آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 6170
تاریخ انتشار : 29 بهمن 1390 10:43
تعداد بازدید : 360

آخرین عکس شما شات چندم است

حتما مي دانيد هر تصويري که توسط دوربين ديجيتال شما ثبت مي شود حاوي EXIF يا اطلاعات زمان عکس برداري است. اين اطلاعات شامل شرايط دوربين در زمان عکس برداري است و مي توانيد سرعت شاتر، ديافراگم، حساسيت، نوع نورسنجي و بسياري اطلاعات همراه مانند نوع دوربين و لنز و شماره سريال دوربين را نيز از آن استخراج کنيد. اما آيا مي دانستيد که برخي از دوربين ها تعداد شات زده شده دوربين را نيز در اطلاعات EXIF تصاوير قرار مي دهند؟

متاسفانه اغلب برنامه‌هاي ويرايشگر، امکان استخراج و نمايش تعداد شات دوربين‌ را ندارند. به همين دليل برخي از برنامه‌هاي جانبي نمايشگر اطلاعاتEXIF  تنها براي همين منظور عرضه مي‌شوند که بتوانند ضعف برنامه‌هايي همچون Photoshop و Lightroom را جبران کنند. يکي از بهترين برنامه‌هاي نمايشگر EXIF که به طور رايگان نيز عرضه مي‌شود، Opanda نام دارد. اين برنامه به شکلي کاملا حرفه‌اي و از ديد يک عکاس، EXIF عکس‌هاي شما را خوانده و محتويات آن را نمايش مي‌دهد. اين اطلاعات مي‌تواند شامل تعداد شات زده شده دوربين نيز باشد. دانستن تعداد شات زده براي يک دوربين به اندازه کيلومترشمار يک اتومبيل اهميت دارد.
سايت Camera Shutter Count هم يک سايت رايگان است و برنامه بسيار جالبي دارد. اين سايت تنها مخصوص بررسي تعداد شات زده دوربين‌هاي DSLR است و شما به راحتي مي‌توانيد با ارسال يک عکس روي آن، تعداد شات زده دوربين‌تان را بيابيد. البته اين سايت تنها عکس‌هاي JPEG را مي‌پذيرد و ليست محدودي از دوربين‌هاي عکاسي را پشتيباني مي‌کند. اگر دوربين شما يکي از آن دوربين‌هاي ذکر شده در صفحه نخست سايت است، بخت با شما يار است. کافي است با زدن دکمه Browse و انتخاب آخرين عکس دوربين‌تان از روي کامپيوتر، و آپلود آن، منتظر بمانيد تا تعداد شات زده براي‌ شما به نمايش درآيد. جالب اينجاست که برخي از دوربين‌هاي عکاسي تعداد شات تضمين شده محدودي دارند. به عنوان مثال اگر تعداد شات دوربين Nikon D80 تعداد 53520 شات باشد، این مقدار برابر است با 107 درصد مقدار تضمين شده کارخانه براي اين دوربين که معادل 50000 شات است. شما هم دوربين‌هاي خودتان را بررسي کنيد و از تعداد شات آن با خبر شويد.
منبع: www.foto.ir


نظر شما



نمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :