آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 6159
تاریخ انتشار : 29 بهمن 1390 9:59
تعداد بازدید : 441

جاي خالي دانشگاه هاي ايران در اتحاديه جهاني مخابرات

وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات با بيان اينكه تقويت ارتباط دانشگاه و صنعت نيازمند رويكرد فراسازماني است از حمايت اين وزارتخانه از دانشگاه ها براي حضور در اتحاديه جهاني مخابرات خبر داد.

فناوران- تقي‌پور كه در افتتاحيه پانزدهمين‌ كنگره سراسري همكاري‌هاي دولت، دانشگاه‌ و صنعت در دانشگاه صنعتي اميركبير سخن مي‌گفت، گفت: در دنياي امروز هر لحظه شاهد افزايش دانش بشر و روند پرشتاب تبديل آن به فناوري و ورود آن به جامعه و چرخه اقتصاد جوامع هستيم كه رقابت‌هاي پيچيده وسختي در سطح فناوري در جريان است.
وي با بيان اينكه علم، فناوري، صنعت، بازار و توليد ثروت (سرمايه) از جمله عناصر چرخه (اكوسيستم) تبديل علم به ثروت است، تصريح كرد: سهم ايران در برخي از عناصر چرخه‌ تبديل علم به ثروت بيش از كشورهاي ديگر است، اما اين سوال مطرح مي‌شود كه چرا با اين همه فعاليت‌هاي صورت گرفته و قوانين مدون نوشته شده و سرمايه‌گذاري‌هاي مناسب، شاهد نتايج و خروجي‌هاي درخور آن نيستيم. به نظر مي‌رسد مشكل در انتخاب الگوي بومي در كشور براي اين چرخه است كه بايد به نواقص اين چرخه توجه كرده و با آسيب‌شناسي درست به دنبال مدل بومي باشيم.
رفع اختلال ايميل‌ها با اينترنت ملي
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به ویژگی‌های کاربردی شبکه ملی اطلاعات تاکید کرد که اختلالات ایمیل و سرعت اینترنت قطعا با وجود این شبکه به صورت اساسی و بنیادی رفع خواهد شد.
تقی‌پور در حاشیه این مراسم با اشاره به مراحل اجرایی «شبکه ملی اطلاعات» اظهار داشت: فاز دوم شبکه ملی اطلاعات تا پایان سال 92 راه‌اندازی می‌شود که در این فاز بیشتر بحث‌های بومی‌سازی نرم‌افزارها و ورود در مدیریت شبکه را با توجه به پروژه‌هایی تجربه خواهیم کرد که امروز نیز در دست اجراست.
وی ادامه داد: فاز نهایی شبکه ملی اطلاعات که تا پایان برنامه پنجم توسعه در کشور عملیاتی می‌شود توسعه ظرفیت‌ها و استفاده از نرم‌افزارهای کاملا بومی ‌در حوزه مدیریت شبکه ملی را به همراه خواهد داشت که این برنامه توسعه‌ای شامل موتورهای جست‌وجو، پست‌های الکترونیکی داخلی، سیستم عامل و سایر نرم‌افزارهای پایه می‌شود که امروز اکثر این پروژه‌ها در سطوح مختلف در دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی تعریف شده و در حال اجراست.
تقی‌پور در پاسخ به این سوال که آیا اختلالات ایمیل و سرعت اینترنت با راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات حل خواهد شد، تصریح کرد: بله قطعا؛ با توجه به اینکه در این پروژه انتخاب پروتکل‌های ارتباطی در اختیار مدیریت شبکه است، قطعا با بومی‌سازی این پروتکل‌ها، این مشکلات به صورت اساسی و بنیادی رفع خواهد شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :