آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 6100
تاریخ انتشار : 26 بهمن 1390 9:51
تعداد بازدید : 595

رقابت گوگل و اپل بر سر محبوب ترین شرکت آمریکایی

چندی است آمریکا به دلیل انتقادات بین المللی از وضعیت وخیم فاکسکان، کارخانه ای که محصولات اپل را می سازد سرخورده است. در حالی که سهام این شرکت روز به روز افزایش می یابد، اما تحقیقات نشان می دهد که شهرت این شرکت به دلیل انتقادات شدید از سوی جوامع بین المللی خدشه دار شده است و بر سر به دست آوردن جایگاه محبوب ترین شرکت های آمریکایی با گوگل رقابت می کند. نشریه Harrsi Interactive روز 13 فوریه در گزارش سالیانه خود با نام RQ، نتایج نظرسنجی از 17 هزار و 555 آمریکایی را درباره 60 شرکت مهم آمریکا منتشر کرد.

شرکت‌های منتخب در این نظرسنجی بر اساس شش شاخص با هم مقایسه شده‌اند که عبارتند از: مسوولیت اجتماعی، جلب توجه مشتریان، محصولات و خدمات، محیط کاری، وضعیت مالی و چشم‌انداز و پیشگام بودن. براساس این شاخص‌ها، اپل در حوزه محصولات و خدمات و همچنین چشم‌انداز و پیشگام بودن، وضعیت اقتصادی و محیط کاری با گوگل برای در صدر نشستن رقابت تنگاتنگی دارند.
در زمینه مسوولیت اجتماعی، اپل در رتبه دوم و بعد از Whole Foods Market قرار گرفته است. این شرکت همچنین در زمینه جلب توجه مشتری بعد از آمازون، Kraf Foods و UPS در رده چهارم قرار دارد. ولی با این حال نتایج  تحقیقات RQ نشان می‌دهد که اپل در 13 سال تاریخ تحقیقات شرکت هریس اینتراکتیو رکورد زده و امسال امتیاز 62/85 را کسب کرده است. این در حالی است که امتیاز گوگل که سال گذشته بالاترین امتیاز را در این نظرسنجی داشت، 84/82 بود. آمازون نیز از رده هشتم در سال گذشته، به رده چهارم صعود کرده است و به نظر می‌رسد که محبوب‌ترین شرکت‌ها در آمریکا، شرکت‌های فناوری هستند.  
سرمایه بازار اپل هم‌اکنون به 468 میلیارد دلار رسیده و بیش از 200 میلیارد دلار بیشتر از سرمایه بازار مایکروسافت و 400 میلیارد دلار بیشتر از شرکت Exxon است. مایکروسافت در این فهرست با امتیاز 87/79 در رده نهم و Exxon با کسب امتیار 60 در رده 51 قرار
 گرفته است.

نمی‌خواهیم با خرید محصولات اپل هزینه رنج کارگران را بپردازیم

عده‌ای از علاقه‌مندان اپل در حال تدارک تجمع اعتراضی در مقابل یکی از فروشگاه‌های این شرکت هستند. این عده به وضعیت بد کارگران در کارخانه‌های ساخت محصولات این شرکت اعتراض دارند. دو گروه Change.org و SomeOfUs که از برگزارکنندگان عمده این تجمع هستند، برنامه‌ریزی کرده‌اند که این تظاهرات در مقابل فروشگاه اپل انجام شود که به تازگی در مرکز شهر نیویورک راه‌اندازی شده است. این افراد در صددند به بیان نظرات خود از شرایط بد کار در کارخانه‌هایی مانند اپل بپردازند. قرار است این گروه طوماری را که به امضای 250 هزار نفر رسیده است، در هنگام تجمع به نمایندگان اپل تحویل دهند. این طومار از کارخانه‌هایی مانند اپل می‌خواهد که هم‌زمان با ایجاد محصول خود، محل کار بهتری را برای کارکنان کارخانه‌های‌شان مهیا کنند. در بخشی از این طومار آمده است: «در اینجا نکته مهمی وجود دارد: شما اپل هستید. شما قرار است متفاوت فکر کنید. ما می‌خواهیم به علاقه‌مان برای استفاده از محصولات شما ادامه دهیم، چرا که آنها در حال تغییر جهان هستند و در حال حاضر زندگی ما را تغییر داده‌اند. اما ما هم می‌خواهیم بدانیم که وقتی از شما محصولاتی را خریداری می‌کنیم، آیا آن را در قبال هزینه‌های درد و رنج وحشتناک یک انسان در اختیار داریم؟!»


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :