آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 6083
تاریخ انتشار : 26 بهمن 1390 9:23
تعداد بازدید : 1376

مسوول کارگروه سلامت الکترونیکی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای:

دور دوم ارزیابی نرم افزارهای اطلاعات مدیریت بیمارستانی آغاز شد

مسوول کارگروه سلامت الکترونیکی نصر تهران گفت: دفتر آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت به زودی دور دوم ارزیابی نرم افزارهای HIS (سامانه ی نرم افزاری مدیریت اطلاعات بیمارستان) را آغاز خواهد کرد.

روابط عمومی سازمان- ناصر شاکر حسینی گفت: در دور اول این ارزیابی که با هدف شناسایی، ساماندهی و اعتبار بخشی به محصولات HIS در سال 1389 انجام گرفت، بیش از بیست نرم‌افزار HIS از شرکت‌های نرم‌افزاری سراسر کشور، مورد ارزیابی قرارگرفته، موفق به دریافت گواهینامه شدند.
شاکر حسینی گفت: پس از اجرای این برنامه، بخشنامه‌ای با امضای رییس دفتر آمار و فناوری و معاونت درمان وزرات بهداشت، درمان و آموزش پزشکی صادرشد که به موجب آن، بیمارستان‌های دانشگاهی سراسر کشور موظف به تامین HIS مورد نیاز از میان محصولات دارای "گواهینامه ارزیابی" شدند. بخشنامه‌ای که علاوه بر اعتبار اداری‌اش هنوز توسط برخی از دانشگاه‌های علوم پزشکی معتبر کشور نادیده گرفته می‌شود.
وی اضافه کرد: دفتر آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی خواهان مشارکت سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور (کارگروه سلامت الکترونیک و نرم‌افزارهای پزشکی) دراجرای دور دوم ارزیابی نرم‌افزارهای HIS شده است و به موجب توافق بین دو طرف، در تمام جلسات نمایش و معرفی نرم‌افزار توسط شرکت‌های ارایه کننده HIS، نماینده "سازمان" نیز حضور خواهد داشت.  مسوول کارگروه سلامت الکترونیکی نصر تهران نمایندگان حوزه گفت: معاونت درمان وزارت و شورای‌عالی انفورماتیک کشور نیز در جلسات معرفی و نمایش نرم‌افزار به کارشناسان دفتر آمار و فناوری اطلاعات وزرات بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مساعدت خواهند کرد.  شاکر حسینی افزود: مبنای ارزیابی نرم‌افزارهای HIS، سند "شاخص‌های ارزیابی سیستم‌های اطلاعات بیمارستانی – نسخه ی 4،3" است که در آذرماه 1390 از سوی "دفتر" منتشر و در اختیار صاحب‌نظران قرار گرفت. وی اضافه کرد: در جلسه مورخ 23 بهمن ماه 90 در دفتر آمار و فناوری اطلاعات وزرات بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، آخرین قرارهای مرتبط با دور دوم ارزیابی نرم‌افزارهای HIS بررسی و نهایی. وی در مورد شرایط شرکت‌های درخواست کننده ارزیابی محصول گفت: این شرکت‌ها باید عضو سازمان نظام صنفی رایانه‌ای باشند وگواهی احراز صلاحیت و ثبت محصول شورای‌عالی انفورماتیک کشور را داشته باشند.وی افزود: معیار ارزیابی محصولات در این دوره نیز "برنامه‌ها و امکانات کاربردی" مندرج در سند "شاخص‌های ارزیابی سیستم‌های اطلاعات بیمارستانی – نسخه ی 4،3" است و آگاهانه از ارزیابی جنبه‌های "فناوری" محصولات اجتناب می‌شود. شاکر حسینی اضافه کرد: ارزیابی محصولات دارای گواهی ارزیابی دور اول از نقاط ضعف محصول قبلی شروع خواهد شد. به این ترتیب شرکت‌ها برای معرفی و دفاع از امکانات، برنامه‌ها و شاخص‌های محصول شان فرصت کافی خواهند داشت. وی با بیان اینکه اعتبار گواهینامه صادره دو سال خواهد بود، گفت: برای محصولات جدیدی "گواهی موقت" صادر خواهد شد که بین این دوره ارزیابی و دوره بعد، به بازار ارایه می‌شوند. مبنای ارزیابی این محصولات، کماکان سند "شاخص‌های ارزیابی سیستم‌های اطلاعات بیمارستانی – نسخه 4،3" و مدت اعتبار گواهینامه‌های صادره، تا پایان اعتبار گواهینامه‌های دور دوم خواهد بود.  وی ادامه داد: نتیجه ارزیابی هر محصول قبل از صدور گواهینامه و انتشار عمومی، به اطلاع شرکت ذی‌نفع خواهد رسید و یک دوره ده روزه برای اعتراض احتمالی و رسیدگی به آن پیش‌بینی می‌شود.
وی گفت: انتشار نتیجه ارزیابی فاقد هر گونه رجحان ارزشی (Benchmarking) و به صورت لیست الفبایی خواهد بود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :