آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 61710
تاریخ انتشار : 4 آبان 1393 11:40
تعداد بازدید : 650

شارژ تلفن همراه با امواج صوتی پراکنده در محیط

محققان انگلیسی موفق به ساخت ابزاری شدند که قادر است امواج صوتی را در محیط اطراف به دام انداخته و به انرژی الکتریکی تبدیل کند.


ایسنا- پژوهشگران دانشگاه کوئین مری با همکاری شرکت مایکروسافت روی پیاده سازی ایده شارژ تلفن های همراه از طریق صوت کار می کنند. سال گذشته جو بریسکو و استیو دان از دانشگاه کوئین مری دریافتند که نواختن موزیک پاپ و راک موجب افزایش عملکرد پیل های خورشیدی می شود، این یافته محققان در نشریه Advanced Materials به چاپ رسیده است.
در این راستا، شرکت مایکروسافت با همکاری محققان دانشگاه کوئین مری اقدام به ساخت نانوژنراتوری کرده که می تواند از نویزهای محیط اطراف، نظیر صدا موزیک، صحبت کردن افراد یا ترافیک برای شارژ کردن تلفن همراه استفاده کند.
پژوهشگران این پروژه از اکسید روی که دارای خواص پیزوالکتریک است، برای این کار استفاده کردند. اکسید روی که به صورت نانومیله مورد استفاده قرار گرفته، روی سطوح مختلف پوشش داده می شود؛ در نتیجه با کشیده شدن یا خمیده شدن سطح، نانومیله ها می توانند ولتاژ ایجاد کنند.
این نانومیله ها می توانند به حرکاتی نظیر امواج حاصل از صدای انسان پاسخ داده و دچار نوسان شوند. با ایجاد تماس الکتریکی با نانومیله ها، می توان جریان الکتریسیته ایجاد شده را برای استفاده در تلفن همراه به کار گرفت.
برای ساخت نانوژنراتوری در این ابعاد، محققان روش های مختلفی ارایه کردند تا هزینه تولید کاهش یابد. برای این کار، محققان ابتدا ماده شیمیایی حاوی نانومیله ها ساختند که می توان آن را روی سطح دلخواه اسپری کرد. با اسپری کردن، یک لایه از نانومیله روی سطح پلاستیک قرار می گیرد. با گرم کردن این محلول تا 90 درجه سانتیگراد، نانومیله ها روی سطح رشد کرده و تمام سطح را می پوشانند. معمولا از طلا برای ایجاد تماس الکتریکی استفاده می شود، اما برای کاهش هزینه، محققان از فویل آلومینیومی استفاده کردند.
این گروه با این روش موفق به ساخت ابزاری در ابعاد یک گوشی نوکیا مدل 925 شدند که می تواند پنج ولت انرژی تولید کند که برای شارژ یک تلفن همراه کافی است.با این روش می توان شارژ باتری را بی نیاز از اتصال آن به برق انجام داد. جو بریسکو از محققان این پروژه می گوید: اینکه بتوان تلفن همراه را برای استفاده طولانی مدت شارژ نگه داشت، موضوع بسیار جالب توجهی است. این ابزار می تواند انرژی سرگردان در محیط اطراف ما را به دام انداخته و استفاده کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :