آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 60370
تاریخ انتشار : 7 مهر 1393 11:59
تعداد بازدید : 1026

با رونمایی از سامانه جامع آمارهای اقتصادی

جمع آوری و تبادل اطلاعات بانک مرکزی آنلاین می شود

سامانه جامع آمارهای اقتصادی بانک مرکزی با هدف شتاب بخشی در فرآیند تعیین شاخص قیمت ها با حضور معاون اقتصادی بانک مرکزی رونمایی شد.
ایرنا- این نرم افزار ضمن تبدیل فرآیند جمع آوری و تبادل اطلاعات از کاغذی به شیوه رایانه ای و آنلاین، این امکان را برای بانک مرکزی فراهم می کند که اطلاعات را پردازش و به نهادهای تصمیم گیر اقتصادی کشور منعکس کند.
طراحان این سامانه امیدوارند که با راه اندازی و بهره برداری از آن وقفه میان تشخیص، تصمیم و اجرا در حوزه فعالیت های اقتصادی به حداقل برسد و امکان دسترسی به موقع به اطلاعات با کیفیت وجود داشته باشد.
شتاب بخشی به تولید آمارها از دیگر اهداف تعریف شده برای سامانه جامع آمارهای اقتصادی بانک مرکزی است.
معاون اقتصادی بانک مرکزی در مراسم افتتاحیه سی و ششمین هم اندیشی آموزشی آمار اقتصادی، به روز بودن آمارهای اقتصادی با استفاده از فناوری و تجهیزات نوین نرم افزاری را گامی موثر برای تحول اقتصادی در بخش های مختلف کشور دانست.
پیمان قربانی افزود: چنین رویکردی در حقیقت جزو سیاست های راهبردی دولت است و چنین اتفاقی می تواند نقطه عطفی در تاریخ آمار اقتصادی کشور به شمار آید.
وی راه اندازی سامانه جامع آمارهای اقتصادی و تهیه رایانه های لمسی «تبلت» و قرار دادن این تجهیزات نرم افزاری در اختیار آمارگیران اقتصادی را نمونه ای از اقدامات صورت گرفته در این بخش معرفی کرد.
معاون اقتصادی بانک مرکزی گفت: این امکانات در واقع می تواند در شتاب بخشی فرآیند تعیین شاخص قیمت ها و اعلام به موقع آمارهای اقتصادی نقش بسیار اساسی داشته باشد.
علیرضا مقتدایی مدیر کل آمارهای اقتصادی بانک مرکزی نیز گفت: امروز جمع آوری اطلاعات آماری در حوزه های مختلف اقتصادی جزو مهم ترین و دشوارترین خدمات بانک مرکزی است که از سوی آمارگیران اقتصادی انجام می گیرد.
مقتدایی افزود: تغییر رویکرد بانک از سنتی به نوین زمینه را برای کاهش بخشی از مشکلات مربوط به جمع آوری آمارهای به روز فراهم کرده است.
وی بازآموزی و آموزش ضمن خدمت همکاران مجری عملیات میدانی طرح های جاری اداره آمار اقتصادی، رشد سطح دانش و تخصص کارکنان دوایر و واحدهای آماری همسو با انجام وظایف محوله، تبادل تجربیات فنی و اجرایی طرح ها میان کارکنان ستاد و دوایر واحدهای آماری، آموزش های ویژه به کارکنان جدید دوایر واحدهای آماری را جزو برنامه های محوری و اهداف برگزاری این همایش برشمرد.
مدیرکل آمارهای اقتصادی بانک مرکزی به سوابق حدود 80 ساله آمار اقتصادی بانک مرکزی اشاره کرد و گفت: آمارهای اقتصادی در واقع جزو سرمایه های کشور و به عنوان نقطه عطفی در تاریخ آمار ایران است.
رییس مرکز آمار کشور نیز در این مراسم گفت: کشورهای توسعه یافته در برنامه ریزی های خود از نظام آمارگیری استفاده می کنند و جمهوری اسلامی ایران در نظام آمارگیری جزو 20 کشور برتر جهان است.
عادل آذر با بیان اینکه این طرح سرشماری با استفاده از ابزارهای نوین آمارگیری و تبلت اجرا می شود، افزود: امیدواریم اطلاعات کلان را 20 روز پس از پایان طرح سرشماری و اطلاعات کلی را تا دو ماه بعد از پایان سرشماری ارایه کنیم و انتشارات اطلاعات جزیی آن هم مطابق استانداردهای بین المللی حداکثر تا 9 ماه طول می کشد و در این فاصله اطلاعات میانی هم قابل انتشار خواهد بود.
وی گفت: هدف از اجرای سرشماری عمومی این است که اطلاعات بدون خطا و بسیار دقیق در اختیار برنامه ریزان قرار گیرد و همه این اطلاعات در سطح خود به صورت محرمانه حفظ می شود و خوشبختانه در طول فعالیت مرکز آمار ایران هیچ گونه شکایتی اعم از اشخاص حقوقی و حقیقی نداشته ایم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :