کارت های ایرانسل نیز وجود نداشت.حال اینکه چرا این رفتار چندگانه در ارسال پیامک به شماره های خارج از ایران از طرف اپراتورهای مختلف انجام می شود محل سوال است و مشخص نیست که اصولا قانون و نظارتی از طرف سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در این خصوص اعمال می شود یا نه. ضمن اینکه به نظر می رسد که ارسال با یک شماره دیگر غیر از شماره مشترک نقض حریم خصوصی کاربر باشد.
موضوع دیگر این است که محدودسازی فعال کردن iMessage توسط تمامی اپراتورهای فعال در ایران شایبه انحصارطلبی آنها برای مجبور ساختن کاربران به استفاده از خدمات غیررایگان پیامک را ایجاد می کند. فراموش نکنیم که در بحث مسدودسازی سرویس هایی چون وایبر و واتزاپ نیز شایعاتی مبنی بر دخالت اپراتورهایی که منفعت مادی آنها به خطر افتاده است، وجود داشت.
 زیرساخت پاسخ بدهد
فناوران این موضوع را از یکی از اپراتورهای تلفن همراه پیگیری کرد که جوابی درخور توجه به آن داده شد. بر اساس اعلام معاون فنی این اپراتور، ارسال بسته های ارتباطی تا شرکت زیرساخت بر عهده اپراتور است و از آنجا به بعد، این زیرساخت است که بسته را به مقصد می رساند. بنابراین شاید این مشکل مربوط به پروتکل های زیرساخت باشد. به نظر می رسد این پاسخ می تواند پاسخ سایر اپراتورها نیز نسبت به این موضوع باشد؛ حال باید منتظر ماند تا پاسخ بخش فنی شرکت ارتباطات زیرساخت ارایه شود. اما آنچه مسلم است اکنون کاربران اپل در فعال کردن برنامه کاربری iMessage با مشکل روبه رو هستند. هر چند که مشابه این فرآیند در فعال کردن بسیاری از برنامه های کاربردی دیگری نیز مانند وایبر یا واتزاپ صادق بوده و تاکنون اختلالی در این فرآیند فعال شدن این برنامه های کاربردی مشاهده
 نشده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :