آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 60414
تاریخ انتشار : 8 مهر 1393 10:51
تعداد بازدید : 743

نامرئی می شویم

یکی دیگر از رویاهای انسان نیز به واقعیت نزدیک شد. این رویا مربوط به داستان های علمی- تخیلی می شود که به ویژه در داستان مرد نامرئی و هری پاتر نقش بسیاری دارد: نامرئی شدن.

فناوران- محققان دانشگاه راچستر موفق شده اند راه ارزانی را برای نامرئی کردن اجسام بزرگ پیدا کنند. این فناوری بیش از هر چیز دیگری ما را به یاد ردای نامرئی کننده داستان های هری پاتر می اندازد. این ابزار که به شکل یک عدسی طراحی شده متشکل از تعدادی لنز اپتیکال است و هرچیزی که در روشنایی در پشت آن قرار بگیرد را نامرئی خواهد کرد.

این ابزار شنل راچستر یاThe Rochester Cloak نام گرفته است و متشکل از چهار لنز است و نور ساطع شده از هر شی در محیط را به گونه ای خم می کند که دیگر آن شی از پشت لنزها قابل مشاهده نباشد.

به طور کلی، نامرئی سازی پدیده ای است که در آن یک جسم از دید سایرین پنهان می شود؛ در حالی که اجسام پشت و اطراف آن کاملا دیده می شوند. جان هاول از محققان این روش در این زمینه به طور مختصر می گوید: بسیاری از محققان سال های زیادی در مورد روش های مختلف نامرئی سازی اپتیکال تحقیق کرده اند. البته این محصول ساخت محققان دانشگاه راچستر هنوز مانند ردای معروف داستان هری پاتر به صورت یک لباس پوشیدنی که آن را روی سر خود بکشیم و نامرئی شویم، نیست. بلکه به صورت دستگاهی است که یک اپتومتریست حرفه ای با آن کار می کند. وقتی یک شی در پشت لایه هایی از لنزهای این دستگاه قرار می گیرد، ناپدید می شود. محققان می گویند می توان از لنزهای مختلف در هر ابعادی برای طراحی چنین ابزار نامرئی کننده ای استفاده کرد و آن را در ابعاد بزرگتر یا کوچکتری تولید کرد.

ساخت حرفه ای این شنل نامرئی حدود یکهزار دلار هزینه در بردارد، اما محققان می گویند که نسخه ای ارزان قیمت از آن را می توانند با وسایل ساده تر در منزل با صرف تنها 100 دلار تولید کنند. به گفته محققان این طرح، روش های قبلی پنهان سازی بسیار پیچیده بودند و قابلیت اینکه از هر زاویه ای که به اجسام نگاه می کنیم، آنها را به صورت سه بعدی پنهان کنند، نداشتند.

در حالی که فناوری راچستر اولین وسیله نامرئی سازی است که قابلیت پنهان سازی اشیا را به صورت سه بعدی و از تمام زوایا دارد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :