آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 61577
تاریخ انتشار : 3 آبان 1393 10:45
تعداد بازدید : 781

با 542 میلیون دلار سرمایه گذاری در «مجیک‌لیپ»

معمای ورود گوگل به دنیای واقعیت مجازی

گوگل بعد از اینکه در خرید شرکت آکیولس، سازنده هدست های واقعیت افزوده شکست خورد، این بار قصد دارد که شرکت نوپای دیگری را با نام مجیک لیپ (Magic Leap) خریداری کند.


The Verge- مجیک لیپ شرکتی است که در حال توسعه یک هدست واقعیت مجازی است که اصطلاحا فناوری مورد استفاده در آن Cinematic Leap نام گرفته است. این شرکت در زمینه ساخت عینک های مبتنی بر واقعیت افزوده کار می کند. این عینک ها می توانند اشیای دیجیتالی را پیرامون کاربران به طوری بسازند که گویا در دنیای پیرامون آنها وجود خارجی دارند.
گوگل با سرمایه گذاری ۵۴۲ میلیون دلاری در این شرکت، ساندار پیچای، مدیر بخش کروم و آندرویید در کنار دان هریسون، قایم مقام بخش توسعه گوگل را راهی هیات مدیره مجیک لیپ کرده که با در نظر گرفتن انجام سرمایه گذاری توسط خود گوگل، می توان اهمیت پروژه در حال توسعه توسط این شرکت را بسیار بالا عنوان کرد.
پیچای در مورد این تحول بزرگ گوگل گفت: ما مشتاقانه در پی مشاهده پله بعدی رشد این شرکت هستیم و بی صبرانه می خواهیم آینده واقعیت مجازی را مشاهده کنیم.
براساس اطلاعات محدود وال استریت ژورنال، هدست واقعیت مجازی که مجیک لیپ در حال توسعه آن است ابزاری است که با استفاده از آن تصاویر روی چشم کاربر تابانده می شود. تصویر تابیده شده دارای بعد و عمق است، از این رو به نظر می رسد که کاربر یک شی مجازی را در دنیای واقعی مشاهده می کند.
توماس تول، مدیرعامل کمپانی Legendary Pictures در مورد فناوری که مجیک لیپ ساخته، گفت: تجربه استفاده از این فناوری بسیار جالب توجه و طبیعی است، به طوریکه برای مثال می توان یک اژدها را در اتاق در کنار خود دید و در این لحظه تنها واکنش، حیرت و اظهار شگفتی بی پایان است.
 گوگل تنها نیست
گوگل تنها شرکتی نیست که در مجیک لیپ سرمایه گذاری می کند. بلکه در کنار این غول جست وجو، نام شرکت های Legendary Pictures، کوالکام، Kleiner Perkins، اندرسن هورویتز و Obvious Ventures نیز به چشم می خورند. به طوری که پل جاکوب، مدیر عامل کوالکام نیز به تازگی وارد هیات مدیره این شرکت شده است.
می توان گفت که حضور شرکت های مختلف و سرمایه گذاری این آنها نشان از ظرفیت بالای فناوری در حال توسعه مجیک لیپ است. مدیرعامل شرکت مجیک لیپ که پیش تر نیز یک کمپانی تولید کننده روبات های مورد استفاده در حوزه پزشکی را تاسیس کرده و به فروش رسانده، هدف از فناوری Cinematic Reality را تبدیل این فناوری به یک فناوری مشترک قابل استفاده بین گیمرها، طراحان بازی، نویسنده ها، توسعه دهندگان اپلیکیشن ها، موسیقیدان ها، فیلمسازها و هنرمندان خوانده است. شاید تنوع فعالیت شرکت های سرمایه گذار نیز گویای پتانسیل بالای این فناوری باشد که می توان از آن در کاربردهای مختلف استفاده کرد.
 گوگل به دنبال چیست؟
با توجه به شباهت سخت افزار مورد استفاده در این فناوری با گوگل گلس، به نظر می رسد گوگل در صدد استفاده از آن در عینک های هوشمند خود است. هرچند وال استریت ژورنال چنین موضوعی را در حال حاضر ناممکن خوانده است. مجیک لیپ در مورد این پروژه و جزییات آن اطلاعاتی را منتشر نکرده است. اما با توجه به فعالیت مجیک لیپ در زمینه واقعیت مجازی و سرمایه گذاری گوگل در این خصوص، به نظر می رسد گوگل در حال آماده سازی خود برای رقابت با رقبا در این حوزه است. باید بزر گ ترین رقیب گوگل در این زمینه را فیس بوک عنوان کرد که با پرداخت مبلغی برابر ۲ میلیارد دلار آکیولس را از آن خود کرد.
 مجیک لیپ چه شرکتی است؟
مجیک لیپ شرکتی است که توسط رونی آبوویتز بنیانگذاری شده است. آبوویتز پیش تر با تاسیس یک شرکت که در زمینه تولید روبات های مورد نیاز در زمینه پزشکی فعالیت می کرد، خود را مطرح کرد. وی سال گذشته این کمپانی را به مبلغ 1/65میلیارد دلار به فروش رساند. براساس گزارش وال استریت ژورنال، آبوویتز مدرک مهندسی خود را در رشته مهندسی پزشکی از دانشگاه میامی دریافت کرده است. مجیک لیپ در سال ۲۰۱۱ و شهر فلوریدای آمریکا تاسیس شده است و هم اکنون ۱۰۰ نفر در این کمپانی مشغول به کار هستند.
واقعیت سینمایی یا Cinematic Reality نامی است که آبوویتز به فناوری در حال توسعه توسط شرکت خود اطلاق می کند و آن را متفاوت از مفاهیمی چون واقعیت مجازی و واقعیت افزوده عنوان می کند. وی واقعیت سینمایی را یک فناوری متعلق به ۳۰ تا ۴۰ سال آینده می داند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :