آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 61736
تاریخ انتشار : 5 آبان 1393 10:59
تعداد بازدید : 835

بازار پخش کننده‌های موسیقی از رمق افتاده است

مرثیه ای برای یک دستگاه

افزایش عرضه گوشی های هوشمند با قابلیت هایی چون بهره مندی از دوربین های عکاسی و فیلمبرداری، قابلیت پخش و ضبط صدا و قابلیت اتصال به اینترنت موجب شده است که بازار کالاهای دیگر تحت تاثیر قرار بگیرد.

مریم عسگری
این موضوع در بازار پخش کننده های موسیقی و دستگاه های ضبط صدا یا همان ریکوردرهای معروف به خوبی محسوس است. البته کارشناسان می گویند که بیشترین تاثیر ورود گوشی های هوشمند بر بازار دوربین های دیجیتال عکاسی و همچنین دوربین های فیلمبرداری مشاهده می شود.
اما بررسی بازار کالاهایی چون پخش کننده های موسیقی نظیر mp3 و mp4 پلیرها و همچنین دستگاه های ریکوردر نشان می دهد که از زمان عرضه گوشی های هوشمند به بازار، پخش کننده های موسیقی و دستگاه های ریکوردر با کاهش شدید حجم تقاضا مواجه شده اند.
این موضوع بهانه ای شده است تا ما به بررسی بازار این کالا و دلایل کاهش محبوبیت این کالاها بپردازیم.
 بازاری که رنگ باخته است
تا حدود سه سال قبل اکثر علاقه مندان به موسیقی یک دستگاه MP3 یا MP4 PLAYER در اختیار داشتند و این دستگاه های کوچک و محبوب را همه جا همراه می بردند.
اما با افزایش قابلیت های کاربردی گوشی های موبایل و همچنین عرضه گوشی های هوشمند با قیمت ارزان  در بازار امروزه اکثر کاربران سابق دستگاه های پخش و ضبط صدا به سوی گوشی های موبایل رفته اند.
البته دلایل دیگری برای کاهش محبوبیت دستگاه های پخش موسیقی و ریکوردرها عنوان شده است که رشد قیمت ها طی سال های گذشته به دلیل نوسان نرخ ارز و کاهش نسبی موجودی در بازار برخی از آنها هستند.
اما کارشناسان می گویند که با توجه به افزایش قیمت کالاهای دیجیتالی و رشد عرضه انواع گوشی های موبایل به ویژه نمونه های هوشمند اکثر کاربران ترجیح می دهند از یک کالا به جای چندین کالا استفاده کرده و به همین دلیل گوشی های هوشمند رسالت دستگاه های ضبط صدا و پخش موسیقی را به عهده گرفته اند.
محمد عمرانی، یکی از فعالان بازار کامپیوتر در این باره می گوید، قیمت دستگاه های پخش موسیقی طی یکی دو سال اخیر در حدود دو برابر شده است و به همین دلیل تقاضا برای این محصولات کاهش یافته است. ضمن اینکه برخی از شرکت ها روی تولید محصولات دیگری تمرکز کرده و به طور کلی توجه شرکت های تولیدکننده به این دستگاه ها کمتر از قبل شده است. نمونه اش شرکت اپل که تولید آیپادهای معروفش را محدود کرده است و در مقابل روی تولید تبلت، گوشی موبایل و ساعت هوشمند تمرکز کرده است.
یکی دیگر از فعالان بازار هم با اشاره به کاهش محبوبیت دستگاه های MP3 و MP4 PLAYER می گوید: حقیقت این است که هر کالایی یک تاریخ مصرف دارد و در حال حاضر گویا پایان عمر دستگاه های MP4 و MP3 PLAYER نزدیک است.
وی افزود: در حال حاضر اکثر توجه ها در بازار به سمت ابزارهای پوشیدنی و گوشی های هوشمند جلب شده است و به همین دلیل شرکت های تولیدکننده توجه چندانی به پخش کننده های موسیقی ندارند.
فعالان بازار می گویند: در دو تا سه سال اخیر حجم تقاضا برای انواع پخش کننده های موسیقی در حدود 40 تا 50 درصد کاهش یافته است و به همین دلیل زمینه فعالیت روی این کالا در بازار کاهش یافته است و در مقابل ابزارهای پوشیدنی نظیر ساعت های هوشمند، دستبندهای تناسب اندام و گوشی های هوشمند روز به روز در بازار محبوب تر از قبل می شوند.
 بازار پیش رو
اگر چه گروه بزرگی از فعالان بازار اعلام کرده اند که میزان تقاضا برای دستگاه های ریکوردر و mp3 و mp4 player در حد چشمیگری کاهش یافته است و احتمال دارد تا 5 سال آینده نشانی از این محصولات در بازار نباشد؛ گروهی از فعالان بازار و کارشناسان می گویند: این دستگاه های جمع و جور و کوچک مخاطبان خاص خود را دارند و شرکت های تولیدکننده در صدد هستند با ایجاد تغییرات و افزومدن قابلیت های خاصی بازار این کالا را سر پا نگه دارند.
مزینانی یکی از فعالان بازار در این زمینه می گوید، در حال حاضر اپل آیپادهایی با نام آیپاد شافل در بازار وجود دارد که قابلیت شمارش گام های کاربر را نیز دارد و در بازار مخاطبان بسیاری دارد. وی افزود: البته نمونه های تقلبی این محصول نیز در بازار به وفور در بازار موجود است و به همین دلیل این کالا با کاهش تقاضا در بازار مواجه شده است.
این فعال بازار افزود: همچنین سونی روی تولید دستگاه های ریکوردر خود تمرکز کرده است و محصولاتی با کیفیت و محبوب در بازار دارد.
یکی دیگر از فعالان بازار نیز با اشاره به اینکه بازار این کالاها تا حدودی خاص شده است می گوید: البته نمی توان منکر تاثیر ورود گوشی های هوشمند بر بازار این کالاها شد، زیرا گوشی های هوشمند در حال حاضر دستگاه های چندکاربردی به حساب می آیند که در قیمت های متنوعی در دسترس هستند. اما نمی تون گفت که دستگاه های ریکوردر و پخش کننده های پورتابل موسیقی نظیر mp3  و mp4 player به خط پایان نزدیک هستند. چرا که اخباری در مورد عرضه پخش کننده های موسیقی با قابلیت های کاربردی متنوع به گوش می رسد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :