آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 6067
تاریخ انتشار : 26 بهمن 1390 8:51
تعداد بازدید : 665

رییس سازمان پدافند غیر عامل كشور:

سند دفاع سایبری كشور تدوین می شود

رییس سازمان پدافند غیر عامل كشور از تدوین سند دفاع سایبری خبرداد و گفت: در حال حاضر اولویت كشور، تدوین سند دفاع سایبری در حوزه غیر نظامی است كه این سند در حال تدوین است و در سال آینده ارایه می شود.

فناوران- غلامرضا جلالی در نشست خبری نخستین همایش ملی "دفاع سایبری" كه در جهاد دانشگاهی برگزار شد، افزود: درحال حاضر 38 كشور جهان ساختار دفاع سایبری را تشكیل داده‌اند و 140 كشور در حال مطالعه ساز و كار دفاع سایبری هستند. امنیت در فضای سایبری در جهان از اهمیت زیادی برخوردار است و به لحاظ امنیت و تهدید سایبری در جهان در سال 2002 تا 2012 بسیار افزایش یافته و رشد جدی و چشمگیری را به همراه داشته است.
وی ادامه داد: تاكنون مباحث سایبر به صورت سرگرمی و بازی بوده است و در حال حاضر خطرات و ناامنی با توسعه فناوری به جنگ و تهدید كشیده شده است. جلالی با اشاره به سه موضوع دین،امنیت و جنگ خاطر نشان كرد: در دنیا درباره این سه موضوع فكر می‌كنند امروزه ویروس رایانه‌ای یك سلاح سایبری محسوب می‌شود و باید اهمیت و توجه ویژه‌ای به حوزه دفاع سایبری داشت. رییس سازمان پدافند غیر عامل كشور خاطر نشان كرد: استراتژی رییس جمهور آمریكا در پنجم ژانویه جهت‌گیری آینده را مشخص كرد كه نشان‌دهنده كوچك كردن ارتش نظامی و توسعه فضای سایبری است و كشور ما هم باید به این موضوع بپردازد و تهدیدها و آسیب‌پذیری‌های خود را بشناسد.
وی اضافه كرد: امسال قرارگاه دفاع سایبری كشور مسوولیت دفاع سایبری را بر عهده گرفته واین قرارگاه چتر دفاعی و حفاظتی را در برابر تهدیدات سایبری شكل داده است. جلالی افزود: ما شاهد حملاتی در حوزه‌های مختلف هستیم و باید كشور ساز و كار دفاعی خود را قوی‌تر نماید و یكی از ویژگی‌های این دفاع تدوین سند دفاع سایبری كشور است.
وی گفت: سند دفاع سایبری كشور در سه ماه اول سال 91 تدوین و جمع‌بندی خواهد شد. این سند در مركز دفاع سایبری تهیه، تنظیم و پیش‌نویسی خواهد شد و در نهایت با مشورت حدود 100 نفر از استادان و مسوولان، نهایی خواهد شد. جلالی خاطرنشان كرد: با تدوین سند دفاع سایبری دستگاه‌های مختلف وظایف خود را در برابر تهدیدات سایبری بشناسند. رییس سازمان پدافند غیر عامل كشور ادامه داد:در برنامه پنج‌ساله پنجم بر استفاده از فناوری اطلاعات تاكید شده است كه از یكی از ویژگی‌های دفاع سایبری نسبت به دیگر دفاع‌ها، برداشت اولیه از ارتش سایبری در زمینه آفند است.
به گفته وی ارتش سایبری چهار حوزه كلان دارد و بخشی از آن در حوزه محتوا و فرهنگ و در بستر وب اتفاق می‌افتد. همچنین در این زمینه شاهد رشد شبكه‌های اجتماعی و اطلاع‌رسانی هستیم كه باید در این حوزه سازوكارهای لازم را دنبال كنیم.
جلالی با اشاره به برخی طرح‌های غرب برای گسترش اینترنت تاكید كرد: دشمنان با دیدگاه‌هایی مثل اینترنت چمدانی یا خارج كردن اینترنت از اختیار دولت‌ها به دنبال تسلط بر افكار عمومی دنیا هستند كه ممكن است در قالب براندازی، انقلاب مخملی و سایبری شكل گیرد. پس باید در این حوزه بررسی‌های لازم انجام شود كه در این راستا در شورای عالی انقلاب فرهنگی، توسعه شبكه سایبری مدنظر قرار گرفته است.
وی به گفته مقام معظم رهبری درباره بحث صنعت حوزه سایبر اشاره كرد و گفت: روش بومی‌سازی دفاع سایبری را در حوزه سخت‌ افزار و نرم‌افزار باید مورد توجه قرار دهیم كه این امر نیازمند جهادی عظیم است و باید در این راستا صنعت دفاع شكل گیرد و حوزه دفاع كشور را بومی‌سازی كنیم. جلالی افزود: دانش سایبری در جهان جوان است و باید دانش سایبری را در حوزه دفاع جوانتر در نظر بگیریم و كشورها سعی كنند تا رهبران و مسوولان را به این باور برسانند كه تهدیدات جدید در حال پوست انداختن است. وی با اشاره به اینكه "آمریكا استراتژی حمله دارد و استراتژی ما دفاع است"، گفت: باید در این راستا در حوزه سایبری به دنبال تولید دانش بومی باشیم. اكثر كشورها با اعلام استراتژی جدید اعلام كرده‌اند كه هرگونه حمله در حوزه زیرساخت حیاتی آنها در سایبر، مساوی حمله نظامی به آنهاست. وی در ادامه گفت:‌ در این همایش ملی دفاع سایبری به بخش‌هایی از این سند پرداخته خواهد شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :