آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 60338
تاریخ انتشار : 7 مهر 1393 10:54
تعداد بازدید : 858

تیم برنرز لی:

حریم خصوصی در اینترنت منشور کبیر می خواهد

تیم برنرز لی، پدر وب که از مدافعان حریم خصوصی کاربران است، بار دیگر هشدار داد که آزادی اینترنت توسط دولت ها و سازمان هایی که علاقه زیادی به کنترل وب دارند، تهدید می شود.
گاردین- تیم برنرز لی، دانشمند علوم کامپیوتر و کسی که 25 سال پیش وب را طراحی کرد، خواستار تصویب قانون حقوقی شد که استقلال اینترنت و رعایت حریم خصوصی کاربران را تضمین می کند. وی در فستیوال «وبی که ما می خواهیم» (Web We Want) که درباره آینده اینترنت در لندن برگزار شد، اعلام کرد: اگر شرکتی بتواند دسترسی شما به اینترنت را کنترل کند و اگر وب سایت هایی که شما از آنها بازدید می کنید را رصد کند، در آینده ای نزدیک زندگی تان را تحت کنترل درخواهند آورد.
وی افزود: اگر دولتی بتواند دسترسی به محتواهای آنلاینی مثل صفحات سیاسی ضد دولتی را برای شما مسدود کند، خواهد توانست نگرش شما را درباره واقعیت چنان عوض کند که قدرتش همچنان حفظ شود. وی همچنین گفت: جالب اینجاست که قدرت گیری دولت ها و شرکت های بزرگ از طریق مسدود کردن و محدود کردن اینترنت به یک اپیدمی تبدیل شده است و تمامی این مسایل تهدیدی جدی برای اینترنت محسوب می شوند.
گفتنی است که برنرز لی 59 ساله هم اکنون رییس کنسرسیوم وب جهانی و یکی از مولفان دستورالعمل های مربوط به توسعه اینترنت است.
وی در این فستیوال خواستار یک مگنا کارتا برای حریم خصوصی شد. مگنا کارتا یا منشور کبیر، منشور قانونی انگلیس است که به طور رسمی در سال ۱۲۱۵ میلادی به تصویب رسید. این منشور به زبان لاتین نوشته شده و به نام لاتین آن شناخته می شود و حقوق و آزادی های اساسی را تضمین می کند.
گفتنی است که نگرانی های مربوط به حریم خصوصی و آزادی اینترنت از آنجا به اوج خود رسیده که ادوارد اسنودن، کارمند سابق سازمان امنیت ملی آمریکا، جاسوسی های نه تنها دولت ایالات متحده، بلکه چندین کشور دیگر را در فعالیت های آنلاین شهروندان خود فاش کرد.
اتحادیه اروپا نیز در راستای این ماجرا، حکم داد که گوگل باید بعضی از نتایج جست وجوهایش را به درخواست مردم عادی اصلاح یا پاک کند. این محکی برای حق به اصطلاح «فراموش شدن» است که دادگاه عدالت اتحادیه اروپا رای به آن داده است. منظور داده های «نامربوط» و کهنه است که باید به درخواست مردم پاک شود.
 مگنا کارتای اینترنت
مگنا کارتا یا منشور کبیر که در سال 1215 میلادی در انگلیس تصویب شد، جان، شاه آن زمان انگلستان را موظف به پذیرفتن حقوق مشخصی برای مردان آزاد تحت حکومتش، احترام به برخی رویه های قانونی مشخص و پذیرفتن این موضوع که قدرت او توسط قانون محدود خواهد شد، می کرد. گفته می شود این سند اولین منشور حقوق سیاسی در جهان است. این منشور متضمن حقوق مشخصی برای افراد تحت فرمان شاه بود، چه آزاد بودند، چه در قید شخص دیگر و به طور تلویحی آنچه را بعدها، به حکم آزادی متهمی که دلیلی برای اتهامش نیست، تبدیل شد، را ابراز می داشت. منشور کبیر به یکی از مهم ترین اسنادی تبدیل شده که در یک روند تاریخی به ایجاد حکومت مشروطه در جوامع انگلیسی زبان امروزی بدل شد.
از سوی دیگر، وب یا شبکه جهانی اطلاع رسانی بعد از گذشت تنها ۲۵ سال از پیدایش آن نقش برجسته ای در انقلاب بی سابقه تبادل دانش و اطلاعات در تاریخ بشر داشته است. این ابزار اطلاعاتی که توسط تیم برنرز لی اختراع شد نقش موثری در رونق کارها و فعالیت های ده ها یا حتی صد تریلیون دلاری ایفا کرد. اما همزمان با توسعه و پیچیده شدن هر پدیده ای ناگزیر نشانه های سواستفاده از آن نیز به چشم می خورد. در مورد شبکه وب نیز این امر صدق می کند. این شبکه فرصت های عظیمی در عرصه های دانش بشری و ارتباطات و بازرگانی بین المللی در اختیار ما گذاشته است، اما در مقابل باندهای جنایتکار و سازمان های تروریستی و دزدان دریایی نیز با استفاده از این اختراع بشری فرصتی یافتند تا عملیات شرورانه خود را به شکل بی سابقه ای توسعه بخشند.
دستگاه های اجرای قانون و مبارزه با جرایم در همه کشورها به نوبه خود دست به اختراع ابزارهای نظارتی و کنترل بر شبکه اینترنت زدند، شبکه هایی که تعداد کاربران آنها به میلیاردها نفر رسیده است. این دستگاه ها خود نیز به دلیل شبکه وب نفوذپذیرتر شدند. نمونه این نفوذپذیری را در انتشار اسناد ویکی لیکس و اسنودن دیدیم. در پی فقدان این تعادل، تیم برنرز لی چندی پیش در طی اظهاراتی گفت برای تضمین آزادی و بیطرفی و فضای باز شبکه اینترنت نیاز به منشور کبیر شبیه به مگنا کارتا داریم. بدون شک تبعات منفی نقض حریم خصوصی کاربران در سال های گذشته نگرانی مخترع اینترنت را برانگیخته است. این پدیده همچنان در حال گسترش و تحول است. رسیدن به یک تفاهم جهانی به دلیل تفاوت های سیاسی و فرهنگی و ممنوعیت های متفاوت در جوامع مختلف بسیار دشوار به نظر می رسد، ولی این دشواری ها مانع برگزاری یک گفت وگوی جهانی درباره روش های مدیریت این شبکه جهانی نمی شود. روش هایی که منجر به حفظ همزمان امنیت کاربران و جوامع بشری شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :