آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 60364
تاریخ انتشار : 7 مهر 1393 11:51
تعداد بازدید : 823

نگرانی تازه نهادهای اطلاعاتی برای جاسوسی از آیفون 6

در حالی که خریداران عادی آیفون 6 نگران خم شدن احتمالی این گوشی در جیب شان هستند، آژانس امنیت ملی آمریکا دغدغه های مهم تری دارند، اینکه چگونه از مالکان این گوشی جاسوسی کنند.
خبرگزاری فارس- آیفون 6 جدیدترین مدل از گوشی های اپل است که بعد از افشاگری های ادوارد اسنودن پیمانکار سابق آژانس امنیت ملی آمریکا عرضه شده و به قابلیتی برای حفظ امنیت کاربران مجهز شده و ممکن است نهادهای اطلاعاتی این کشور را برای سرقت داده های خصوصی کاربران دچار مشکل کند.
اپل به منظور اینکه کاربران کنترل بیشتری روی داده های شان داشته باشند به آنان امکان داده که یک کدرمز موسوم به passcode را برای آیفون 6 فعال کنند. این کد پس از فعال شدن به گونه ای عمل می کند که به غیر از مالک گوشی هیچ کس حتی شرکت اپل نمی تواند آن را از حالت قفل شده خارج کند.
با این حساب حتی اگر دادگاه به اپل برای تحویل اطلاعات خصوصی مالکان گوشی های آیفون 6 دستور دهد، این شرکت نمی تواند کاری انجام دهد به دادگاه خواهد گفت یا passcode را از خود مالک بگیرید یا آن را هک کنید. البته این ادعایی است که توسط اپل مطرح شده و کارشناسان مستقل و بی طرف هنوز در مورد صحت و اعتبار آن اظهارنظر نکرده اند.
فایننشال اکسپرس می نویسد: برخی از این صاحب نظران و از جمله اورین کر می گویند با این کار نمی توان به طور کامل از داده های شخصی کاربران حفاظت کرد و هکرها کماکان می توانند با نفوذ به آیفون 6 به داده های آن دسترسی پیدا کنند. لذا می توان انتظار داشت در صورت دشوار شدن یا بی اثر شدن فرایندهای به اصطلاح قانونی قبلی، سازمان های جاسوسی آمریکایی هم به هک کردن گوشی های آیفون 6 روی آورند.
عملکرد passcode بسیار ساده است. زمانی که گوشی آیفون 6 برای اولین بار روشن می شود، از کاربر خواسته می شود یک کلمه رمز چهار بخشی انتخاب شود. از این passcode برای بازکردن قفل آیفون 6 استفاده خواهد شد و فقط مالک گوشی به آن دسترسی خواهد داشت. آن دسته از محصولات اپل که با فناوری لمسی Touch ID سازگاری دارند به مالکان شان امکان می دهند از اثر انگشت برای این کار
 استفاده کنند.علاوه بر این باید توجه داشت که این گوشی ایمیل ها، عکس ها و فهرست تماس های ذخیره شده در خود را بر مبنای یک الگوریتم پیچیده ریاضی رمزگذاری می کند و برای دسترسی به آنها تنها باید از passcode انتخاب شده توسط مالک گوشی استفاده کرد.
اپل مدعی است هک کردن یک passcode بیش از 5/5 سال طول خواهد کشید. البته مشخص نیست مبنای محاسباتی اپل برای اعلام این رقم چه بوده است. باید توجه داشت آژانس امنیت ملی آمریکا ابررایانه های قدرتمندی برای این کار در اختیار دارد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :