آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 6143
تاریخ انتشار : 29 بهمن 1390 9:22
تعداد بازدید : 2657

مخابرات:شاید مال ما باشد- رگولاتوری: پروانه را بخوانید

مناقشه بر سر پیش شماره 0933 بالا گرفت

در حالی که اپراتور ایرانی خارجی، ام تی ان –ایرانسل، اقدام به واگذاری سیم کارت های خود با پیش شماره 0933 کرده، مسوولان شرکت مخابرات ایران مدعی هستند، این شماره رزرو پروژه تالیا بوده و رگولاتوری نباید مجوز واگذاری این شماره را به اپراتور دوم می داد، ولی معاون سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی این اظهارات بیان شده از سوی مسوولان مخابرات را ناشی از بی اطلاعی آنها از پروانه فعالیت این شرکت می داند.

فناوران – لطف الله سبوحی با اشاره به بند یک پیوست مفاد پروانه فعالیت شرکت مخابرات ایران، گفت: مسوولان شرکت مخابرات ایران و رییس شورای رقابت، با توجه به چه اسنادی مدعی هستند که0933 متعلق به پرژه تالیاست؟
وی با بیان اینکه پروانه فعالیت شرکت مخابرات ایران توسط صابر فیضی امضا شده است، عنوان کرد: بهتر است که آقایان  پروانه فعالیت این شرکت را مجددا بررسی و مطالعه کنند.سبوحی گفت: درصورتی که مسوولان مخابراتی مدعی هستند این فضای نامبرینگ متعلق به تالیا است، آیا تاکنون حق و حقوق لازم در خصوص نگهداری این پیش‌شماره را پرداخت کرده‌اند یا خیر؟
معاون بررسي‌هاي فني و صدور پروانه سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويي  گفت: ما كد 0933 و 0930 را به ايرانسل واگذار كرديم و اين موضوع در پروانه شركت مخابرات قيد شده است، به اين صورت كه در بند یک پيوست سه اين پروانه اشاره شده كه صرفا كد 0932 مربوط به تالياست و تاليا نيز به عنوان پيمانكار مخابرات مشغول
 به فعاليت است. سبوحي افزود: مسایلي كه احيانا قبل از صدور پروانه مطرح شده بود، ملاك عمل نيست و ما قبول نداريم و بايد بر اساس مواردي كه در پروانه وجود دارد عمل شود.
وي عنوان كرد: ايرانسل نيز با هماهنگي سازمان تنظيم مقررات ارتباطات از اين ظرفيت شماره‌گذاري استفاده مي‌كند.
سبوحي گفت: تاليا مي‌تواند 10 ميليون شماره را پشتيباني كند كه فكر مي‌كنم در حال حاضر زير يك ميليون مشترك دارد.معاون سازمان تنظيم مقررات درباره نظارت بر روند فعاليت تاليا افزود: البته ما در چارچوب پروانه شركت مخابرات ايران برروي فعاليت تاليا نيز نظارت مي‌كنيم و موارد در پروانه قيد  شده است.
در صورت رزرو بودن كد 0933 توسط تالیا،  ايرانسل باید خطوط واگذار شده را تخلیه کند
مديركل روابط عمومي شركت مخابرات ايران نیز در گفت و گو با ایسنا  در این خصوص گفت : با توجه به اينكه كد 0932 در اختيار تالياست، به احتمال زياد كد 0933 را هم رزرو كرده‌ است كه به دنبال مستندات مربوطه در اين زمينه هستيم.
 داوود زارعيان افزود: اگر بعد از بررسي‌ها مشخص شود كه كد 0933 در رزرو و اختيار تالياست، بايد اين‌ كد توسط ايرانسل تخليه شود.
وي افزود: بعد از اين مرحله اين موضوع را به رگولاتوري اعلام مي‌كنيم و پس از آن، اگر كساني به ثبت‌نام در اين كد اقدام كرده باشند، بايد كارهاي تخليه اين‌كد انجام شود.
مديركل روابط عمومي شركت مخابرات ايران بیان كرد: سوابق اين موضوع را بررسي مي‌كنيم و بعد از به نتيجه رسيدن و جمع‌آوري مستندات، اقدامات مورد نياز را انجام خواهيم داد.
اظهارات زارعيان در حالي است كه مدير روابط عمومي ايرانسل در اين باره گفته بود: سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويي كشور به ‌عنوان متولي نامبرينگ و سياست‌گذاري اين حوزه، نامبرينگ‌ حوزه ارتباطات کشور را مديريت و سياست‌گذاري مي‌كند و كد 0933 و اصولا نامبرينگ تمامی اپراتورهاي کشور هم با سياست‌گذاري سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويي و پرداخت هزينه‌هاي مربوطه از سوي اپراتور اختصاص مي‌يابد و اپراتور نقشي در انتخاب
 شماره ندارد.به گفته آرش كريم‌بيگي بديهي است ايرانسل در چارچوب پروانه صادره، خود را به رعايت و اجراي تمامی مصوبات سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويي و كميسيون تنظيم مقررات ارتباطات ملزم مي‌داند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :