آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 6079
تاریخ انتشار : 26 بهمن 1390 9:17
تعداد بازدید : 375

حذف قبوض كاغذي ؛آري يا نه؟

طرح پيشنهادي براي حذف قبوض آب، برق، گاز و تلفن و ايجاد سامانه بدون قبض كاغذي در يكي از جلسات شوراي اداري استان تهران ارایه و مقرر شده بود که دستگاه ها اقدامات لازم را براي اجراي اين طرح انجام دهند، اما اين سوال وجود دارد آيا حذف كامل قبوض كاغذي امكان پذير است.

براساس نتايج بررسي‌هاي كارشناسي كه درباره هزينه‌هاي صدور قبض كاغذي از ابتداي چاپ تا زمان پرداخت صورت گرفته است، قيمت تمام شده هر قبض 750 تومان براي دولت هزينه دارد، بنابراين و با توجه به اين موضوع طبيعي است كه با الكترونيكي شدن قبوض و حذف قبوض كاغذي از بسياري هزينه‌هاي مالي، زماني و هزينه‌هاي مربوط به توزيع قبوض و مواردي ديگر جلوگيري شده و امور مربوطه در اين زمينه تسهيل يافته است و صرفه‌جويي‌هاي زياد و چشم‌گيري را شاهد خواهيم بود.
چندي پيش معاون توسعه مديريت و منابع انساني استانداري تهران خبر داد كه به زودي تمامي قبض‌هاي كاغذي آب، برق، گاز و تلفن به صورت الكترونيكي مي‌شوند.
نصرالله ابراهيمي درباره حذف قبوض كاغذي گفته بود: اگر قبض آب، برق، گاز و تلفن را كه ماهي يكبار صادر مي‌شود جمع كنيم، در طول يكسال 24 قبض براي هر خانوار صادر مي‌شود و چنانچه اين عدد را در 750 تومان و هم‌چنين سه ميليون و 850 هزار خانوار تهراني ضرب كنيم، ساليانه حدود 70 ميليارد تومان صرفه‌جويي مي‌شود.
اما نكته مورد بحث اين گزارش به قبوض تلفن مربوط است؛ چندي پيش كليه عمليات صدور تا پرداخت قبوض تلفن ثابت و همراه در دو استان گيلان و كرمان به‌صورت پايلوت از طريق سيستم‌هاي الكترونيكي انجام شد.
هزينه صدور و توزيع قبوض تلفن حداقل 200 تومان است كه اگر از طريق الكترونيكي پرداخت نشود، بين 150 تا 500 تومان ديگر نيز براي مخابرات هزينه دارد.
در حال حاضر براي صورتحساب‌هاي زير سه هزار تومان تلفن ثابت و همراه قبضي صادر نمي‌شود؛ اين اقدام به علت صدور قبض کمتر، صرفه‌جويي‌هايي را براي مخابرات در پي داشت و از سوي ديگر به علت کاهش دفعات مراجعه براي پرداخت به نفع مشترکان است.
اما درباره قبوض الكترونيكي دو ديدگاه در اين زمينه وجود دارد، برخي معتقدند كه روال صدور قبض بايد كاملا الكترونيكي شود اما در اين زمينه هنوز مخابرات به جمع‌بندي نرسيده‌ است.
اگر بنا باشد براي 4 يا 5 ميليون مشترک قبض صادر نشود حتي اگر ملبغ هر قبض 3 يا 4 هزار تومان در ماه باشد، ممکن است وصولي‌ها بالا برود.
به هر حال مخابرات به فکر ساماندهي اين طرح است و البته بنا دارد که اگر قبض صادر نشد به صورت پيامکي براي مشترکان مبلغ صورتحساب را ارسال کند تا در صورت تمايل از طريق الکترونيکي پرداخت کنند، زيرا پرداخت از طريق الکترونيکي
 هزينه خاصي ندارد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :