آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 61678
تاریخ انتشار : 4 آبان 1393 10:53
تعداد بازدید : 1006

با سلب مسوولیت و واگذاری به نهادهای دیگر عنوان شد

ایرانسل: مقصر سیم کارت های بی هویت ما نیستیم

اگر کسی با مدارک و هویت تقلبی، اقدام به ثبت سیم کارت می کند یا سیم کارت های کارکرده را به اسم فعال و گران تر می فروشد جرم است اما نهادهای قانونی باید مداخله کنند و اپراتور مقصر نیست.
فناوران- صبح دیروز علیرضا قلمبر دزفولی در نشست خبری هشتمین سالگرد راه اندازی شبکه تلفن همراه ایرانسل به ارایه گزارشی پیرامون عملکرد هشت ساله این اپراتور پرداخت. وی در ابتدای این نشست با بیان اینکه در هشت سال گذشته 17میلیارد و 300 هزار تومان درآمدزایی برای دولت داشته ایم که از این میان 11 میلیارد و 200 هزار تومان به طور مستقیم پرداخت شده است گفت: به عبارت دیگر می توان گفت سالانه بیش از 2.2 میلیارد تومان پرداختی مستقیم ما به دولت بوده است.وی در ادامه با بیان افزایش 60 درصدی هزینه های نامبرینگ در یکسال گذشته گفت: در سال گذشته هزینه فرکانس نسبت به مدت مشابه سال قبل 400 برابر افزایش قیمت داشته است. در عین حال در بخش قیمت پهنای باند با کاهش 20 درصدی از سوی شرکت ارتباطات زیرساخت همراه بودیم.
 توجیهی برای سرمایه گذاری در وایمکس نداریم
دزفولی در ادامه گفت: 28 هزار کیلومتر از جاده های کشور تحت پوشش ایرانسل است که میزان تعهد در سال نهم قراردادی 9 هزار کیلومتر بوده است. همچنین پوشش جمعیتی این اپراتور به 84 درصد رسیده که میزان تعهد در سال نهم قراردادی 76 درصد است.
به گفته وی هم اکنون 54 شهر ایران تحت پوشش 3G قرار دارد و تا 6 ماه آینده تلاش داریم تا تعداد شهرهای تحت پوشش را به 3 برابر افزایش دهیم. هم اکنون 60 درصد از مشترکانی که در محدوده 3G ایرانسل قرار دارند از این نسل استفاده می کنند.
وی با بیان وضعیت وایمکس ایرانسل نیز توضیح داد: هم اکنون نیم میلیون مشترک وایمکس ایرانسل وجود دارد و در یک سال اخیر رشد 25 درصدی را در تعداد مشترکان وایمکس شاهد بودیم. این سرویس بوسیله هزار سایت در 36 شهر کشور ارایه می شود و با توجه به گذر به نسل های بالاتر توجیهی برای سرمایه گذاری در شبکه وایمکس برای گسترش شهرهای تحت پوشش و سایت ها
وجود ندارد.
 شکایت ترکسل ارتباطی با ایرانسل نداشت
در ادامه این نشست مدیرعامل ایرانسل پاسخگوی سوالات خبرنگاران بود. دزفولی در پاسخ به سوال فناوران پیرامون اینکه آیا در جریان شکایت ترکسل از ایران که مردود اعلام شد، ضرر و زیانی به شرکت ایرانسل هم تعلق خواهد گرفت، گفت: ترکسل شکایتی از ایرانسل نداشته و اپراتور دوم درگیر این ماجرا نبوده است. این موضوع بین ترکسل و دولت ایران بود که در نهایت رای صادره برعلیه ترک سل اعلام شد و بی اعتبار بودن شکایت آنها تایید شد. در این بخش اگر قرار باشد غرامتی پرداخت شود باید به دولت پرداخت شود.
 هدف رومینگ ملی ایجاد اپراتور مجازی نیست
مدیر عامل اپراتور دوم ارتباطی کشور در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر گلایه اپراتور سوم از همکاری نکردن این اپراتور در بخش رومینگ ملی گفت: زمانی که اجرای رومینگ ملی به عنوان پیش نیاز ورود به عرصه ارایه خدمات نسل سه مطرح شد، در جلساتی با حضور مدیران عامل اپراتورها و رییس سازمان تنظیم مقررات این موضوع بررسی شد اما در آن زمان اپراتور سوم اصرار داشت در تمام نقاط امکان دسترسی به رومینگ داشته باشد.وی ادامه داد: در آن دوره به طور موقت از ما خواسته شد کل شبکه را به سمت رایتل باز کنیم، اما آنچه هدف رومینگ ملی است ارایه خدمات پوشش برای تکمیل پوشش اپراتور هاست و قرار نیست در جایی که یک اپراتور پوشش دارد امکان استفاده از رومینگ فراهم شود، چرا که در این صورت اپراتورها تبدیل به یک اپراتور مجازی تلفن همراه خواهند شد. براین اساس اکنون هم رایتل در بخش هایی که پوشش ندارد امکان دسترسی به شبکه ایرانسل را دارد که این بخش ها حدود 50 درصد شبکه ایرانسل را شامل می شوند.
 متولی سیم کارت های بی نام نهادهای قانونی هستند
دزفولی همچنین درباره سیم کارت های بی نام و نشان موجود در بازار موضوع را به کل از حوزه عملکرد این اپراتور بیرون دانست و در پاسخی جدید مدعی شد: اگر کسی با مدارک و هویت تقلبی، اقدام به ثبت سیم کارت می کند یا سیم کارت های کارکرده را به اسم فعال و گران تر می فروشد جرم است اما نهادهای قانونی باید مداخله کنند و اپراتور مقصر نیست.وی باز هم مدعی شد: منطقا هیچ سیم کارت ثبت نشده ای وجود ندارد، اما همچنان که اگر کسی با اطلاعات غیرواقعی اقدام به گشایش حساب کند، جرم است، اگر کسی نیز با مدارک و هویت تقلبی، موفق به ثبت سیم کارت شود، جرم اتفاق افتاده که مقصر اپراتور نیست. نماینده اپراتور موظف است مدارک شناسایی را با کپی و هویت فرد مراجعه کننده تطبیق دهد و سیم کارت را واگذار کند. اگر رگولاتوری راه حل منطقی برای این پدیده دارد که می تواند دراختیار اپراتورها بگذارد استقبال می کنیم.دزفولی ادامه داد: ما نیز اخبار و اطلاعات فروش سیم کارت فعال در بازار را داریم، اما این جرم نیز مانند جرم های دیگر باید توسط نهادهای قانونی پیگیری شود. البته در این رابطه اقداماتی را با معاونت پیشگیری قوه قضائیه آغاز کرده ایم.مدیرعامل شرکت خدمات ارتباطی ایرانسل همچنین درباره سیم کارت های فعالی که به اسم سیم کارت توریست فروخته می شوند گفت: برنامه ارایه این سیم کارت ها را داریم، اما این این سیم کارت ها هنوز فعال نشده اند. در آینده این سیم کارت ها به نام شخصی فعال می شوند و برای فعال سازی آنها، کپی گذرنامه استفاده می شود.
 ورود به بورس حق شرکایمان است
مدیر عامل ایرانسل اما در خصوص الزام سازمان بازرسی به ورود این اپراتور به بورس نیز موضوع را در حیطه اختیار شرکای این شرکت و نه نهادهای دیگر دانست و در پاسخ به وضعیت واگذاری ایرانسل در بورس که طبق مصوبه تنظیم مقررات ارتباطات تا پایان پاییز موظف به ارایه نحوه و شرایط واگذاری در بورس است، گفت: مصوبه اواخر خرداد ابلاغ شد و ایرانسل 6 ماه فرصت دارد. هم اکنون دو ماه تا این زمان باقی مانده و تیمی در شرکت مشغول بررسی این موضوع هستند و آنچه که نهایی شود به عنوان پاسخ به مصوبه ارسال خواهد شد. پیش از این تأکید کرده ایم که واگذاری در بورس حق سهامداران و شرکا است و اکنون نیز انتخاب سیاست نحوه واگذاری، حق شرکا است.
دزفولی درباره بازگشت سیم کارت های اعتباری غیرفعال به شبکه ایرانسل گفت: سیم کارت هایی که سه ماه استفاده نشوند مجاز به بازپس گیری هستند، اما در ایرانسل معمولاً بیش از 9 ماه تا یک سال به سیم کارت مهلت استفاده داده می شود و پس از آن در هر دوره سلب امتیاز حدود 2 تا 3 میلیون شماره جمع آوری می شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :