آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 6101
تاریخ انتشار : 26 بهمن 1390 9:54
تعداد بازدید : 497

صعود جایگاه ایران در حوزه فناوری نوین

رییس جمهور با اشاره به ارتقاي رتبه علمي كشور در حوزه فناوري نانو از 37 به 12 در جهان، تاكید كرد طی چهار سال آینده ايران در بخش های مختلف علمی جزو پنج یا شش كشور برتر دنیا خواهد شد.

فناوران – محمود احمدی نژاد، بابیان اینكه ایران، امروز در علوم پیشرفته دارای جایگاه مهمی‌است، در بخشي از سخنان خود به تشریح پیشرفت‌های كشور در بخش‌های مختلف علمی، فناوری و پزشكی پرداخت و افزایش تعداد مقالات علمی ‌ایران در مجامع جهانی و همچنین در حوزه‌های فناوري نانو و زيستي را مورد اشاره قرار داد.
 ریيس جمهور خاطرنشان كرد: رتبه جمهوری اسلامی‌ایران در بخش فناوري زيستي درگذشته 33 بود كه امروز به رتبه 14 دنیا ارتقا یافته است.
رییس جمهور گفت كه در حال حاضر نه تنها بسیاری از داروهای نوتركیب مورد نیاز كشور از سوی متخصصان ایرانی ساخته می‌شود، بلكه بخشی از آن نیز به كشورهای دیگر صادر می‌شود. از سوی دیگر، دبیر ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی‌و فناوری ریاست جمهوری نیز گفت: براساس چشم انداز 10 ساله و سند راهبردی نانو، ایران تا پایان سال 2015 میلادی یکی از 15 کشور برتر جهان در حوزه فناوری نانو خواهد بود. سعید سرکار با بیان اینکه فناوری نانو یکی از فناوری‌های نوظهور دهه 90 میلادی است که در پایان این دهه و آغاز سال 2000 میلادی آمریکا، ژاپن و برخی از کشورهای اروپایی سرمایه گذاری در این حوزه را توسط مکانیزم‌های دولتی آغاز کردند، افزود: بر این اساس در ایران، دفتر امور فناوری‌های ریاست جمهوری که یکی از ماموریت‌هایش را رصد فناوری در دنیا می‌داند، برای نخستین بار این مقوله را بررسی و پیشنهاد کرد کشور در این حوزه برنامه‌ریزی داشته باشد و به این علم بپردازد.
وی با اشاره به اینکه ستاد توسعه فناوری نانو متشکل از شش وزارتخانه و پنج متخصص در حوزه سیاست‌گذاری و مدیریت تکنولوژی است، ادامه داد: ستاد توسعه فناوری نانو نخستین و قدیمی‌ترین ستاد در حوزه توسعه فناوری است. دبیر ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی‌و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به اینکه پس از تشکیل این ستاد برنامه راهبردی 10 ساله نیز تدوین شد، اظهار کرد: این برنامه به سه قسمت سه ساله اول، دوم و چهارساله نهایی تقسیم می‌شود. سرکار خاطرنشان کرد: در بخش صنعت، فناوری نانو در دو مرحله مورد توجه است؛ مرحله رسوخ این فناوری در صنایع ملی برای ارتقای کیفیت محصولات و افزایش رقابت‌پذیری صنایع در منطقه و بازارهای جهانی است و مرحله دوم هم این است که محصولاتی مبتنی بر فناوری نانو در آینده وارد بازار شوند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :