آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 60343
تاریخ انتشار : 7 مهر 1393 11:25
تعداد بازدید : 1191

توسط شورای عالی اطلاع‌رسانی:توسط شورای عالی اطلاع‌رسانی:

روش عملکرد فیلترینگ هوشمند تشریح شد

کارشناس فنی شورای عالی اطلاع رسانی گفت: طبق تعاریف یکی از قابلیت های اساسی فیلترینگ هوشمند، درک معنایی، صوتی و تصویری است؛ به طوری که بدون حساسیت روی کلمات خاص مطالب را بخواند و بفهمد؛ تصویر را پردازش کند و تشخیص دهد.
 خبرگزاری فارس- علی کاظمی درباره قابلیت ها و الزامات فیلترینگ هوشمند، گفت: طبق تعاریف موجود و نمونه های تطبیقی در دیگر کشورها، فیلترینگ هوشمند باید قادر به تشخیص بخشی از آدرس های اینترنتی باشد، به گونه ای که در برخورد با یک صفحه، به جای فیلتر کردن تمام آدرس، بخشی از آن را مسدود کند؛ برای مثال باید بتواند درباره سایت فیس بوک برخی صفحات را مسدود و باقی را باز بگذارد.این کارشناس فنی شورای عالی اطلاع رسانی گفت: از دیگر الزامات فیلترینگ هوشمند، تمایز قایل شدن در دسترسی ها است. به این معنی که بتوان برای افرادی سطح دسترسی بیشتر یا کمتری را تعریف کرد.وی ادامه داد: درک معنایی، صوتی و تصویری (عکس و فیلم) از دیگر الزامات فیلترینگ هوشمند است؛ با امکان درک تصویر و پردازش تصویر، تصاویر مورد نظر در یک صفحه اینترنتی بدون مسدود شدن تمام آدرس فیلتر خواهد شد و امکان استفاده از سایت مورد نظر همچنان فراهم است.
این کارشناس فنی شورای عالی اطلاع رسانی گفت: با قابلیت درک معنایی، حساسیت روی کلمات خاص وجود ندارد؛ مطالب را می خواند و براساس محتوا مسدود سازی انجام می شود؛ برای مثال بتواند بین یک مطلب پزشکی که در آن از کلمات خاص استفاده شده و یک داستان که همان کلمات مشابه در آن به کار رفته، تبعیض قایل شود.وی گفت: در کنترل معنایی باید قابلیت درک متن، صدا، عکس و فیلم وجود داشته باشد. هم اکنون نیز کنترل معنایی در فیلترینگ های هوشمند دیگر کشورها استفاده می شود اما کاربرد آنها متفاوت است. برای مثال در کشور آمریکا از کنترل معنایی برای جلوگیری از ارسال اطلاعات نظامی استفاده می شود و حتی قدرت ترجمه به زبان های دیگر نیز وجود دارد.کاظمی توضیح داد: به این معنی که اگر شخصی بخواهد اطلاعات نظامی را از طریق عکس، متن، صدا و فیلم یا حتی به زبان های دیگر به خارج کشور ارسال کند، فایل های ارسالی از روش کنترل معنایی بررسی می شوند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :