آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 6095
تاریخ انتشار : 26 بهمن 1390 9:44
تعداد بازدید : 472

رییس بانک مرکزی:

ذخایر طلای ایران 3 برابر شد

رییس کل بانک مرکزی گفت: از سه سال پیش برای تامین ذخایر طلای کشور وارد عمل شده ایم و چند صد تن طلا در خزانه بانک مرکزی قرار داده ایم. در عین حال، با افزایش نرخ طلای جهانی به 1716 دلار ذخایر طلای کشور سه برابر افزایش یافته است.

بینا- محمودبهمنی  در همایش «سیاست‌های پولی و چالش‌های بانکداری و تولید» افزود: بانک مرکزی با تغییر ترکیب سبد ارزی کشور 5/6 میلیارد دلار سود برد اما بانک مرکزی نمی تواند نیازهای مازاد بازار ارز و طلا و همچنین ارز قاچاق را تامین کند. وی از جمع‌آوری بخشی از نقدینگی خبر داد و گفت: با فروش اوراق مشارکت نفت توانستیم در ظرف سه ساعت هفت هزار میلیارد تومان نقدینگی سرگردان را جمع‌آوری کنیم. نقدینگی در پایان دی‌ماه امسال رشد 11 درصدی را داشته است که ناشی از تزریق ارز و سکه و طلا به بازار بوده است.
رییس کل بانک مرکزی بر حفظ ذخایرطلای  کشور تاکید کرد و گفت: شاید طلا در خانه‌های مردم باشد و از کشور خارج نشده باشد اما باید این وضعیت تنظیم شود. در طی مدت کوتاهی در شرایط گذشته هشت میلیون قطعه سکه فروختیم. در این حال، فروش 60 تن طلا در مقابل 500 تن ذخایر بانک مرکزی رقم خاصی نیست و حتی 20 درصد آن را نیز شامل نمی‌شود.
وی گفت: توقف فروش سکه در مدت زمان تحویل چهار ماهه به معنای کاهش طلا نیست، این در حالی است که با اعلام نرخ‌‌های جدید سود روند بر عکس شده است.  رییس کل بانک مرکزی گفت: افزایش نرخ ارز تولیدات داخلی را تقویت و صادرات را بهبود می‌بخشد. در عین حال، 85 درصد واردات شامل کالاهای سرمایه‌ای و مواد اولیه است که افزایش نرخ ارز بر روی قیمت تولید با این روند تاثیرگذار است. وی با بیان اینکه افزایش نرخ ارز یک شمشیر دو لبه است، افزود: از یک طرف زمینه افزایش هزینه را به دنبال دارد و از طرف دیگری زمینه رقابت پذیری تولید داخل را بهبود می‌بخشد.
احتمال واگذاری سکه به ‌جای عیدی کارمندان
رییس کل بانک مرکزی همچنین از احتمال واگذاری سکه به جای عیدی به کارمندان خبر داد و گفت: اگر این تصمیم قطعی شود تا مبلغ 300 هزار تومان عیدی کارمندان به صورت سکه و مابقی به صورت پول نقد به آنها پرداخت خواهد شد.
وی در پاسخ به این سوال که مبلغ عیدی کارمندان 350 هزار تومان است، بانک مرکزی چه نوع سکه ای را به عنوان عیدی به کارمندان واگذار خواهد کرد، گفت: اگر دولت بخواهد چنین برنامه‌ای را اجرایی کند بر روی مبلغ 300 هزار تومان به عنوان واگذاری سکه تصمیم‌گیری خواهد کرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :