آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 61679
تاریخ انتشار : 4 آبان 1393 10:55
تعداد بازدید : 599

در بازار بی قانون تبلت و لپ‌تاپ اتفاق افتاد

رشد 5 درصدی قیمت به بهانه کاهش موجودی

با وجود ثبات تقریبی نرخ دلار آزاد در ده روز گذشته، قیمت برخی از کالاها در بازار کامپیوتر افزایش یافته و حتی قیمت برخی از نمونه های خاص بارها در طول یک روز تغییر می کند و این اتفاق در مورد نوت بوک و تبلت محسوس تر است.


مریم عسگری
اگر این روزها سری به بازار کامپیوتر بزنید یا روند قیمت ها را بررسی کنید به خوبی متوجه می شوید که قیمت گذاری روی دو کالای محبوب نوت بوک و تبلت کاملا سلیقه ای است و کسبه برای قیمت گذاری از قانون خاصی پیروی نمی کنند.
فعالان بازار درباره دلیل این اتفاق، بهانه های گوناگونی مانند کاهش شدید موجودی، تامین کالا از همکاران فروشنده و رشد هزینه های جانبی می آورند.
اما کارشناسان می گویند که با توجه به ثبات نرخ دلار آزاد در روزهای اخیر و حتی در برخی از مواقع کاهش نسبی نرخ دلار، افزایش قیمت به بهانه های گوناگون منطقی نیست و موجب بی اعتمادی خریدار می شود.
این درحالی است که برخی از فروشندگان ثبات قیمت را غیر منطقی می دانند و اعلام می کنند که در یک ماه اخیر میزان تقاضا نسبت به موجودی بازار افزایش چشمیگری یافته است و به همین دلیل برخی از کالاها نظیر نوت بوک در بازار با کاهش موجودی مواجه شده اند. به گفته آنان، حتی برخی از مدل های نوت بوک مانند N56JR در بازار به شدت کمیاب شده و به همین محدود نمونه های موجود در بازار با قیمت گران تر از عرف بازار به فروش می رسند.
بهرامی، یکی از فعالان بازار کامپیوتر پایتخت در این باره می گوید: رشد 2 تا 5 درصدی قیمت و فروش کالا با قیمت بالاتر از عرف بازار اتفاقی نیست که در مورد تمام نوت بوک های بازار رخ داده باشد، اما به هر حال فعالان بازار محصولی که در بازار کمیاب باشد و از قضا مخاطبان بسیاری نیز داشته باشد با قیمت گران تر از آنچه باید می فروشند.
یک فعال دیگر اما با تکذیب این موضوع می گوید: رشد قیمت ها به دلیل افزایش هزینه های جانبی است و روند قیمت گذاری در بازار قانون خاصی دارد و ما نمی توانیم فلان کالا را به دلیل کمیاب بودن 100 یا 200 هزار تومان و یا حتی 50 هزار تومان گران تر بفروشیم.
این فعال بازار می افزاید: این خریداران هستند که برخی از فروشندگان را مجاب می کنند که محصولات خود را با قیمت گران تر از عرف به فروش برسانند و اگر خریدار از خرید به دلیل قیمت گران خودداری کند فروشنده کالا را با قیمت واقعی به فروش می رساند.
یکی دیگر از فعالان بازار هم در این باره می گوید: طی مدت اخیر برخی از افراد سودجو قیمت نوت بوک های محبوب و پرمخاطب را افزایش داده اند و همین موضوع موجب شده است که خریداران به دیده شک به فروشنده نگریسته و هنگام خرید،بر سر قیمت کالا چانه زده و به قیمت اعلام شده از طرف فروشنده اعتماد نکند.
وی با بیان این مطلب که خریداران امروزی بازار کامپیوتر آگاه هستند و با دانش و آگاهی برای خرید اقدام می کنند، می گوید: در شرایط فعلی اکثر خریداران قبل از خرید کالا قیمت جهانی آن را از طریق سایت های مشخص بررسی کرده و با در نظر گرفتن نوسان نرخ دلار آزاد برای خرید اقدام می کنند که در این صورت هنگام خرید و اعلام قیمت از طرف فروشنده به خوبی متوجه می شوند که فروشنده کالا را گران می فروشد یا به قیمت.
به همین دلیل گران فروشی برخی از کسبه به هر دلیل که باشد از دید خریدار دور نمانده و موجب بی اعتمادی وی به بازار و در نهایت راکد شدن بازار می شود.فعالان بازار که اکثرا زیر بار افزایش غیر منطقی قیمت ها در هفته گذشته نمی روند می گویند، هر اقدام نسنجیده ای در زمینه عرضه کالا و یا قیمت گذاری روی کالاها نتایج ناخوشایندی بر بازار می گذارد و به همین دلیل کسبه خطر نکرده و با بالا کشیدن شعله قیمت ها بازار را به رکود نمی کشانند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :