آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 60339
تاریخ انتشار : 7 مهر 1393 10:59
تعداد بازدید : 766

نگهداری شبکه تراکنش‌های بانکی هزینه دارد

دفاع تمام قد PSPها از پرداخت کارمزد کارتخوان ها توسط اصناف

مدیر عامل شرکت تجارت الکترونیک پارسیان در نشست شرکت های پی اس پی در مورد کارتخوان گفت: اگر هر پذیرنده ای کارمزد خود را به دارنده کارت یا همان مصرف کننده منتقل کند، مردم می توانند این موضوع را گزارش دهند تا مورد پیگرد قانونی قرار گیرد.

 

ایسنا-  باباپور مدیر عامل شرکت تجارت الکترونیک پارسیان در پاسخ به سوالی مبنی بر این که دریافت کارمزد از صاحبان کارتخوان ها در واقع تحمیل هزینه اضافی به دوش مصرف کننده نهایی است و در نهایت این کارمزد از مصرف کنندگان دریافت می شود؟ گفت: شاپرک که به عنوان نهاد نظارتی در این زمینه محسوب می شود به این موضوع رسیدگی می کند و چنانچه مردم در این زمینه با موردی مواجه شدند می توانند اعلام کنند تا به آن رسیدگی شود.
 پرداخت تمام کارمزد وظیفه سرویس دهندگان
وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر این که رییس اتاق اصناف با این موضوع مخالف بوده و تاکید کرده بود که باید نرخ کارمزد با هماهنگی و همکاری کارشناسان اصناف صورت گیرد؟ گفت: کارمزد را نمی توانند سرویس گیرندگان تعیین کنند و این جزو وظایف آنها تعریف نمی شود؛ البته در حال حاضر تعرفه کارمزد 250 است که 50 درصد آن را در این مقطع بانک مرکزی پرداخت می کند و 50 درصد بقیه را صاحب دستگاه می پردازد، ولی در مرحله بعدی کل هزینه توسط صاحبان دستگاه ها پرداخت می شود.باباپور افزد: طبیعی است هزینه هایی برای بازسازی شبکه و یا نصب دستگاه های کارتخوان صرف می شود، بنابراین باید این کارمزد پرداخت می شد که به دلایلی و در واقع با هدف فرهنگ سازی این کار سال ها به تعویق افتاد، ولی از آبان ماه اجرایی خواهد شد.
مدیر عامل شرکت تجارت الکترونیک پارسیان گفت: اگر مغازه داری چندین دستگاه کارت خوان دارد که فقط از یک یا دو دستگاه استفاده می کند، باید هزینه بقیه دستگاه ها را نیز بپردازد، چون در حال حاضر شاهدیم در برخی مغازه ها چندین دستگاه کارت خوان وجود دارد و فقط یک یا دو دستگاه مورد استفاده قرار می گیرد.
 پرداخت ناعادلانه کارمزد
همچنین احمد میردامادی مدیر عامل شرکت پرداخت نوین - در پاسخ به این سوال که با اعلام این خبر بسیاری از صنوف اعلام کردند که اقدام به جمع آوری دستگاه ها کرده و پول نقد از مردم دریافت می کنند، گفت: گرفتن پول نقد از مردم مشکلات زیادی را به همراه دارد که مهم ترین آن بحث امنیت و حمل ونقل پول است، چون بسیاری از خریداران پول نقد حمل نکرده و از طرفی صاحبان کسبه نیز مجبورند پول نقد را در صندوق ذخیره کرده که همه اینها هزینه هایی به همراه دارد و در واقع باید ریسک آن را نیز بپذیرند.
مدیر عامل شرکت پرداخت نوین با بیان این که این شبکه هزینه های مستقیم و غیرمستقیم به همراه دارد، گفت: در حال حاضر هزینه این دستگاه ها توسط بانک مرکزی و بانک ها پرداخت می شود که این ناعادلانه است.
میردامادی گفت: به طور کلی با امنیتی که در کارت های الکترونیکی وجود دارد، طبیعی است که مردم تمایلی به خرید با پول نقد ندارند. بنابراین حذف یارانه و پرداخت کارمزد توسط صاحبان دستگاه ها امری بسیار خوب است که منجر به پیشرفت می شود و باید در این زمینه فرهنگ سازی صورت گیرد.
 ارتقای سیستم هزینه دارد
حسین نژاد معاون بازاریابی پرداخت الکترونیک سامان تاکید کرد: بحث دریافت کارمزد در رسانه ها به عنوان موضوعی جدید مطرح شده و این در حالی است که اینگونه نیست و از سال ها قبل بانک مرکزی در این زمینه مطالبی را عنوان کرد که به دلایلی و از جمله عدم فرهنگ سازی اجرایی نشد.
وی با بیان اینکه دادن سوبسید در این زمینه توجیه اقتصادی ندارد و این سرویس با سرمایه گذاری سیستم بانکی در کل کشور نهادینه شده گفت: این شبکه نیاز به پایداری و ارتقا دارد و باید به روز شود.
وی تاکید کرد: البته با دادن کارمزد از سوی صاحبان کسبه ممکن است تعداد تبادلات کم شود که این به نفع شرکت های psp نیست ولی موضوع مهمتر آن است که با این کار از کارتخوان ها به نحو بهتری استفاده می شود و در کل منافع ملی محافظت خواهد شد.
فتاحی مدیر عامل شرکت فناوا کارت نیز در پاسخ به این سوال که بعضی از کسبه عنوان می کنند که بانک ها از رسوب پول آنها استفاده می کنند، بنابراین نباید کارمزدی بپردازند گفت: 90 درصد کسبه رسوبی در بانک ها ندارند و اصل رسوب پول در بانک ها متعلق به مردم است. چون کسبه پول خود را مدام برای خرید کالاها صرف می کنند و اینگونه نیست که با پرداخت الکترونیکی، پول آنها در حساب بماند.
 استفاده از کارتخوان باید هدفمند شود
شاه گشتاسبی مدیرعامل شرکت پرداخت ملت نیز در این نشست با بیان اینکه ادامه دار شدن دریافت نکردن کارمزد از پذیرنده ها به زیان تمام بخش ها است، گفت: با آمدن شاپرک و استقلال شرکت های پرداخت باید هزینه های این شرکت نیز تامین شود، البته اکنون بانک مرکزی 100 درصد این هزینه ها را در قالب یارانه پرداخت می کند ولی ادامه این روند مشکل ساز است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :