آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 6145
تاریخ انتشار : 29 بهمن 1390 9:29
تعداد بازدید : 906

با تولید آریاست در شرکت خدمات انفورماتیک

ایران به دانش تولید پایانه های VAST دست یافت

چندی پیش در جریان سیزدهمین دوره کنفرانس "کامسیس" که با حضور فعالان عرصه مخابرات ماهواره ای (VSAT) برگزار شد، سخنرانی "نوآوری،اختراع و پشتکار در ایران" را قادری، معاون شبکه، محرمیان، مدیر تحقیق و توسعه و جعفری نجفی، ریيس گروه مهندسی و توسعه شبکه فضایی شرکت خدمات انفورماتیک ارایه دادند. موضوع این سخنرانی اعلام غلبه ایران بر تحریم ها و دستیابی به فناوری VSAT و به تولید انبوه رساندن آن در کشور بود، به نحوی که موسسه بين المللي SatLabs كه زير نظر آژانس فضايي اروپا فعاليت مي كند، ضمن اعطاي گواهينامه به شركت خدمات انفورماتيك براي ساخت پايانه ماهواره اي آرياست، این شرکت داوزدهمين پايانه فعال در دنيا را به عنوان هفتمين شركت دارنده گواهينامه و پايانه آرياست، معرفي كرد.
به بهانه این دستاورد پای صحبت دست اندرکاران این پروژه نشستیم که گزارش این نشست را می خوانید.

محرمیان، مدیر تحقیق و توسعه شرکت خدمات انفورماتیک با معرفي شرکت و همچنین شرکت فرادیس البرز و  با اشاره به اقدامات مختلف صورت گرفته از جمله نحوه پیاده سازی اتوماسیون بانکی با ایجاد دیتا سنترهای موجود در مرکز ,انواع سيستم‌هاي شعب و اتصال این دو به هم، یاد آور شد که در حال حاضر بیش از هفت هزارو 500 پایانه VSAT در شبکه شرکت خدمات انفورماتیک فعال است که بزرگ‌ترین شبکه VSAT خاورمیانه نیز به شمار می‌رود. به گفته وی، نکته مهم ارایه خدمتی با  ضریب اطمینان 98/99 درصد به مشتریان VSAT است.
وی در خصوص روند استفاده از پایانه‌های VAST در دنيا، با بیان رشد 25 درصدی آن در سال‌های پس از 2005 گفت: این روند افزایشی در میزان رشد هم به 35 درصد می‌رسد.
 وی با بیان اینکه گرايش بانک‌ها به بهره‌برداری از VSAT است، گفت: از هر سه‌هاب منصوبه در منطقه، یک مورد برای سرویس دهی به بانک‌ها استفاده مي‌شود.
غلبه بر تحریم
در ادامه محرمیان متذکر شد: به محض خرید یکهزارو 700 پایانه  VAST  از شرکت هیوز آمريکا و در مرحله ورود کالا به کشور با تحریم مواجه شدیم و از آن پس به علت برخوردار نبودن از پشتیبانی و هزینه بالای استفاده از کشور ثالث، برای تامین نیازهاي پشتيباني،  تصمیم گرفتیم با مهندسی معکوس در چندین مرحله به فناوری این پایانه‌ها دست یابیم. اما چند سال پس از آنکه  ما توانسته بودیم در کشور به این موفقیت برسیم، در گزارش کامسیس سال 1999 اعلام شد که این پایانه‌ها توسط ایران خریداری شده ولي این شبکه در به دليل مشکلات ناشي از تحريم غیر عملیاتی است. در حالی که ما تا آن موقع یک هزار پایانه و‌هاب دوم را خودمان نصب کرده بودیم.
وی افزود: با خروج مهندسان خارجی، متخصصان داخلی ترمینال‌های جدید را نصب کردند و در این میان کار پیچیده و دشواری پیکربندی‌هاب بود که ما در بخش مهندسي و راهبري شبکه فضايي موفق به انجام آن شديم. به گفته وی، مهندسي معکوس در هفت لايه مختلف و طي يک فرآيند چهار ماهه صورت پذیرفت و با شناسایی جزییات موفق شدیم تستری برای بردها بسازیم که تشخیص خرابی IC  را برای ما تسهیل و منطقه خرابی را مشخص می‌کرد. به این ترتیب با ساخت تستر‌ها اين اعتماد به نفس در مجموعه تحقيقات و پشتيباني فني و مديريت شرکت خدمات انفورماتیک پدید آمد که مي توانيم VSAT هم بسازيم. پس مجوز آن اخذ شد و کار را شروع کردیم.
وی با بیان اینکه برای ساخت VSAT نیاز به مهندسی معکوس در لایه‌های بیشتری بود، گفت: به طور خاص باید پروتکل ارتباطی بین‌هاب و پايانه را مهندسی معکوس می‌کردیم. ناچار شدیم حدود 200 مگابایت دیتا را از این کانال ارتباطی دریافت و بیت به بیت آن را مهندسی معکوس کنیم؛ این دشوارترین مرحله کار بود. در ادامه این روند باید ASTC‌هایی مهندسی معکوس می‌شد  که هیچ اطلاعاتی از آنها در اختیار نداشتیم و خاص شرکت HNS بود؛ که این کار هم انجام شد ودر نهایت توانستیم شش هزار  VSAT را تولید کنیم و مورد بهره‌برداری قرار دهیم.
 در مرحله بعد VSAT آریاست را مطابق با استاندارد DVB/RCS طراحي کردیم که در حال حاضر مراحل توليد را پشت سرمي‌گذارد.

از بین رفتن مشکلات خطوط ارتباطی ماهواره‌ای‌ باند Ku
جعفری نجفی، ریيس گروه مهندسی و توسعه شبکه فضایی شرکت خدمات انفورماتیک نیز با معرفی شرکت کامسیس به عنوان متولی کنفرانس افزود: دهه 80 شرکت کامسیس با هدف بررسی بازار مخابرات ماهواره ای در دنیا شکل گرفت و به مرور توانست با گزارش‌های خود جایگاه ویژه‌ای را در میان فعالان این عرصه برای خود باز کند؛ تا جایی که همه ساله بزرگان این صنعت در این کنفرانس گرد هم می‌آیند تا علاوه بر بررسی رویدادهای این حوزه و اطلاع یافتن از اقدامات صورت گرفته در نقاط مختلف دنیا در خصوص موضوعات  خاص و برنامه‌های آتی به بحث و گفت‌وگو بنشینند.
وی افزود: همه ساله موضوعی به عنوان محور مباحث مطرح می شود که امسال این موضوع مربوط به ماهواره‌های باند Ka بود. با این فناوری جدید برخی از اشکالات وارد بر خطوط ارتباطی ماهواره‌ای‌ باند Ku از میان خواهد رفت. در واقع این فناوری محدودیت ظرفیت را تا حدود زیادی از میان برده  و با استفاده مجدد از باند فرکانس در مناطق مختلف جغرافيايي از تجمیع بار ترافیک ارتباطی در یک  منطقه وسيع کاسته و ظرفیت ترافيکي ماهواره را تا چندین برابر افزایش می دهد. در واقع پهنای باند مجموع هرماهواره باند Ka به اندازه کل پهنای باند ماهواره‌های Ku‌ای است که تا قبل از آن به فضا فرستاده شده است.  جعفری نجفی ادامه داد: به عنوان مثال یک ماهواره Ka می تواند تا 100 گیگابیت  در ثانيه ظرفیت داشته باشد که پایانه آریاست نیز قابلیت استفاده از این ماهواره‌ها را دارد.  در ادامه محرمیان در پاسخ به این سوال که چرا در ایران برخی استفاده از خطوط ماهواره ای را برای امور بانکی نامناسب می‌بینند، گفت: این باوری غلط است که باید بین خطوط ماهواره‌ای و زمینی یکی را برگزید. البته تاخیر ناشی از دریافت و ارسال در ماهواره حدود نيم ثانيه است، اما امنیت و تداوم ارتباط دهی در خطوط ماهواره‌ای بسیار بیشتر است، به عنوان مثال ضریب تداوم ارتباط در خطوط ماهواره‌ای شرکت خدمات انفورماتيک  98/99 درصد است، در حالی که این مورد در خطوط زمینی به 90 درصد می رسد. برخی هم قيمت خدمات را دلیل مخالفت خود اعلام می‌کنند در حالی که این نکته را مد نظر قرار نمی‌دهند، در کنار امکان استفاده از این خطوط ارتباطی، از خدماتی بهره‌مند می‌شوند که سایر شرکت‌ها نه تنها آن را ارایه نمی‌دهند، بلکه پشتیبانی مناسب هم نداشته است و این هزینه چندین برابری را برای بانک‌ها در پی دارد. محرمیان  با یادآوری اینکه در کشوری مثل آمریکا بیش از یک میلیون پايانه VSAT  فعال است، تاکید کرد: به اذعان حاضران در کنفرانس، بازار مخابرات ماهواره‌ای نه تنها در حال فروکش کردن نیست، بلکه از رشد قابل ملاحظه‌ای برخوردار است.
مدیر تحقیق و توسعه شرکت خدمات انفورماتیک در خصوص  اقدام‌های صورت گرفته برای اخذ گواهینامه موسسه بين‌المللي  SatLabs  گفت:
گروه SatLabs یک مجمع بین المللی غیر انتفاعی است که اعضای آن متعهد به استقرار و فراگیر ساختن استاندارد DVB-RCS هستند. این گروه از مجموع تولیدکنندگان پایانه‌ها و ارایه‌دهندگان سرویس ماهواره با تکنولوژی DVB-RCS  تشکیل شده و شرکت خدمات انفورماتیک هم از سال 2008 میلادی عضو این گروه بین المللی است. وی افزود: هدف اصلی گروه SatLabs  تضمین سازگاری میان پایانه‌ها و سیستم‌های DVB-RCS بر اساس راهکارهای اقتصادی و مقرون به صرفه برای کاهش هزینه آنها است. برای رسیدن به این هدف گروه SatLabs در سال 2005 برنامه صدور گواهینامه تایید صلاحیت مستقل به شرکت‌ها با تعریف بخش‌هایی مشترک در سیستم را تدوین کرد؛ به این ترتیب که اگر پاپانه‌ای بتواند آزمون‌های مذکور را با موفقیت پشت سر بگذراد، گواهی SatLabs دریافت خواهد کرد و آن پايانه تحت عنوان محصول تایید شده نزد SatLabs شناخته می‌شود. به عبارت دیگر، آن پایانه این قابلیت را دارد که با پایانه‌های سازنده‌های دیگر در یک شبکه کار کند. به گفته محرمیان، از جمله محصول‌های دریافت کننده تاییدیه SatLabs می‌توان به پایانه‌های ساخت SatNet، Newtec،  Gilat ،  ViaSat و NanoTronix اشاره کرد که همگی از بزرگ‌ترین شرکت‌های سازنده پایانه ماهواره‌ای در دنیا هستند.
وی گفت:از زمان ساخت نخستین نمونه مهندسی پایانه DVB-RCS در مدیریت تحقیق و توسعه به نام آریاست، مدیریت شرکت خدمات انفورماتیک اخذ این تاییدیه معتبر بین المللی را در دستور کار قرار داد. پس از انجام تست‌های اولیه با همکاری شرکت VeriSat در نروژ،  در تیر ماه امسال تست‌های مقدماتی توسط این شرکت در محل مدیریت تحقیق و توسعه انجام شد که پس از رفع ایرادات جزئی و نواقص پایانه، با حضور کارشناسان طراح و تست مدیریت تحقیق و توسعه، شرکت Verisat (که مجری تست‌های SatLabs شده است)، تست‌های نهایی روی پایانه آریاست با موفقیت انجام شد.  وی افزود: سر انجام موسسه بين‌المللي satlabs،ضمن اعطاي گواهينامه به شركت خدمات انفورماتيك براي ساخت پايانه ماهواره‌اي آرياست، شركت خدمات انفورماتیک را به عنوان هفتمين شركت دارنده گواهينامه و پايانه آرياست را داوزدهمين پايانه فعال در دنيا معرفي كرد.
اين گواهي‌نامه هم‌اكنون در سايت موسسه‌ SatLabs با آدرس satlabs.org/interoperability/list-of-qualified-products در قسمت پايانه‌هاي تاييد شده، قابل مشاهده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :