آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 60340
تاریخ انتشار : 7 مهر 1393 11:2
تعداد بازدید : 710

موج جدید رشد قیمت در راه است

برای خرید نوت بوک اقدام کنید

بازار خرید و فروش کامپیوتر از اوایل هفته روزهای متفاوتی را نسبت به هفته قبل اغاز کرده است.

مریم عسگری

رشد قیمت به دلایل گوناگون که فعالان بازار از هفته های پیش آن را پیش بینی می کردند یکی از اتفاقاتی است که بازار کامپیوتر در هفته دوم مهر ماه با آن مواجه شده است.
کارشناسان و فعالان بازار که بروز چنین اتفاقی را به نوسانات نرخ ارز آزاد و حواله های ارزی و همچنین افزایش هزینه های حمل و نقل کالاهای کامپیوتری نسبت می دهند می گویند، در صورت تداوم روند صعودی قیمت دلار آزاد و حواله های ارزی بازار روزهای سختی را پیش رو خداهد داشت.
این موضوع بهانه ای شد تا ما ضمن بررسی وضعیت بازار در هفته جاری، دلایل رشد قیمت ها را ذکر کنیم.
اگر به این موضوع علاقمندید این مطلب را بخوانید.

 رشد 10 درصدی قیمت در هفته دوم مهر ماه
رشد قیمت دلار آزاد و حواله های ارزی که از اوایل هفته شاهد آن هستیم در کنار بروز اتفاق های دیگری موجب شده است که قیمت کالاهای کامپیوتری و به ویژه نوت بوک در بازار در حدود 10 درصد افزایش یابد.
به گفته کارشناسان و فعالان بازار در حال حاضر که نرخ دلار آزاد به رقم سه هزار و 270 تومان و نرخ حواله ارزی به رقم سه هزار و 300 تا سه هزار و 320 تومان رسیده است، فعالان بازار از سر اجبار قیمت ها را در حدود 10 درصد افزایش داده اند.
مسئول فروش یکی از نمایندگی های فروش نوت بوک های اچ پی در بازار کامپیوتر پایتخت در این باره می گوید، افزایش قیمت تا حدودی به کاهش حجم تقاضا از بازار منجر شده است و به نظر می رسد این اعتراضی است از سوی خریداران که نسبت به افزایش قیمت صورت گرفته است.فلاحی یکی دیگر از فعالان بازار کامپیوتر پایتخت هم با تایید این موضوع می گوید، رشد ده درصدی قیمت در بازار کامپیوتر در پی افزایش نرخ دلار صورت گرفته است و فعالان بازار چاره ای جز افزایش قیمت ندارند. زیرا در این صورت متضرر می شوند.
این فعال بازار در پاسخ به این سوال که چرا باید فروشندگان کالاهایی را که با دلار ارزان تر وارد بازار کرده اند حال با نرخ روز دلار آزاد به فروش برسانند می گوید، این عرف بازار است که فروشندگان کالاهای کامپیوتری وارداتی را با نرخ روز دلار آزاد به فروش برسانند و اگر دلار ارزان شود هم ما قیمت ها را کاهش می دهیم.
این درحالیست که نگاهی به وضعیت بازار و روند قیمت ها در ماه های قبل گویای این امر است که فعالان بازار واکنش سریع تری در مقابل افزایش قیمت دلار آزاد از خود نشان داده و در صورت رشد قیمت دلار آزاد به سرعت قیمت ها را افزایش می دهند؛ اما واکنش کسبه نسبت به کاهش قیمت دلار آزاد بسیار کند است.
روحانی یکی از فعالان بازار کامپیوتر در این مورد می گوید، متاسفانه نگاهی که به بازار کامپیوتر و کسبه بازار وجود دارد بسیار بدبینانه است و این یک تصور اشتباه است که عکس العمل فعالان بازار به رشد قیمت دلار آزاد سریع تر است تا کاهش آن.
به گفته وی، در شرایط فعلی به نفع فعالان بازار است که قیمت ها را افزایش ندهند تا مشتریان خود را از دست ندهند. ولی وقتی دلار گران می شود چاره ای جز افزایش قیمت وجود ندارد.
فعالان بازار می گویند، همه چیز بستگی به نوسانات نرخ دلار آزاد دارد و در صورتی که قیمت دلار آزاد گران تر شود شاهد افزایش بیشتر قیمت ها در بازار کامپیوتر خواهیم بود.

 موج جدید افزایش قیمت در راه است
به غیر از موضوع رشد قیمت دلار آزاد، فعالان بازار و واردکنندگان از افزایش هزینه حمل و نقل کالا و همچنین هزینه های گمرکی خبر می دهند.
به گفته یک واردکننده نوت بوک، اعلام شده است که هزینه واردات هر نوت بوک در حدود 40 تا 50 هزار تومان افزایش یافته است و در صورت ورود محموله های جدید این موضوع روی قیمت کالاها تاثیر می گذارد.
یک واردکننده دیگر نیز با تایید این موضوع می گوید، واردکنندگان چاره ای جز پذیرش موضوع افزایش هزینه های واردات ندارند. چرا که در غیر این صورت کالاهایشان در انبارهای گمرک می ماند و انها متحمل پرداخت هزینه بیشتری برای انبار و یا حتی پرداخت جریمه می شوند. به گفته وی به همین دلیل فعالان بازار ناچارند این هزینه را از محل فروش کالا تامین کنند.
یکی دیگر از واردکنندگان نوت بوک هم در این باره می گوید، شنیده ها حاکی از این است که تعرفه واردات نوت بوک نیز افزایش یابد که این موضوع نیز به خودی خود روی قیمت ها در بازار تاثیر می گذارد. به گفته این واردکننده گویا قرار است تعرفه واردات نوت بوک به 14 درصد برسد و در صورت بروز چنین اتفاقی شاهد رشد بیشتر قیمت ها در بازار خواهیم بود.
به گفته کارشناسان، مجموعه این دلایل در کنار یکدیگر موجب شده اند تا این پیش بینی که در آینده نزدیک موج جدید رشد قیمت در بازار کامپیوتر و به ویژه نوت بوک را مشاهده کنیم قوت گیرد.
با توجه به این موضوع کارشناسان به خریداران تصویه کردند که اگر کالای مورد نظرشان در بازار موجود است برای خرید اقدام کنند و خرید را به آینده موکول نکنند.

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :