آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 60419
تاریخ انتشار : 8 مهر 1393 11:9
تعداد بازدید : 955

با مخالفت وزارت صنعت، اصناف و بازاریان

دریافت کارمزد از تراکنش کارت خوان ها متوقف شد

با مخالفت وزارت صنعت، معدن و تجارت، هیات دولت دریافت کارمزد از کارت خوان های فروشگاهی را تا اطلاع ثانوی متوقف و تصمیم گیری در مورد این موضوع را به شورای پول و اعتبار واگذار کرد.

فناوران- در پی فشار های کسبه و بازاریان برای توقف طرح دریافت کارمزد از کارت خوان های فروشگاهی و همچنین مخالفن وزارت صنعت، معدن و تجارت با دریافت این کارمزد، هیات دولت در جلسه یکشنبه شب خود، این طرح راه متوقف کرد.همچنین هیات دولت تصمیم گیری در مورد دریافت کامرزد از کارت خوان ها را از بانک مرکزی گرفت. هیات دولت از بانک مرکزی خواست تا ضمن بررسی جوانب موضوع، پیشنهاد لازم درباره چگونگی و میزان اخذ کارمزد (از تراکنش کارت خوان ها) را به شورای پول و اعتبار منعکس و پس از تصویب آن در شورای مذکور، اقدام کند. کارمزد تراکنش های کارت خوان ها هم اکنون توسط بانک ها پرداخت می شود و قرار بود از آبان ماه نیمی از این مبلغ (بین 100 تا 150 تومان) توسط اصناف به عنوان صاحبان کارت خوان ها پرداخت شود. همین تصمیم نیز سبب شده بود اصنفا ضمن اعتراض به این طرح، استفاده از کارت خوان ها را متوقف کنند.

 دلیل مخالفت وزارت صنعت
معاون وزرات صنعت، معدن و تجارت علت مخالفت این وزارتخانه با دریافت کارمز از کارت خوان ها را، توسعه تجارت الکترونیکی دانست.علی اصغر توفیق معاون آموزش، پژوهش و فناوری اطلاعات وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: این وزارتخانه مخالف دریافت کارمزد تراکنش از طریق دستگاه های کارت خوان است، چرا که این اقدام برخلاف توسعه تجارت الکترونیکی است و سبب روی آوردن دوباره مردم به اسکناس می شود.وی در نشست مدیران فناوری اطلاعات واحدهای صنعتی استان تهران از کارشناسان و مدیران IT به عنوان دارایی های نامشهود سازمان ها یاد کرد و افزود: باید روی نیروی انسانی سرمایه گذاری کنیم و به عنوان سرمایه و نه هزینه ببینیم.
وی با تاکید بر توسعه تجارت الکترونیکی گفت: مرکز توسعه تجارت الکترونیکی تا آخر سال پنجره واحد تجارت الکترونیکی را راه اندازی می کند.معاون وزیر صنعت،معدن وتجارت گفت: باید در حوزه IT سرمایه گذاری شود، ساختار و سازمان های مناسب ایجاد کنیم و مدیران مجموعه های تولیدی و صنعتی به لزوم ایجاد و حضور حوزه IT معتقد باشند.
وی به تفاهمنامه های امضا شده با وزارت علوم و وزارت آموزش و پرورش پرداخت و افزود: در حوزه IT باید همکاری های متقابل بیشتر شود و به تربیت نیروی انسانی کارآمد اشاره کرد. در نظر داریم نشست های تخصصی در این حوزه با گروه های صنعتی خاص داشته باشیم.

 کارت خوان برای تراکنش های خرد نیست
بانک مرکزی که پیش از این موفق شده بود دریافت کارمزد از عملیات مانده گیری را بدون سر و صدا اجرایی کند، این بار زورش به اصناف نچربید.
مدیرکل نظام های پرداخت بانک مرکزی پیش از این در مورد دلایل تصمیم بانک مرکزی برای دریافت کارمزد از تراکنش های کارت خوان ها با بیان اینکه متوسط هزینه پرداخت حقوق هر یک از فعالان مستقیم این صنعت سالانه 30 میلیون تومان است، گفته بود: سالانه 450میلیارد تومان هزینه پرسنل شرکت های خدمات پرداخت الکترونیکی است. علاوه بر این پایانه های فروش عمر مفید 5 ساله دارند.
قیمت هر یک از پایانه ها 500هزار تومان است و ما در شبکه سه میلیون و 200هزار پوز یا پایانه داریم.حکیمی افزوده بود: بنابراین 1600میلیارد هزینه و سرمایه گذاری انجام شده روی پایانه هاست و سالی 600 تا 700 میلیارد تومان در سال هزینه نصب پایانه ها شده است.هر سال 20 درصد هزینه استهلاک دستگاه هاست و بر این اساس شرکت های خدمات پرداخت الکترونیکی باید 40 تا 50 میلیارد تومان هزینه جایگزینی کنند.
وی گفته بود: مجموع هزینه هایی که باید انجام شود 880 میلیارد تومان در سال است تا سیستم و شبکه پرداخت های الکترونیکی سرپا بماند و این به شرطی که شرکت های خدمات پرداخت الکترونیکی از تسهیلات بانکی با سود 25درصد استفاده نکرده باشند و اگر تسهیلات را محاسبه کنیم مجموع هزینه شرکت های پشتیبان خدمات پرداخت های الکترونیک به 1400میلیارد تومان در سال
می رسد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :